Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Bon turystyczny – do kiedy można go wykorzystać?

Kiedy na początku 2020 roku świat zaczęła opanowywać pandemia koronawirusa, nikt nie wiedział, z czym tak naprawdę przyjdzie się zmierzyć nam wszystkim. Przewidywano przeróżne scenariusze, a daty końca epidemii było tak wiele, jak wielu ekspertów, którzy się wypowiadali na ten temat. Również w Polsce szacowano, że do końca 2020 roku sytuacja wróci do normy. Niestety, pandemia trwała prawie dwa lata, a zakażenia koronawirusem prawdopodobnie zostanie z nami na zawsze. Pandemia bardzo mocno odbiła się na polskiej i światowej gospodarce. Kolejne lockdowny zamroziły wiele branż na długie miesiące. Szczególnie poszkodowane były branże takie jak:

 • gastronomia;
 • hotelarstwo;
 • fitness;
 • ślubna.

Rząd oprócz uruchamiania kolejnych tarcz antykryzysowych latem 2020 roku wprowadził świadczenie pod nazwą „bon turystyczny”. Działanie to miało na celu wsparcie głównie branży turystycznej i zachęcenie Polaków do wydawania pieniędzy w tej sferze. W naszym artykule odpowiadamy na pytania, kto ma prawo do takiego bonu i jak można go wykorzystać.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to świadczenie skierowane do rodzin z dziećmi w celu wsparcia ich w trudnym czasie pandemii COVID-19. Co ważne, świadczenie to nie jest wypłacane w formie pieniężnej – uruchamia się je dla konkretnych osób uprawnionych do jego wykorzystania w formie „bonu”, a dokładnie w formie elektronicznej.

Osoby uprawnione mają prawo wykorzystać bon turystyczny do końca września 2022. Jednak już rząd zapowiedział przedłużenie tego terminu do końca marca 2023 roku!

Kto ma prawo do bonu turystycznego i jaka jest jego wysokość?

Prawo do skorzystania z bonu mają wszystkie osoby, które są uprawnione do pobierania świadczenia 500+. To znaczy, że bon przyznawany jest rodzinom, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. Co istotne, tak samo jak w przypadku świadczenia 500+, prawo do otrzymania bonu jest niezależne od dochodów rodziny.

Wysokość bonu to również 500 zł przyznane na każde dziecko. Jeśli rodzina wychowuje więcej niż jedno dziecko, to na każde z nich otrzyma bon w kwocie 500 zł.

Przykład 1.

Państwo Kowalscy wychowują troje dzieci, wszystkie uczą się w szkole podstawowej. Rodzina ma prawo aktywować bon i wykorzystać łącznie 1500 zł w ramach bonu turystycznego.

Co ważne, rodziny wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać dodatkowe 500 zł do wykorzystania w formie bonu turystycznego. W celu otrzymania dodatkowych środków należy złożyć oświadczenie przez portal ZUS PUE.

Przykład 2.

Państwo Nowakowie mają dwie córki. Jedna z nich posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Ponieważ na obie córki pobierają świadczenie 500+, otrzymali również dwa bony turystyczne (na każdą z córek). Rodzice złożyli jednak dodatkowe oświadczenie do ZUS-u i dzięki temu otrzymają wspomagające świadczenie w formie bonu turystycznego w kwocie 500 zł.

Bon turystyczny przysługuje na każdego dziecko do 18. roku życia w kwocie 500 zł. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do bonu w kwocie 1000 zł.

Na co można wykorzystać bon?

O ile kwestie przyznania bonu turystycznego nie są skomplikowane i większość osób wie, kto ma prawo z niego skorzystać, o tyle informacje o tym, na co można przeznaczyć otrzymane środki, rodzą już wiele pytań.

Na stronie gov.pl widnieje następujący komunikat:

„Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju”.

W praktyce oznacza to, że bonem turystycznym będzie można zapłacić na terenie całej Polski za korzystanie z usług hotelarskich, w obiektach takich jak:

 • hotele;
 • pensjonaty;
 • campingi;
 • gospodarstwa agroturystyczne.

Natomiast określenie „impreza turystyczna” odnosi się do połączenia minimum dwóch rodzajów usług turystycznych w ramach tej samej podróży. Czyli rodzice mogą opłacić bonem turystycznym pobyt dziecka np. na:

 • zielonej szkole,
 • obozie,
 • kolonii

– przygotowywanych przez organizatora turystyki lub organizację pożytku publicznego.

W celu zweryfikowania, w jakich miejscach można wykorzystać bon turystyczny, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Jak aktywować bon turystyczny?

Zasadniczą różnicą między świadczeniem 500+ a bonem turystycznym jest forma, w jakiej są one wypłacane. Świadczenie rodzinne jest przelewane na konto osób uprawnionych. Z kolei bon turystyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest formą „bonifikaty”, jednak w formie elektronicznej.

Bon turystyczny znajduje się na portalu ZUS PUE w zakładce OGÓLNE > Polski Bon Turystyczny > Mój bon. Po wyświetleniu się okna z informacjami o bonie należy nacisnąć opcję „Aktywuj bon”.

Zakładka „Polski Bon Turystyczny” znajduje się w menu bocznym po prawej stronie ekranu. W zależności od wielkości monitora może być potrzeba przesunięcia tej części strony w dół, aby ją zobaczyć (zakładka znajduje się na samym końcu bocznego menu).

Co zrobić, jeśli nie widzę bonu turystycznego na ZUS PUE?

Jeśli osoba jest uprawniona do pobierania świadczenia 500+, a mimo to nie widzi na portalu ZUS PUE bonu turystycznego, to należy złożyć odpowiedni wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) o ustalenie prawa do bonu. Można go pobrać ze strony internetowej POT. Wypełniony dokument można wysłać pocztą na adres:

Polska Organizacja Turystyczna

ul. Janińska 32

32-020 Wieliczka

lub przesłać elektronicznie na skrzynkę ePUAP POT.

Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu prawa do świadczenia 500+ wydanego przez właściwy organ.

Po otrzymaniu wniosku POT rozpatrzy go i wyda decyzję.

Jak płacić bonem?

Wykorzystanie, czyli płatność bonem turystycznym, odbywa się w trzech krokach:

 1. Płacąc za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, należy podać 16-cyfrowy kod swojego bonu turystycznego.
 2. Następnie trzeba podać kod, który został nadany podczas aktywacji bonu.
 3. W trakcie realizowania transakcji zostanie przesłany kod SMS na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu turystycznego. Należy go podać w celu finalizacji zapłaty.

A co, jeśli ktoś nie posiada konta na ZUS PUE? Jak je założyć?

Bon turystyczny jest widoczny tylko na koncie w ZUS PUE. Jeśli ktoś nie posiada tam profilu, to należy takie konto założyć. Nie jest to trudne. W internecie jest wiele filmów instruktażowych. W pierwszej kolejności trzeba wejść na stronę zus.pl i nacisnąć opcję „Zarejestruj w PUE”, a w następnym widoku wybrać opcję „Dla Ciebie” i wskazać sposób rejestracji. Do wyboru jest:

 • profil zaufany bądź inna metoda identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl;
 • kwalifikowany podpis elektroniczny;
 • konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami.

Podczas rejestracji podaje się adres mailowy, nadaje się hasło i gotowe.

Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku. Warto skorzystać z tej formy wsparcia otrzymanego od państwa – również mając na celu pomoc poszkodowanym branżom turystycznym. Podczas każdej wycieczki warto jednak pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego.