Poradnik Pracownika

Zawody przyszłości, czyli kto będzie potrzebny za kilka lat?

Kogo będą szukali pracodawcy za 5 czy 10 lat? Czego warto się uczyć i kim warto zostać? Zawody przyszłości są szeroko komentowane. Czy można je jednak przewidzieć? Trudno powiedzieć. Nie tylko rynek pracy, ale i to, co wokół nas, zmienia się niezwykle szybko. Pewne sytuacje mogą doprowadzić do tak diametralnych zmian, że wszystkie założenia okażą się błędne. Nie zmienia to jednak faktu, że można wskazać pewne tendencje i z pewnością warto to robić. Jest to przydatne i pomocne nie tylko dla osób, które rozpoczną pracę za kilka lat, lecz także dla ludzi, chcących się rozwijać w nowych branżach.

Czy zawody przyszłości szokują?

Kiedy myślimy o zawodach przyszłości, możemy mieć wrażenie, że będzie to coś zupełnie nietypowego i niesamowitego. Coś, co zdziwi i zaszokuje, mniej więcej tak, jak gdyby chodziło o projektanta kabin teleportujących. Prognozy jednak nie wybiegają aż tak daleko, a przyszłość rynku pracy opiera się również na zawodach doskonale nam znanych. Trudno więc tutaj mówić o ogromnym zaskoczeniu, choć z pewnością może to być coś nieco mniej współcześnie popularnego.

Zawody przyszłości – poznaj 7 z nich!

Przygotowaliśmy zestawienie 7 zawodów, które być może zawładną rynkiem pracy w ciągu kilku kolejnych lat.

Specjalista z branży IT/ Programista baz danych

Branża IT rozwija się z roku na rok coraz bardziej i nic nie wskazuje na to, aby miała zwolnić. Dlatego też wszelkie zawody z nią związane mają duże szanse na powodzenie. Jednym z nich jest programista baz danych. Ilości danych są aktualnie wręcz niepoliczalne. Ich odpowiednie uporządkowanie w taki sposób, aby były potrzebne i dobrze wykorzystywane, jest więc niezwykle istotne. Dlatego też z pewnością za kilka lat wzrośnie zapotrzebowanie na programistów baz danych. Z dnia na dzień będzie przybywać ich coraz więcej i jest naprawdę małe prawdopodobieństwo, że mogłoby być inaczej.

Analityk big data / Data scientist / Broker informacji

Informacji przybywa z dnia na dzień, jest ich coraz więcej i osoby, które potrafią uporządkować je, odnaleźć i ocenić przydatność, są niejednokrotnie niezastąpione. Broker zdobywa dane z wielu źródeł, porównuje, sprawdza i opracowuje. Taka funkcja potrzebna jest coraz większej liczbie firm. Osoba, która wykonuje taką pracę musi być dokładna i cierpliwa.

Traffic manager

Firmy coraz częściej poszukują również traffic managera. Kim jest taka osoba? Otóż zajmuje się ona sprawdzaniem ruchu na stronie internetowej. Interesuje ją, ile czasu odbiorcy spędzają w witrynie, jakie teksty i podstrony są najchętniej odwiedzane, które frazy kluczowe są najpopularniejsze i skąd generuje się ruch. Dzięki temu stanowisku powstają dokładne raporty oraz statystyki, pozwalające na rozwijanie strony, ulepszanie jej i pozyskiwanie jak największej liczby obserwujących ją osób.

Terapeuta

Żyjemy szybko, robimy bardzo dużo, stresujemy się, uczestniczymy w wyścigu szczurów i tym samym jesteśmy narażeni na wiele konsekwencji takiego stanu. Chroniczne zmęczenie, wręcz chorobliwy brak wiary w siebie, stany depresyjne – to wszystko sprawia, że coraz częściej korzystamy z terapii. Nic nie wskazuje na to, żeby te choroby naszego wieku miały zniknąć, tym samym również terapeuta jest traktowany jako zawód przyszłości.

Lekarz / Pracownik usług medycznych / Opiekun medyczny

Nasz naród się starzeje, a tym samym z roku na rok istnieje coraz większe zapotrzebowanie na opiekunów medycznych. Czym zajmują się takie osoby? Pomagają starszym osobom, które z różnych powodów nie mogą otrzymać dostatecznej pomocy ze strony swoich bliskich. Opiekun medyczny pomoże nie tylko w czynnościach domowych, zadba również o zdrowie czy higienę. Dodatkowo powinien on namawiać do rehabilitacji czy terapii, jeżeli są one potrzebne.

Weterynarz

Coraz więcej osób decyduje się na posiadanie w swoim domu zwierzaka. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na weterynarzy, którzy będą się zajmować pupilami. Ludzie bardzo dbają o zwierzęta i wizyty często nie odbywają się już wyłącznie wtedy, kiedy dzieje się coś poważnego. Nic więc dziwnego, że zawód ten jest coraz bardziej potrzebny.

Dietetyk / trener

Zdrowy tryb życia od kilku lat jest prawdziwym trendem. Z roku na rok coraz więcej osób zaczyna dbać o swoją sylwetkę, lepiej się odżywiać i ćwiczyć. Pojawiają się nowi trenerzy, coraz lepsze zabiegi i coraz większe zapotrzebowanie na dietetyków i trenerów. Wiele osób chce zmienić swó tryb zycia korzystając z porad profesjonalistów. Dlatego też dzisiaj bez wątpliwości określić można dietetyka zawodem przyszłości.

Czy za 5 lat będzie tak, jak przewidujemy, nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Jednak obserwowanie rynku pracy może pozwolić nam zorientować się, na przedstawicieli jakich zawodów w przyszłości zwiększy się zapotrzebowanie. Nie jest to ostateczne ani pewne, jednak z pewnością przydatne i warto się z taką listą zapoznać.