Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki masażysty. Jak nim zostać?

Zawsze jest dobry moment na rozpoczęcia kariery w dynamicznie rozwijających się branżach, a właśnie do takich zaliczamy masaż. W ostatnim czasie ten rodzaj terapii zdobył szczególną popularność jako dodatek do tradycyjnych usług medycznych. Klienci zauważyli, że prawidłowo wykonany masaż wpływa korzystnie na działanie całego organizmu. Wraz ze zwiększeniem popytu na ten rodzaj usług, warto byłoby dowiedzieć się nieco więcej o pracy masażysty i jakie są zarobki masażysty.

Praca masażysty

Możliwości pracy dla masażystów są bardzo zróżnicowane. Posiadając wymagane umiejętności, możesz podjąć zatrudnienie w salonach masażu, centrach fitness, spa, kurortach, placówkach opieki zdrowotnej, a także otworzyć działalność i pracować na swój własny rachunek. Ostatnia droga kariery jest szczególnie interesująca, ponieważ wiążą się z nią potencjalnie duże przychody. Jednak aby dobrze spisywać się w zawodzie, należy najpierw odkryć w sobie pasję do masażu, a dopiero później skupić się na ewentualnych benefitach.

Dobry masażysta musi być zdrowy i wytrzymały, bo spędza zdecydowaną większość czasu na stojąco. Aby przyciągać i utrzymywać przy sobie klientów niezbędny, jest także wysoki poziom kultury osobistej i pozytywne nastawienie. W tym konkretnym zawodzie przydaje się także miła aparycja, dzięki której o wiele łatwiej nawiązywać pozytywne relacje. Aby utrzymać się w wykonywanej profesji, należy też pamiętać o nieregularnych godzinach pracy, bo większość osób chce skorzystać z Twoich usług w godzinach popołudniowych lub wieczornych. Cechą dobrego masażysty jest także spostrzegawczość, a co za tym idzie umiejętność dostosowania się do potrzeb indywidualnego pacjenta.

Zarobki masażysty

Przejdźmy do kwestii teoretycznie najciekawszej i odpowiedzmy sobie na pytanie - ile zarabia masażysta? Oczywiście, powinniśmy pamiętać, że wynagrodzenie w przypadku pracy na etacie i na własny rachunek dość drastycznie się różni. Nie znaczy to jednak, że osoby prowadzące działalność mogą liczyć na worki pieniędzy. Nie jest to takie proste, wszystko zależy od poświęconego czasu i zaangażowania. Jeżeli chodzi o pracowników na etacie, to mediana miesięcznego wynagrodzenia wynosi 3120 złotych brutto. 50% osób na tym stanowisku może liczyć na zarobki od 2600 do 3890 złotych. Można więc stwierdzić, że w tym przedziale najczęściej zawierają się pensje masażystów. Na zarobki wyższe może liczyć jedynie 25% pracowników. Zdecydowanie lepiej wiedzie się osobom, które pracują w dużych miastach. To właśnie tam ludzie dbają bardziej o swoje zdrowie i tym samym zostawiają pieniądze w gabinetach masażystów.

Jak zostać masażystą?

Aby wykonywać pracę w tym zawodzie, niezbędna jest edukacja. Można zdecydować się na kurs masażu lub też zapisanie się do szkoły policealnej o profilu masażysta. Pierwsza ścieżka jest trochę drogą na skróty, ale pamiętajmy, że finalnie to od naszych umiejętności manualnych będą zależały przyszłe zarobki. Jeśli chodzi o drugi przypadek, to po ukończeniu szkoły i zdaniu egzaminu zdobywamy tytuł technika masażysty. Tego typu certyfikat jest pożądany na rynku pracy i dzięki niemu zdecydowanie łatwiej znaleźć stanowisko. W przypadku tego zawodu nauka dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Ważne jest, aby je ze sobą łączyć, bo tylko wtedy poznamy tajniki zawodu od środka. Ukończenie szkoły lub kursu daje nam dyplom, który jest niejako przepustką do pracy w zawodzie. To jednak nie koniec nauki, bo podobnie jak w innych branżach bardzo ważny jest rozwój pracownika. Uczestniczenie w różnego rodzaju szkoleniach podnosi nie tylko umiejętności, ale także Twoją wartość na rynku pracy.