Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia masażysta i czym się zajmuje? Poznaj tajniki tego zawodu

Niemal każdy po długim, trudnym dniu marzy o masażu. Najlepiej wykonanym przez profesjonalistę. Usługa ta kojarzy się bowiem z relaksem i odprężeniem. Czy na tym polega rola masażysty? Czym się zajmuje i ile zarabia masażysta w naszym kraju? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedź!

Na czym polega praca masażysty?

Masażysta, jak sama nazwa wskazuje, to osoba, która wykonuje masaże: relaksacyjne, klasyczne, sportowe, kosmetyczne, segmentarne, izometryczne, w wodzie oraz drenaż limfatyczny. Poza tym osoba na tym stanowisku powinna znać różne techniki i metody masażu oraz stosować je w zależności od wielu uwarunkowań, takich jak między innymi zalecenia lekarza, możliwości techniczne czy stan pacjenta.

Osoba, która profesjonalnie wykonuje masaż, musi również być czujna i spostrzegawcza, ponieważ jednym z zadań jest obserwowanie reakcji pacjenta na wykonywane przez nią czynności oraz ich ocena i kontrola.

Masażysta wykonuje swoją pracę zarówno za pomocą rąk, jak i innych urządzeń, które oczywiście powinien sprawnie obsługiwać. To ile zarabia masażysta często związane jest bezpośrednio z tym jakim dysponują sprzętem. Poza tym przedstawiciele tego zawodu muszą reprezentować i rozpowszechniać zdrowy tryb życia.

Jak zostać masażystą?

Masażystą może zostać osoba, która ukończyła szkołę policealną publiczną lub niepubliczną (o uprawnieniach publicznej) bądź technikum i uzyskała tym samym tytuł zawodowy technika masażysty bądź dyplom, który potwierdza kwalifikacje w tym zawodzie.

Fizjoterapeuta a masażysta

Często zawód masażysty jest mylony z zawodem fizjoterapeuty i odwrotnie. Warto jednak wiedzieć, że profesje te różnią się od siebie. Wiedza na ten temat pomoże w wyborze odpowiedniego specjalisty.

Przede wszystkim warto zacząć od tego, że fizjoterapia jest działem medycyny, którego zastosowanie pomaga chorym odzyskać pełną sprawność ruchową. Tutaj z pewnością może nasunąć się skojarzenie z rehabilitacją, jednak warto podkreślić, że fizjoterapia jest po prostu jej częścią. Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje nie tylko dotyk, lecz także zimno, prąd, światło czy wodę. Taka różnorodność pozwala na pomoc osobom z wieloma odmiennymi dolegliwościami.

Tak jak fizjoterapia jest częścią rehabilitacji, tak za część fizjoterapii można uznać właśnie masaż. Masażysta pomaga w regeneracji ciała i mięśni, pozwala się zrelaksować, rozluźnić i poprawić samopoczucie nie tylko fizyczne, lecz także psychiczne. Do masażysty zgłaszają się zarówno osoby, które cierpią na pewne dolegliwości, jak i takie, którym zależy głównie na odpoczynku. Do masażu używa się dłoni bądź specjalistycznych urządzeń.

Cechy masażysty

Niemal w każdy zawodzie można wyróżnić zestaw cech, które ułatwiają jego wykonywanie. Podobnie jest w przypadku masażysty. Ponad to pozytywne cechy jego charakteru wpływają na to ile zarabia masażysta. Jaki powinien być przedstawiciel tej profesji? 

W tym zawodzie z całą pewnością istotna jest siła fizyczna. Trudno wyobrazić sobie, że masaż zostanie przerwany niemal po jego rozpoczęciu, ponieważ masażysta opadnie z sił. Wytrzymałość jest więc bardzo ważna.

Istotne jest również wzbudzanie zaufania i szacunek do pacjenta. Pamiętajmy, że nie codziennie naszego ciała dotyka ktoś nam zupełnie obcy, w związku z tym, aby klient poczuł się pewnie, musi czuć, że jest traktowany z szacunkiem i obdarzać masażystę zaufaniem do tego, co robi. 

Ważna jest również odporność na stres i cierpliwość, która przyda się zawsze, kiedy pracujemy z innymi ludźmi. Możemy trafić na osoby z odmiennymi charakterami, nie zawsze miłe i uprzejme, ale powinniśmy sobie z tym radzić i nie brać wszystkiego do siebie, by nie obciążać swojej psychiki.

Ile zarabia masażysta w Polsce?

Istotną kwestią jest również to, ile zarabia masażysta w Polsce. Przyjmuje się, że średnia pensja osób na tym stanowisku wynosi ok. 3 084 złotych netto. Przedstawiciele tej profesji, którzy zarabiają najwięcej, otrzymują wynagrodzenie w wysokości ok. 3 643 złotych netto i więcej, z kolei najmniej - w wysokości ok. 2 682 złotych netto i mniej.

Według dostępnych aportu najwięcej zarabiają masażyści z województwa mazowieckiego, pomorskiego  oraz małopolskiego, natomiast najmniej zarabiają przedstawiciele zawodu pracujący w województwie wielkopolskim, świętokrzyskim i kujawsko-pomorskim, a także lubelskim oraz podkarpackim .

Jeżeli weźmiemy pod uwagę to, ile zarabia masażysta w polskich miastach, największe pensje otrzymują osoby zajmujące to stanowisko w Warszawie , Częstochowie oraz Krakowie. 

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Masażysta - wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można wywnioskować, że poszukiwane są przede wszystkim osoby z wykształceniem kierunkowym lub posiadające niezbędne certyfikaty. Masażysta powinien być komunikatywny, otwarty, wykonywać swoją pracę sumiennie i cechować się nienaganną aparycją. Pracodawcy wymagają również przynajmniej komunikatywnej znajomości języków obcych oraz dyspozycyjności, także w weekendy. Każdy z tych wymogów określa to, ile zarabia masażysta.

W tym zawodzie ważna jest również pasja, energiczność, pozytywne nastawienie do wykonywanych zadań i chęć stałego doszkalania się. Teoretycznie droga do wykonywania tego zawodu nie wydaje się skomplikowana, jednak warto naprawdę solidnie się do niego przygotować, w końcu nieumiejętnie możemy sprawić, że pacjentowi stanie się krzywda. Należy poczynić wszelkie starania, aby tego uniknąć.