Poradnik Pracownika

Praca operatora CNC - ile zarabia?

Praca operatora CNC wymaga ukończenia bieżących szkoleń i stałego zapoznawania się z nowinkami technologicznymi. Sprawdź, jakie obowiązki ma pracownik zatrudniony na tym stanowisku oraz jakie jest jego wynagrodzenie, a także jakie wymagania trzeba spełniać, aby móc rozpocząć pracę w tym zawodzie.

Praca operatora CNC

Operator CNC zajmuje się obsługą maszyn sterowanych numerycznie, co oznacza, że może on pracować na różnego rodzaju obrabiarkach - takich jak: tokarki, frezarki czy wykrawarki. Stopień trudności powierzonych zadań zależy głównie od tego, jakie kwalifikacje zawodowe posiada dany pracownik. Podstawowe zadania, z jakimi musi zmierzyć się operator CNC, to: uruchamianie i zatrzymywanie urządzeń, a także kontrolowanie przebiegu obróbki materiału. Bardziej zaawansowane czynności polegają natomiast nie tylko na kontroli, ale także analizie wykonywanej obróbki. Osoba zatrudniona na stanowisku operatora CNC zajmuje się także wprowadzaniem korekt dotyczących parametrów całego procesu lub cech wyrobu, a nawet programowaniem maszyn. Pracownik, będący jednocześnie programistą, odpowiedzialny jest między innymi za: wykonywanie szkiców prostych detali, opracowywanie programów obróbki, a także określenie kolejności wykonywania operacji technologicznych.

Zarobki operatora CNC

W każdej pracy bardzo ważna jest kwestia związana z wynagrodzeniami. Jaką pensję otrzymuje operator CNC? Otóż osoba zatrudniona na tym stanowisku zarabia średnio 4500 złotych brutto w ciągu miesiąca - oznacza to, że co drugi zatrudniony otrzymuje kwotę w przedziale 3800-5400 złotych. Około 1/4 operatorów CNC zarabia natomiast mniej niż 3800 złotych, a pozostałe 25% otrzymuje wynagrodzenie przekraczające 5400 złotych brutto w ciągu miesiąca.

Jak zostać operatorem CNC?

Praca operatora CNC odbywa się na ogół w zakładach produkcyjnych lub warsztatach. W miejscach tych jest niewątpliwe hałaśliwie i gorąco, a nierzadko można zauważyć latające odłamki tworzyw - w związku z tym jednym z wymagań dotyczących pracownika jest posiadanie dobrej kondycji fizycznej. Osoba szukająca zatrudnienia w tym zawodzie musi wiedzieć, że praca ta wiąże się między innymi z: staniem przez długi czas, podnoszeniem, przenoszeniem, zginaniem, przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, a także posiadaniem osobistego wyposażenia ochronnego - takiego jak zatyczki do uszu czy okulary ochronne.

Jakie wymagania musi spełniać kandydat na to stanowisko? Przede wszystkim powinien ukończyć szkołę branżową lub szkołę średnią - po ukończeniu szkoły średniej warto jednak rozważyć zdobycie stopnia naukowego w zakresie: technologii narzędzi, obsługi maszyn CNC lub programowania CAD - to znacznie zwiększy Twoją szansę na zdobycie pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie także uzyskanie certyfikatów technicznych - np. poprzez udział w kursach CNC. Kiedy zdobędziesz odpowiednie wykształcenie możesz zacząć aplikować na wolne stanowiska. W tym celu sprawdź lokalne oferty pracy i wysyłaj zgłoszenia. Pamiętaj, aby skoncentrować się na tym, co masz do zaoferowania, a także na tym, aby szukać takiego zatrudnienia, gdzie będziesz mógł wykonywać prace, w których czujesz się najlepiej i najbardziej komfortowo. Nie zapomnij także przygotować dobrego CV i listu motywującego, który będzie podsumowywał Twoje kwalifikacje na konkretne stanowisko.