Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Rozmowa o staż – jak się przygotować?

W trakcie nauki, po jej zakończeniu czy po prostu w celu zdobycia pierwszego doświadczenia zawodowego w nowej branży, niektórzy z nas decydują się na staż. Z racji tego, że jest on często gorzej płatny niż „regularna” praca, a czasami nawet darmowy, często może być traktowany nieco po macoszemu. Poza tym możemy mieć wrażenie, że dostanie tej formy zatrudnienia jest łatwe i nie trzeba się wcale wysilać. Dlatego też może nam się wydawać, że rozmowa o staż to nic prostszego i nie wymaga żadnych przygotowań, co może być dużym błędem! O co pytają pracodawcy? Czego oczekują od kandydata? O co my możemy zapytać? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Czego oczekuje pracodawca od stażysty?

Choć staż nie jest codzienną, „normalną” pracą, pracodawcy mają swoje oczekiwania i nie zatrudniają stażystów po to, by podawali kawę do sali konferencyjnej. Oczywiście firmy są różne, ich motywacje także, ale jeśli już decydują się na dany krok, zazwyczaj mają wymagania względem kandydatów i chcą, aby wnosili oni coś pozytywnego do całego zespołu. 

Z całą pewnością pracodawca ma świadomość, że stażysta nie posiada wszystkich niezbędnych umiejętności do wykonywania pracy na swoim stanowisku i chodzi mu głównie o naukę wykonywania zawodu. Dlatego też oczekuje od niego, że po pierwsze ma chęć do stałego uzupełniania wiedzy, a po drugie szybko się uczy. Wydawać się może, że to takie sztampowe hasło, jednak wolne przyswajanie wiedzy może sprawić, że stażysta nie będzie się sprawdzał i tak naprawdę nie zdobędzie pożądanych umiejętności.

Może się zdarzyć, że w trakcie nauki stażysta będzie popełniał błędy, to normalne, dlatego też na początku swojej drogi raczej nie pracuje nad najważniejszymi projektami czy z kluczowymi klientami. Ważną cechą kandydata na staż powinna być umiejętność nauki na błędach i przyznawania się do nich. 

Pracodawca oczekuje również pełnego zaangażowania, motywacji do pracy oraz produktywności, nawet jeśli stażysta nie zarabia dużo i odpada tutaj motywacyjny czynnik finansowy. To, że jest zatrudniony w takiej formie, nie powinno sprawiać, że będzie się mniej starał i wykonywał zadania „po łebkach”.

Oczywiście ważna jest również adaptacja do firmowych warunków, umiejętności komunikacyjne, dobra współpraca z innymi i wniesienie do zespołu czegoś nowego, nowej energii. 

Rozmowa o staż – pytania

Jednym z elementów przygotowań do rekrutacji na staż z całą pewnością jest poznanie przykładowych pytań, które mogą się na niej pojawić. O co może zapytać rekruter? Jak może przebiec rozmowa o staż?

Dlaczego chcesz odbyć u nas staż?

Musisz pokazać, że firma, w której chcesz odbyć staż, nie jest przypadkowa i naprawdę świadomie wybrałeś ją jako potencjalnego pracodawcę. Przyda się tutaj znajomość misji, wizji, tego czym dokładnie zajmuje się to przedsiębiorstwo. 

Często aplikujemy o staże do firm, które są naszymi wymarzonymi miejscami pracy, wiemy bowiem, że łatwiej dostać się do pracy w takiej formie. Warto więc wspomnieć o tym, że od dawna chcieliśmy być w tym zespole, obserwujemy ich pracę i chcemy poznać firmę od środka.

Dlaczego taki kierunek studiów?

Jeśli staż związany jest z kierunkiem naszej edukacji, możemy dostać pytania właśnie o studia – dlaczego je wybraliśmy, co najbardziej w nich lubiliśmy, jakie przedmioty najbardziej nas interesują, czego się nauczyliśmy. 

Nie zawsze jesteśmy zadowoleni z naszych studiów, czasami to nawet nie my je wybieramy, jednak znalezienie w nich dobrych stron jest ważne, aby rozmowa o staż przebiegła pomyślnie. 

Czego oczekujesz po stażu? 

Warto zastanowić się przed aplikacją na dany staż, jaki jest nasz cel. Czego chcemy się nauczyć, jakie umiejętności zdobyć. Bardzo prawdopodobne jest bowiem, że potencjalny pracodawca czy rekruter zapytają nas, jakie są nasze oczekiwania. Liczą najpewniej na konkrety, dlatego też warto się do takiej odpowiedzi przygotować.

Jak przygotować się na rozmowę o staż?

Rozmowa o staż wymaga przygotowań. Jeśli zależy nam na przyjęciu do pracy i chcemy wypaść jak najlepiej, nie powinniśmy stawiać na spontaniczność. Co możemy zrobić, by poczuć się pewniej i zmniejszyć stres związany z tą sytuacją?

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Przejrzyj dokładnie stronę firmową, przeczytaj wszelkie dostępne o przedsiębiorstwie informacje, obserwuj również jego media społecznościowe, by być na bieżąco. Ta wiedza może się przydać, chociażby we wspomnianym już pytaniu o to, dlaczego akurat w tym miejscu chcemy odbyć staż, ale nie tylko. 

Fakt, że zapoznaliśmy się z misją, historią itd. oznacza jedno – że już od samego początku pokazujemy zaangażowanie. Staramy się, więc rekruter może założyć, że naprawdę zależy nam na tym stażu. 

Przygotuj pytania

Najpewniej rozmowa o staż zakończy się zdaniem: Czy masz jakieś pytania? Nie pozostawiaj go bez odpowiedzi! Cisza lub przecząca odpowiedź nie jest najlepszym wyjściem. 

Jeśli jesteśmy naprawdę zainteresowani, na pewno chcemy dowiedzieć się więcej, na przykład, jak wygląda dzień pracy na obejmowanym stanowisku, czy firma przyjmuje stażystów po zakończeniu stażu, jaki będzie nasz zakres obowiązków czy z kim będziemy bezpośrednio współpracować. 

Zadbaj o autoprezentację

Rozmowa o staż to nasz pierwszy bezpośredni kontakt z potencjalnym pracodawcą czy rekruterem, dlatego warto zrobić jak najlepsze wrażenie. To jasne, że wygląd to nie wszystko, jednak podświadomie w ten sposób oceniamy osobę, której nie znamy. W przypadku rekrutacji oceniany jest w ten sposób także profesjonalizm. 

Dlatego też pamiętajmy o tym, by nasze ubrania były zawsze czyste, wyprasowane, fryzura świeża, obuwie w dobrym stanie, a strój odpowiedni do sytuacji.

Rozmowa o staż jest tak samo ważna jak inne rozmowy kwalifikacyjne, dlatego też jeśli zależy nam na otrzymaniu posady – przygotowanie się jest obowiązkowe!