Poradnik Pracownika

Urlop okolicznościowy - kiedy można go wykorzystać?

Chciałbym wykorzystać dwa dni urlopu okolicznościowego z okazji własnego ślubu. Czy mogę wykorzystać je w czwartek i piątek przed ślubem? Czy pracodawca może udzielić urlop okolicznościowy przed, czy musi być po ślubie?

Karolina, Darłowo

 

Urlop okolicznościowy - wydarzenia

Urlop okolicznościowy udzielany jest pracownikowi ze względu na ważne wydarzenia rodzinne lub osobiste. Z okazji na różne sytuacje pracownikowi przysługują dni wolne:

  • 1 dzień w razie ślubu dziecka pracownika,
  • 1 dzień w razie zgonu i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika,
  • 1 dzień w przypadku zgonu i pogrzebu innej osoby, będącej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika,
  • 2 dni w związku ze ślubem pracownika,
  • 2 dni w razie urodzenia się dziecka,
  • 2 dni w razie zgonu i pogrzebu małżonka pracownika, jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy.

Urlop okolicznościowy kiedy wykorzystać?

Urlop okolicznościowy nie musi być wykorzystany w dniu danej okoliczności, np. w dniu ślubu. Muszą to być jednak dni powiązane z danym wydarzeniem. W przypadku ślubu mogą to być dni potrzebne na przygotowania lub dni po ślubie potrzebne do załatwiania formalności w urzędach. Warto pamiętać, że dni urlopu okolicznościowego nie muszą być wykorzystywane razem, czyli jeden po drugim. Jednak muszą być powiązane z jedną konkretną okazją.

W celu otrzymania urlopu okolicznościowego, tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego, należy złożyć wniosek o urlop do pracodawcy, a w późniejszym czasie potwierdzić zaistniałą okoliczność uprawniającą do dni urlopowych. W przypadku ślubu powinien być to odpis aktu ślubu. Co ważne pracodawca nie może odmówić udzielenia takiego urlopu.