Pracuj w kulturze – co możesz robić?
Jeśli kultura i sztuka są twoją pasją, interesuje cię ta dziedzina i chciałbyś spełniać się w niej zawodowo, pewnie zastanawiasz się, jakie kroki podjąć, by tak się stało. Przeglądając portale z ogłoszeniami o pracę, można zauważyć, że oferty związane z kulturą są bardzo rozproszone. Jak więc szukać? Czy praca w kulturze to tylko zawody artystyczne? Dowiedz się więcej i pracuj w kulturze.
Praca w instytucjach kultury
Istnieje przekonanie, że praca w kulturze jest prawie niemożliwa. Wszystkie stanowiska wydają się zajęte, można mieć też wrażenie, że obejmowane są one przez osoby już z kulturą związane i wejście do tego środowiska jest trudne.
Jednak jeśli podejdziemy do tego w odpowiedni sposób, może się okazać, że wcale nie jest to niemożliwe, choć z pewnością wymaga przygotowań. Pracuj w kulturze – jak to zrobić?
Tylko dla artystów?
Wydawać się może, że praca w kulturze opiera się na zawodach artystycznych – jednak warto pamiętać, że instytucje kultury potrzebują wielu specjalistów i aby w nich pracować, wcale nie trzeba być charakteryzatorem czy aktorką.
Wystarczy spojrzeć chociażby na portal „Pracuj w kulturze”, aby przekonać się, że tego rodzaju instytucje potrzebują na przykład radców prawnych czy specjalistów ds. księgowości. Dlatego też nawet jeśli na co dzień wykonujesz zawód, który zupełnie nie jest związany z kulturą i sztuką, może się okazać, że i tak masz szansę.
Wielu uczniów szkół średnich nie wie, co chce robić w swoim życiu. Trudno wyznaczyć sobie w tak młodym wieku ścieżkę rozwoju. Jeśli jednak już teraz wiesz, że swoją przyszłość chcesz związać z kulturą, warto zastanowić się, jaki kierunek kształcenia może być dla nas przydatny. Oczywiście zainteresowanie kulturą jest ważne, jednak umiejętności i wykształcenie także z pewnością będą przydatne. Postaraj się określić, gdzie chcesz pracować – w teatrze? Przy organizacji imprez masowych? A może w telewizji? Pod tym kątem przemyśl, jakie umiejętności będą pomocne. Co prawda bowiem można studiować kulturoznawstwo, jednak będzie to kierunek bardzo ogólny, może potrzebujemy czegoś związanego z administracją? A może bardziej przydatne będzie studiowanie public relation? Zastanówmy się, jakie tak naprawdę mamy potrzeby.
Pracuj w kulturze!
Jeśli twoją pasją jest kultura i sztuka, najpewniej zastanawiasz się, jak wygląda kwestia pracy w kulturze. Jak się przygotować? Jaką ścieżkę kariery wybrać? Gdzie szukać?
Praktyki
Zazwyczaj w czasie kiedy studiujemy, możemy sobie pozwolić na staże i praktyki w interesujących nas dziedzinach. Jeśli czujesz, że praca w kulturze jest tym, co chcesz robić, znajdź instytucje, w których chcesz pracować i postaraj się o praktykę w tych miejscach. To oczywiste, że znacznie łatwiej dostać się na nie niż otrzymać stanowisko, możemy mieć więc niepowtarzalną szansę, by poznać wymarzoną instytucję od środka, przekonać się, czy to jest właśnie to, co chcemy robić, sprawdzić, na czym w ogóle poleca praca. To doskonały sposób na uzyskanie doświadczenia zawodowego. Poza tym, jeśli się wykażesz, możliwe, że pracodawca będzie cię chciał u siebie zatrzymać. Dlatego też jeśli tylko mamy na to czas i możemy sobie na to pozwolić, praktyki i staże są doskonałym rozwiązaniem.
Śledź portale i ogłoszenia
Warto oczywiście na bieżąco śledzić strony z ogłoszeniami o pracę. Dzięki temu, że zapoznamy się z ofertami, będziemy wiedzieć, czego oczekują pracodawcy, jakie umiejętności są niezbędne, czego powinniśmy się nauczyć.
Oczywiście musimy pamiętać, że oferty znajdziemy nie tylko na najpopularniejszych portalach związanych z pracą. Warto zapoznać się przykładowo ze stroną Pracuj w kulturze, na której znajdziemy ogłoszenia o pracę w instytucjach kultury, na różnych stanowiskach. Na Facebooku znajdziemy także grupę o tej samej nazwie, do której warto dołączyć. To oczywiście nie jedyne miejsce na portalach społecznościowych. Na wspomnianym już Facebooku funkcjonuje również grupa Praca w kulturze i sztuce. Portal Wirtualnemedia ma zakładkę praca, w której można znaleźć ciekawe oferty. Warto prześledzić tego rodzaju miejsca, gdyż niemal codziennie możemy na nich znaleźć nowe ogłoszenia.
Potęga sieci
W dzisiejszych czasach warto również wykorzystać siłę internetu. W jaki sposób? Jeśli na przykład pasjonuje nas kultura, możemy zacząć o niej pisać czy nagrywać – na blogu czy YouTubie. Dzięki temu stworzymy coś w rodzaju portfolio – pokażemy, że mamy wiedzę, a praca w kulturze to idealne miejsce dla nas.
Dzięki sieci możemy również nawiązywać kontakty zawodowe. Warto przejrzeć dokładnie portale z wirtualnym CV (LinkedIn, GoldenLine) – nie tylko profile osób związanych z kulturą, lecz także fora tematyczne. Jeśli tylko mamy taką możliwość, włączajmy się dyskusje, pokazujmy swoją wiedzę i profesjonalizm.
Ciągle się rozwijaj
Pamiętaj, że wiele umiejętności możesz nabyć samodzielnie, jeszcze przed pracą w kulturze. Dlatego też warto śledzić oferty pracy, w których widzimy wymagania pracodawców. Dzięki temu dowiadujemy się również, co powinniśmy umieć i na tej podstawie możemy zacząć przygotowania.
Stanie w miejscu i oczekiwanie, że praca sama przyjdzie jest raczej mało prawdopodobne. Ciągły rozwój to coś, na co warto postawić. Świat dynamicznie się rozwija, kultura też. Nie wystarczy więc nabycie kilku kompetencji i pozostanie przy nich na lata.
Jeśli kochasz tę dziedzinę, pracuj w kulturze. Oczywiście otrzymanie zatrudnienia nie zawsze jest proste, jednak dzięki odpowiednim przygotowaniom, może się okazać, że praca naszych marzeń jest na wyciągnięcie ręki.