Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego w 2024 roku - wzór z omówieniem
Urlop rodzicielski udzielany jest bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Skorzystać z niego może każde z rodziców, jednak aby tak było, należy złożyć pracodawcy odpowiednie dokumenty. Ile może trwać urlop rodzicielski? Komu ten rodzaj urlopu przysługuje? Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego? Czy drugi rodzic również musi składać dodatkowe oświadczenia? Sprawdź!
Pobierz darmowy wzór wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego 2024 r. w dwóch formatach: PDF i DOCX
Urlop rodzicielski - komu przysługuje?
Z urlopu rodzicielskiego może skorzystać każda osoba podlegająca ubezpieczeniu chorobowemu. Prawo do tego urlopu przysługuje zarówno matce, jak i ojcu dziecka.
Należy podkreślić również, że oboje rodziców może przebywać na nim w tym samym czasie. Wiąże się to jednak z jego proporcjonalnym zmniejszeniem.
Ile trwa urlop rodzicielski?
Wymiar urlopu rodzicielskiego zależny jest od liczby urodzonych przy jednym porodzie lub przysposobionych bądź przyjętych jednocześnie na wychowanie dzieci.
We wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy więc wskazać:
- 41 tygodni - gdy urodzono bądź przyjęto jedno dziecko,
- 43 tygodnie - jeżeli dzieci jest dwoje lub więcej.
W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego?
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego należy złożyć w terminie nie dłuższym niż 21 dni po porodzie.
Przepisy nie określają, w jakim terminie należy złożyć wniosek o urlop macierzyński, gdyż przysługuje on z mocy prawa maksymalnie od dnia porodu. Kodeks pracy podaje jednak termin przekazania pracodawcy wniosku o urlop rodzicielski – powinno być to 21 dni od dnia porodu. Jest to istotne dla celów ustalenia wysokości zasiłku macierzyńskiego. Jeśli pracownik wręczy wniosek w ciągu 21 dni, wówczas przez cały okres urlopów związanych z rodzicielstwem będzie otrzymywał świadczenie w wysokości 81,5 % podstawy wymiaru zasiłku.
Długi wniosek o zasiłek macierzyński nie może dotyczyć 9 tygodni urlopu rodzicielskiego dla drugiego z rodziców. Za tą część urlopu zasiłek zawsze wynosi 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli pracownica nie wykorzysta ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w wysokości 81,5 proc. w pierwszym roku życia dziecka (na podstawie długiego wniosku), będzie jej przysługiwać jednorazowe wyrównanie zasiłku do 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Jednorazowe wyrównanie będzie wypłacane na wniosek. W takiej sytuacji zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego wyniesie 70 proc. podstawy wymiaru zasiłku.
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego 2024 r. - jego forma i treść
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego trzeba dostarczyć pracodawcy na piśmie w określonym wyżej terminie. W przypadku, gdy tylko jeden z rodziców będzie korzystał z takiego uprawnienia, dobrze jest dołączyć do wniosku oświadczenie drugiego rodzica.
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego powinien zawierać:
- miejscowość i datę założenia wniosku,
- imię i nazwisko pracownika,
- dane pracodawcy,
- prośbę o udzielenie urlopu,
- imię i nazwisko dziecka,
- datę porodu,
- datę początkową i końcową urlopu,
- oświadczenie dotyczące korzystania z urlopu przez drugiego rodzica,
- podpis pracownika.
Urlop rodzicielski przeszedł pewne modyfikacje bowiem z końcem kwietnia wdrożono nowe zasady, dotyczące jego długości. Urlop rodzicielski jest płatny. Z urlopu rodzicielskiego rodzice mogą korzystać w tym samym czasie.