Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki policjanta. Jak nim zostać?

Policjant to zawód bardzo odpowiedzialny. Decydując się na jego wykonywanie, musisz zdawać sobie sprawę, z tego, że życie i los wielu ludzi będzie zależny od Twojej reakcji, decyzji czy nawet sprawności fizycznej. Czy warto iść do Policji? Jeśli myślisz, że praca policjanta jest dla ciebie, to zobacz, na czym dokładnie ona polega, ile wynoszą zarobki policjanta, a także jakie wymagania musisz spełnić.

Praca policjanta

Policja jest umundurowaną i uzbrojoną formacją, która ma służyć społeczeństwu i dbać o ochronę bezpieczeństwa ludzi oraz zachowanie porządku publicznego. Do zadań policjanta należy przede wszystkim zapobieganie przestępczości i walka z nią, a także ochrona porządku publicznego — niezależnie od obejmowanego stanowiska. Praca w policji bardzo zmieniła się na przestrzeni lat. Kiedyś policjanci byli odpowiedzialni jedynie za ściganie przestępców i utrzymywanie należytego porządku, jednak dziś dodatkowo zajmują się prewencją i ochroną, a także prowadzeniem działalności edukacyjnej. Należy podkreślić, że każdy dzień pracy policjanta jest nowym wyzwaniem i nigdy nie wiadomo, czego można się spodziewać, ponieważ żadna interwencja nie wygląda tak samo.

 

Ile zarabia policjant na rękę?

Zarobki policjanta zależą od tego, na jakim szczeblu pracuje. Według danych przestawionych na stronie info.policja.pl wynagrodzenia policjantów zależą od grupy zaszeregowania.

Jak nietrudno się domyślić każda wyższa grupa zaszeregowania oznacza wyższe wynagrodzenie. Najwięcej zarabia kadra zarządzająca. 

Poniższa tabela pochodzi ze strony info.policja.pl i przedstawia przeciętne uposażenie policjantów na wybranych stanowiskach służbowych w 2022 roku.

Lp

Stanowisko służbowe

Grupa zaszeregowania

Uposażenie netto

1

Komendant Główny Policji

16

17.865

2

Zastępca Komendanta Głównego Policji

15

16.462

3

Komendant wojewódzki Policji

14a

11.704

4

Komendant powiatowy (miejski, rejonowy) Policji

12

9.135

5

Kierownik referatu

7

6.078

6

Detektyw/asystent

5

5.320

7

Dzielnicowy/kontroler ruchu drogowego

4

4.908

8

Policjant

2

4.474

9

Kursant

1

3.539

 

Kursant przed ukończeniem 26 roku życia

1

3.666

 

Kursant po ukończeniu 26 roku życia

1

3.582

Nie można zapomnieć, że wynagrodzenie zasadnicze policjanta to nie wszystko. Na zarobki policjanta składają się również różnego rodzaju dodatki takie jak: 

  • dodatek za staż pracy, 
  • dodatek służbowy/funkcyjny, 
  • dodatek za stopień.

Ponadto, każdy z policjantów może liczyć na takie wsparcie finansowe, jak: 

  • mundurówka, 
  • nagroda roczna 
  • trzynastka — czyli dodatkowa pensja w ciągu roku. 

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Czy opłaca się pracować w Policji?

Zawód policjanta podobnie jak inne ma swoje blaski i cienie. Wykonywanie tego zawodu wiąże się z dodatkowymi przywilejami związanymi ze świadczeniami socjalnymi oraz wcześniejszą emeryturą. Osoba obejmująca stanowisko policyjne odchodzi bowiem na emeryturę w wieku 55 lat lub po 25 latach służby. Dodatkowo świadczenie emerytalne jest wypłacane w wysokości 60% podstawy jej wymiaru, a z każdym kolejnym rokiem służby wzrasta o 3%.

Nie można jednak zapominać o cieniach wykonywania pracy w tym zawodzie. Zawód ten obciąża nie tylko kondycję fizyczną, ale i psychiczną, dlatego trzeba dobrze się zastanowić przed podjęciem decyzji o wykonywaniu tej profesji. Ważnym aspektem, o którym warto wspomnieć, jest także wymiar pracy policjanta, gdyż zazwyczaj są to zmiany po 12 godzin, które przeplatane są z dniami wolnymi.

Jak zostać policjantem?

Nabór do policji przeprowadzany jest minimum raz w roku, a nadzór nad nim sprawuje Komendant Główny Policji — jest on odpowiedzialny za wyznaczenie daty i poinformowanie o liczbie dostępnych wakatów. Przed osobami ubiegającymi się o stanowisko policjanta stawiane są wysokie wymagania, osoba taka musi: mieć polskie obywatelstwo, cieszyć się nieposzlakowaną opinią, posiadać minimum średnie wykształcenie, być niekarana, móc korzystać w pełni z praw publicznych oraz być zdrowa psychicznie i fizycznie. Podczas każdej rekrutacji sprawdzona zostaje wiedza kandydata z zakresu funkcjonowania władzy ustawodawczej, wykonawczej oraz sądowniczej, a także uregulowanie stosunku do służby wojskowej. Należy także podkreślić, że praca w policji wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy na temat funkcjonowania państwa oraz jak najlepszej sprawności fizycznej.

Wady i zalety pracy w policji

Zawód policja z pewnością jest wymagającą pracą. Wiele osób mówi, że to nie praca, tylko powołanie, służenia obywatelom. Niestety coraz mniej młodych ludzi decyduje się na wybranie takiej ścieżki zawodowej. Choć zarobki i dodatki do wynagrodzenia zasadniczego nie należą do najniższych, to jednak wydaje się, że nie są one adekwatne do charakteru pracy.