Poradnik Pracownika

Handlowiec - predyspozycje do wykonywania zawodu

Handlowiec to zawód okryty złą sławą. Zazwyczaj kojarzy się nam z dawnymi czasami - człowiekiem chodzącym od drzwi do drzwi, tak zwanym domokrążcą, wmawiającym ludziom, że potrzebują rzeczy, których nigdy później nie użyli. Dlatego też handlowcom zamykało się coraz częściej drzwi przed nosem lub w ogóle ich nie otwierało. Przed to, że lata temu sprzedaż w ich wykonaniu wyglądała bardzo nachalnie, wiele osób się zraziło. Jednak warto wiedzieć, że współcześnie handlowiec to zupełnie inny zawód i wykonują go coraz częściej prawdziwi eksperci w swojej dziedzinie. Jakie są predyspozycje do objęcia tego stanowiska?

Czym zajmuje się handlowiec?

Handlowiec jest po prostu sprzedawcą towarów lub usług, który pośredniczy między firmą a klientem. Coraz rzadziej jest to osoba przypadkowa - zazwyczaj to ktoś ściśle związany z branżą, w której pracuje, ekspert z ogromną wiedzą w danej dziedzinie, nierzadko z kierunkowym wykształceniem.

To, że handlowiec stał się ekspertem, dużo zmieniło w jego postrzeganiu. Po pierwsze nie mamy wrażenia, że jedynym jego zadaniem jest wciśnięcie produktu. Jest on w stanie odpowiedzieć na każde pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości. Rozmawia z klientem o czymś więcej, niż mógłby się nauczyć z broszurki o produkcie. Rozległa wiedza sprawia, że zwiększa się zaufanie do takiej osoby, co przekłada się na zwiększoną sprzedaż.

Praca handlowca jest często bardzo elastyczna, a wypłata wynagrodzenia zależy od tego ile produktów i usług sprzeda - i tak może się okazać, że pracownikowi uda się wyrobić miesięczną normę już w pierwszym tygodniu, w związku z tym w dalszej części miesiąca może znacznie zwolnić i odpoczywać. Praca ma jednak minusy - może mieć bowiem miejsce sytuacja odwrotna - normę tygodniową wyrobi on w miesiąc. Wówczas niestety o odpoczynku nie ma mowy. Jest to zawód ryzykowny, w którym nie zawsze możemy być zadowoleni z zysków, dlatego ważne jest także odpowiednie zarządzanie pieniędzmi.

Zarobki handlowców

Według raportu portalu nofluffjobs.com zarobki na stanowisku handlowca zależą w dużej mierze od lokalizacji, doświadczenia, czy też branży. Średnia miesięczna pensja handlowca wynosi natomiast około 6500 zł brutto.

Gdzie handlowcy zarabiają najwięcej? Według raportu najwyższe wynagrodzenia można odnotować w województwach mazowieckim, małopolskim oraz pomorskim, podczas gdy najniższe w województwach warmińsko-mazurskim i lubelskim.

Handlowiec - predyspozycje do wykonywania zawodu

Handlowiec to zawód naznaczony wieloma krzywdzącymi stereotypami. Dlatego też jeśli decydujemy się na jego wykonywanie, przydatne mogą okazać się pewne predyspozycje.

Teoretycznie każdy z nas kiedyś coś sprzedał. Jeden z lepszym, drugi z gorszym skutkiem. Niektórym proces sprzedaży idzie tak gładko, że wiele osób nazywa ich urodzonymi handlowcami. Czasami jednak umiejętności nabywa się z czasem.

Nie da się jednak ukryć, że handlowiec musi być doskonałym mówcą. Wyobraźmy sobie, że chce nam coś sprzedać osoba, która z trudem buduje zdania. Szybko stracilibyśmy cierpliwość i podziękowali za produkty. Jeśli jednak ktoś potrafi nas zainteresować, jest zupełnie inaczej. Wówczas słuchamy tego, co ma do powiedzenia, chłoniemy to i zazwyczaj pewność siebie sprzedawcy sprawia, że ufamy mu.

Handlowiec musi doskonale znać techniki sprzedaży. Sama żyłka do tego typu pracy nie wystarczy. Ważna jest wiedza na temat tego, jak przedstawić produkt lub usługę, aby zaciekawiła klientów.

Sprzedawca spotyka się w swojej pracy z różnymi osobami. Jedne są spokojne, inne mogą reagować na niego wręcz agresywnie. Dlatego też ważna jest umiejętność pracy w sytuacjach stresujących, opanowanie emocji oraz duża cierpliwość w kontaktach z innymi ludźmi. Pamiętajmy jednak, że nikt nie ma prawa nas obrażać i powinniśmy jasno dać do zrozumienia, że nie musimy słuchać takich rzeczy. Owszem, warto zachować spokój, jednak nie możemy stać się workiem do bicia, dla kogoś, kto z niewiadomych powodów wylewa na nas swoje frustracje.

W nawiązaniu do powyższego, warto dodać, że istotną cechą handlowca jest również umiejętność radzenia sobie z konfliktami i rozwiązywania ich. Kiedy klient jest niezadowolony z produktu, co wzbudza u niego złość, musimy wiedzieć, co zrobić, aby ją jak najbardziej zmniejszyć, pokazać mu, że jego zdanie jest ważne i tak załatwić tę sprawę, aby nie stracił do nas zaufania i nadal chciał z nami współpracować.

W pracy handlowca ważna jest otwartość i komunikatywność. Tak jak wspominaliśmy, kluczowe jest odpowiednie formułowanie zdań, wyrażanie się w sposób jasny, jednoznaczny.

Handlowiec powinien znać techniki negocjacyjne i być całkiem niezłym negocjatorem. Na tym głównie polega jego praca, nie może więc polec w dyskusji.

Dodatkowo osoba na tym stanowisku powinna umieć budować długotrwałe relacje z klientami. W związku z tym powinna wzbudzać zaufanie - nie tylko do siebie jako do osoby, lecz także jako do eksperta w danej dziedzinie.

Handlowiec musi również doskonale zarządzać czasem pracy - jak już wspomnieliśmy, najczęściej jest on elastyczny, łatwo więc można się zatracić, na przykład liczyć, że pod koniec miesiąca wyrobimy normy i nie robić nic przez pierwsze tygodnie. To może być duży błąd

Choć uciekamy od oceniania książki po okładce, powiedzenie jak cię widzą, tak cię piszą jest nadal aktualne. Dlatego też handlowiec powinien ubierać się elegancko (idealnym stylem będzie business casual). Dzięki temu ludzie wezmą taką osobę za profesjonalistę. Koszula czy ołówkowa spódnica to tak niewiele, a wiele może zmienić w kontakcie z klientem.

Handlowiec to bardzo wymagający zawód - nie tylko ze względu na to, że pracujemy z ludźmi, którzy są różni, nie mamy też pewności, czy uda nam się sprzedać produkt lub usługę. Chodzi również o to, że musimy być niezwykle zawzięci oraz zdyscyplinowani, aby zarządzać swoją pracą w taki sposób, że będzie nam przynosiła realne korzyści.