Poradnik Pracownika

Bon turystyczny – do kiedy można go wykorzystać?

Kiedy na początku 2020 roku świat zaczęła opanowywać pandemia koronawirusa, nikt nie wiedział, z czym tak naprawdę przyjdzie się zmierzyć nam wszystkim. Przewidywano przeróżne scenariusze, a daty końca epidemii było tak wiele, jak wielu ekspertów, którzy się wypowiadali na ten temat. Również w Polsce szacowano, że do końca 2020 roku sytuacja wróci do normy. Niestety, rok po wybuchu pandemii w Polsce nic się nie zmienia, a społeczeństwo mierzy się z trzecią falą zakażeń. Pandemia bardzo mocno odbiła się na polskiej i światowej gospodarce. Kolejne lockdowny zamroziły wiele branż na długie miesiące. Szczególnie poszkodowane są branże takie jak:

 • gastronomia;
 • hotelarstwo;
 • fitness;
 • ślubna.

Rząd oprócz uruchamiania kolejnych tarcz antykryzysowych latem 2020 roku wprowadził świadczenie pod nazwą „bon turystyczny”. Działanie to miało na celu wsparcie głównie branży turystycznej i zachęcenie Polaków do wydawania pieniędzy w tej sferze. W naszym artykule odpowiadamy na pytania, kto ma prawo do takiego bonu i jak można go wykorzystać.

Co to jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to świadczenie skierowane do rodzin z dziećmi w celu wsparcia ich w trudnym czasie pandemii COVID-19. Co ważne, świadczenie to nie jest wypłacane w formie pieniężnej – uruchamia się je dla konkretnych osób uprawnionych do jego wykorzystania w formie „bonu”, a dokładnie w formie elektronicznej.

Osoby uprawnione mają prawo wykorzystać bon turystyczny jeszcze przez rok, czyli do końca marca 2022!

Kto ma prawo do bonu turystycznego i jaka jest jego wysokość?

Prawo do skorzystania z bonu mają wszystkie osoby, które są uprawnione do pobierania świadczenia 500+. To znaczy, że bon przyznawany jest rodzinom, które wychowują przynajmniej jedno dziecko. Co istotne, tak samo jak w przypadku świadczenia 500+, prawo do otrzymania bonu jest niezależne od dochodów rodziny.

Wysokość bonu to również 500 zł przyznane na każde dziecko. Jeśli rodzina wychowuje więcej niż jedno dziecko, to na każde z nich otrzyma bon w kwocie 500 zł.

Przykład 1.

Państwo Kowalscy wychowują troje dzieci, wszystkie uczą się w szkole podstawowej. Rodzina ma prawo aktywować bon i wykorzystać łącznie 1500 zł w ramach bonu turystycznego.

Co ważne, rodziny wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać dodatkowe 500 zł do wykorzystania w formie bonu turystycznego. W celu otrzymania dodatkowych środków należy złożyć oświadczenie przez portal ZUS PUE.

Przykład 2.

Państwo Nowakowie mają dwie córki. Jedna z nich posiada orzeczenie o niepełnosprawności. Ponieważ na obie córki pobierają świadczenie 500+, otrzymali również dwa bony turystyczne (na każdą z córek). Rodzice złożyli jednak dodatkowe oświadczenie do ZUS-u i dzięki temu otrzymają wspomagające świadczenie w formie bonu turystycznego w kwocie 500 zł.

Bon turystyczny przysługuje na każdego dziecko do 18. roku życia w kwocie 500 zł. Dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności mają prawo do bonu w kwocie 1000 zł.

Na co można wykorzystać bon?

O ile kwestie przyznania bonu turystycznego nie są skomplikowane i większość osób wie, kto ma prawo z niego skorzystać, o tyle informacje o tym, na co można przeznaczyć otrzymane środki, rodzą już wiele pytań.

Na stronie gov.pl widnieje następujący komunikat:

„Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju”.

W praktyce oznacza to, że bonem turystycznym będzie można zapłacić na terenie całej Polski za korzystanie z usług hotelarskich, w obiektach takich jak:

 • hotele;
 • pensjonaty;
 • campingi;
 • gospodarstwa agroturystyczne.

Natomiast określenie „impreza turystyczna” odnosi się do połączenia minimum dwóch rodzajów usług turystycznych w ramach tej samej podróży. Czyli rodzice mogą opłacić bonem turystycznym pobyt dziecka np. na:

 • zielonej szkole,
 • obozie,
 • kolonii

– przygotowywanych przez organizatora turystyki lub organizację pożytku publicznego.

W celu zweryfikowania, w jakich miejscach można wykorzystać bon turystyczny, warto skorzystać z wyszukiwarki, którą koordynuje Polska Organizacja Turystyczna: https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Jak aktywować bon turystyczny?

Zasadniczą różnicą między świadczeniem 500+ a bonem turystycznym jest forma, w jakiej są one wypłacane. Świadczenie rodzinne jest przelewane na konto osób uprawnionych. Z kolei bon turystyczny, jak sama nazwa wskazuje, jest formą „bonifikaty”, jednak w formie elektronicznej.

Bon turystyczny znajduje się na portalu ZUS PUE w zakładce OGÓLNE > Polski Bon Turystyczny > Mój bon. Po wyświetleniu się okna z informacjami o bonie należy nacisnąć opcję „Aktywuj bon”.

Zakładka „Polski Bon Turystyczny” znajduje się w menu bocznym po prawej stronie ekranu. W zależności od wielkości monitora może być potrzeba przesunięcia tej części strony w dół, aby ją zobaczyć (zakładka znajduje się na samym końcu bocznego menu).

Co zrobić, jeśli nie widzę bonu turystycznego na ZUS PUE?

Jeśli osoba jest uprawniona do pobierania świadczenia 500+, a mimo to nie widzi na portalu ZUS PUE bonu turystycznego, to należy złożyć odpowiedni wniosek do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) o ustalenie prawa do bonu. Można go pobrać ze strony internetowej POT. Wypełniony dokument można wysłać pocztą na adres:

Polska Organizacja Turystyczna

ul. Janińska 32

32-020 Wieliczka

lub przesłać elektronicznie na skrzynkę ePUAP POT.

Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu prawa do świadczenia 500+ wydanego przez właściwy organ.

Po otrzymaniu wniosku POT rozpatrzy go i wyda decyzję.

Jak płacić bonem?

Wykorzystanie, czyli płatność bonem turystycznym, odbywa się w trzech krokach:

 1. Płacąc za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną, należy podać 16-cyfrowy kod swojego bonu turystycznego.
 2. Następnie trzeba podać kod, który został nadany podczas aktywacji bonu.
 3. W trakcie realizowania transakcji zostanie przesłany kod SMS na numer telefonu podany podczas aktywacji bonu turystycznego. Należy go podać w celu finalizacji zapłaty.

A co, jeśli ktoś nie posiada konta na ZUS PUE? Jak je założyć?

Bon turystyczny jest widoczny tylko na koncie w ZUS PUE. Jeśli ktoś nie posiada tam profilu, to należy takie konto założyć. Nie jest to trudne. W internecie jest wiele filmów instruktażowych. W pierwszej kolejności trzeba wejść na stronę zus.pl i nacisnąć opcję „Zarejestruj w PUE”, a w następnym widoku wybrać opcję „Dla Ciebie” i wskazać sposób rejestracji. Do wyboru jest:

 • profil zaufany bądź inna metoda identyfikacji, która jest dostępna na login.gov.pl;
 • kwalifikowany podpis elektroniczny;
 • konto w banku, który świadczy taką usługę wspólnie z nami.

Podczas rejestracji podaje się adres mailowy, nadaje się hasło i gotowe.

Bon turystyczny jest ważny do końca marca 2022 roku. Warto skorzystać z tej formy wsparcia otrzymanego od państwa – również mając na celu pomoc poszkodowanym branżom turystycznym. Podczas każdej wycieczki warto jednak pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego i reżimu sanitarnego.