Wniosek o urlop okolicznościowy - wzór z omówieniem
Prawo pracy przewiduje wiele uprawnień, z których mogą korzystać pracownicy. Wśród nich wyróżnia się szereg urlopów, gdzie szczególną rolę odgrywa urlop okolicznościowy. Kiedy możemy się o niego starać i jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy? Odpowiadamy poniżej.
Darmowy wniosek o urlop okolicznościowy do pobrania w formacie PDF i DOCX
W jakich sytuacjach przysługuje urlop okolicznościowy?
O urlop okolicznościowy możemy wnioskować tylko w ściśle określonych sytuacjach. W tym przypadku nie ma zastosowania Kodeks pracy, ten rodzaj urlopu regulowany jest bowiem rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem pracodawca może udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy w wymiarze jednego lub dwóch dni w zależności od występującego zdarzenia.
Dni wolne | Okoliczność |
1 dzień |
|
2 dni |
|
Nie ma określonego terminu na wykorzystanie tego urlopu - pracownik składa wniosek o urlop okolicznościowy w terminie zbliżonym do występującej okoliczności.
Czy za urlop okolicznościowy przysługuje wynagrodzenie?
Pracownik za czas korzystania z urlopu okolicznościowego zachowuje prawo do wynagrodzenia. Oznacza to, że w razie wystąpienia jednego z określonych zdarzeń nie musi się martwić, że pracodawca obniży jego pensję.
Urlop okolicznościowy a urlop wypoczynkowy
Korzystanie z urlopu okolicznościowego nie ma żadnego wpływu na wymiar urlopu wypoczynkowego. Te dwa uprawnienia pracownicze nie są ze sobą powiązane, są od siebie zupełnie niezależne.
Wniosek o urlop okolicznościowy - elementy
Aby pracodawca udzielił urlopu okolicznościowego, pracownik musi dostarczyć mu odpowiedni wniosek. Wniosek o urlop okolicznościowy powinien zawierać następujące informacje:
- dane pracownika,
- dane pracodawcy,
- okoliczność uprawniająca do skorzystania z urlopu,
- liczbę dni urlopu,
- termin wykorzystania urlopu.
Pracodawca ma prawo zażądać od pracownika o dokumentu potwierdzającego zasadność korzystania z urlopu okolicznościowego, np. odpis aktu małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia.