Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca i zarobki fizjoterapeuty - jak nim zostać?

Fizjoterapia jest niezwykle ambitną i szybko rozwijającą się dziedziną medycyny. Powinna wchodzić w skład zespołu interdyscyplinarnego w przypadku niemal wszystkich pacjentów. Mnogość kursów i szkoleń sprawia, że fizjoterapeuci stają się jedną z najbardziej wykształconych grup medycznych. Niestety, zawód został uregulowany prawnie stosunkowo niedawno, na co przekładają się m.in. wciąż niskie zarobki fizjoterapeuty i niedocenianie pracy przez pacjentów.

Praca fizjoterapeuty

Wbrew pozorom praca fizjoterapeuty nie polega jedynie na masażach i ćwiczeniach. Zawód dość mocno się rozwinął, również w zakresie stosowanych technik. Popularnością cieszą się metody takie jak: terapia manualna, kinesiotaping, suche igłowanie, pinoterapia, flossing czy neuromobilizacje. Stosuje się również zabiegi fizykalne, a ćwiczenia zawsze zostają indywidualnie dobrane do problemu pacjenta. Dokładny przebieg wizyty zależy od problemu pacjenta i tego, czy wizyta odbywa się prywatnie czy w ramach NFZ. Na ogół wyspecjalizowani fizjoterapeuci korzystają z jednej, przewodniej techniki, np. metody Kaltenborn-Evjenth w przypadku działalności ortopedycznej.

Zarobki fizjoterapeuty

Średnie zarobki fizjoterapeuty na bieżący rok wynoszą 3530 zł brutto. Najgorzej zarabia się w szpitalach i placówkach przyjmujących pacjentów w ramach umowy z NFZ - tam wypłata wynosi na ogół najniższą krajową. Praca w prywatnych placówkach jest znacznie lepiej opłacalna, a wynagrodzenie zależy już od umowy z pracodawcą. Często jest to określony procent od pacjenta. Osoby na własnej działalności zatrudniane przez placówkę mogą liczyć nawet na 60-80% od danego pacjenta. Najbardziej opłacalną formą jest otwarcie własnego gabinetu. Wówczas wszystkie dochody idą na konto własnej firmy. Za wizytę pacjent płaci obecnie od 80 zł nawet do 200 zł (w zależności od wielkości miasta i doświadczenia fizjoterapeuty). 

Jak zostać fizjoterapeutą?

Aby zostać fizjoterapeutą, należy ukończyć 5-letnie studia i uzyskać tytuł magistra fizjoterapii. Takie studia obejmują zarówno zdawanie egzaminów teoretycznych, jak i odbywanie praktyk w szpitalach i placówkach medycznych. Na koniec student zdaje egzaminy - ponownie teoretyczne i praktyczne, po czym przystępuje do obrony pracy magisterskiej. Po ukończeniu studiów należy wysłać do KIF (Krajowa Izba Fizjoterapeutów) odpowiednie dokumenty i uiścić opłatę, aby otrzymać zwrotnie numer prawa wykonywania zawodu wraz z dokumentem potwierdzającym. To podstawowe minimum, aby móc rozpocząć działania zawodowe, jednak na tym rozwój fizjoterapeuty wcale się nie kończy. Jeszcze na etapie studiów warto wybrać kierunek, w którym chce się rozwijać. Popularnością cieszy się rehabilitacja ortopedyczna, uroginekologiczna, pediatryczna i neurologiczna, takich dziedzin jest jednak znacznie więcej. To ważne, aby następnie móc uczęszczać na specjalistyczne kursy dokształcające.

Pracy należy szukać podobnie, jak w przypadku innych zawodów. Z pomocą przychodzą portale ogłoszeniowe i społecznościowe. Warto również stworzyć profesjonalne, kreatywne CV i osobiście udać się do wybranych placówek medycznych - taka inicjatywa zawsze jest mile widziana. Być może jeszcze na studiach odbywaliśmy praktyki w wymarzonym miejscu pracy? Jeśli udało się nam wykazać, przyszli pracodawcy z pewnością zapamiętali ambitnego studenta i z przychylnością spojrzą na aplikację. Kolejnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie stażu, na który stosunkowo łatwo się dostać. Istnieje duże prawdopodobieństw zatrudnienia po stażu.