Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – pobierz darmowy wzór
W 2019 r. w Kodeksie pracy zmieniły się zasady dotyczące sposobu wypłaty wynagrodzenia. Od tego momentu powinna ona mianowicie być dokonywana na konto bankowe. Jeśli pracownik chce otrzymywać wynagrodzenie w gotówce, wówczas musi przekazać pracodawcy wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych. Co takie pismo powinno zawierać? Co jeszcze warto wiedzieć o wypłacie wynagrodzenia? Zapraszamy do lektury!
Sposób wypłaty wynagrodzenia
Na mocy ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją dokonano nowelizacji Kodeksu pracy, która od 2019 r. wprowadziła domyślną formą wypłaty wynagrodzenia – od tego momentu główną formę stanowi przelew na rachunek płatniczy pracownika.
Wypłata wynagrodzenia jest dokonywana na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy, chyba że pracownik złożył w postaci papierowej lub elektronicznej wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych.
Natomiast zgodnie z art. 221 § 3 pkt 5 kp, jeśli pracownik nie złoży wniosku o wypłatę do rąk własnych, wówczas pracodawca może żądać od pracownika numeru rachunku bankowego.
Pobierz wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – darmowy wzór w docx i pdf!
Terminy wypłaty wynagrodzenia
Niezależnie od sposobu wypłat wynagrodzenia zgodnie z art. 86 § 1 Kodeksu pracy pracodawca powinien wypłacać wynagrodzenie w terminie. To oznacza, że w przypadku wypłaty bezgotówkowej przelew powinien być wykonany w takim terminie, aby pieniądze pojawiły się na rachunku bankowym pracownika najpóźniej w dniu wypłaty wynagrodzenia wynikającym z przepisów wewnątrzzakładowych. Jeżeli natomiast ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
Zgodnie z art. 85 § 1 kp wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Nie można go określić później niż na 10. dzień miesiąca następującego po tym, za który dokonywana jest płatność. Pracodawca ma więc jednak pewną swobodę w wyznaczaniu dokładnego terminu wypłaty wynagrodzenia za dany miesiąc. Informację na ten temat zamieszcza w regulaminie pracy lub układzie zbiorowym pracy. Natomiast jeśli nie ma on obowiązku ustalenia regulaminu pracy i nie jest objęty układem zbiorowym, odpowiednią wzmiankę zamieszcza w informacji o warunkach zatrudnienia.
Pracodawca może także zmienić termin wypłaty wynagrodzenia, jednak każda zmiana terminu albo wprowadzenie nowych zasad z tym związanych wymagają poinformowania wszystkich pracowników. To jednak nie musi odbywać się w formie papierowej. Jak najbardziej może być dokonane poprzez przekazanie tej informacji na piśmie, w tym np. poprzez wywieszenie informacji na tablicy ogłoszeń, ale również w formie elektronicznej.
Samo postępowanie pracodawcy w przypadku chęci zmiany terminu wynagradzania uzależnione jest od tego, w jakim akcie termin ten został ustalony. W przypadku, gdy jest to regulamin wynagradzania bądź układ zbiorowy pracy, wówczas zmian dokonuje się bezpośrednio w tych dokumentach.
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych – co powinien zawierać?
Wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych jest bardzo prostym pismem i nie powinien on sprawić trudności pracownikom. Omawiane pismo powinno zawierać:
- dane pracownika,
- dane pracodawcy,
- miejscowość i datę,
- prośbę o wypłatę wynagrodzenia w gotówce,
- podpis pracownika.
Wniosek powinien zostać przekazany pracodawcy w formie papierowej lub elektronicznej.
Przepisy nie wskazują, do kiedy pracownik może poprosić o wypłatę w gotówce. Dlatego uważa się, że takie pismo ma się prawo złożyć w dowolnym czasie. Co ważne, dyspozycje dotyczące formy przekazywania wynagrodzenia można zmieniać wielokrotnie, ponieważ Kodeks pracy nie wprowadza tu żadnych ograniczeń.
Ponadto złożony wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych pracodawca musi zaakceptować i nie może nakazać pracownikowi założenia konta bankowego, nawet jeżeli pracownik jest jedynym w firmie, któremu wynagrodzenia wypłacane będą do rąk własnych, i w związku z tym stanowi to utrudnienie dla pracodawcy.
Wypłata wynagrodzenia do rąk własnych – podsumowanie
Kodeks pracy nakłada na pracodawcę obowiązek wypłacania wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Forma wypłaty jest jednak zależna od pracownika – jeżeli złoży on wniosek o wypłatę wynagrodzenia do rąk własnych, wówczas wynagrodzenie będzie miał przekazywane w gotówce. W przeciwnym wypadku ma on obowiązek podać pracodawcy numer rachunku bankowego.