Poradnik Pracownika

Praca i zarobki architekta krajobrazu - jak nim zostać?

Coraz więcej osób decyduje się na wybór kierunku kształcenia związanego z architekturą krajobrazu. Nic dziwnego, bowiem popyt na osoby pracujące w tym zawodzie jest coraz większy. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca architekta krajobrazu. Jak wyglądają zarobki architekta krajobrazu oraz w jaki sposób zdobyć tę posadę?

Praca architekta krajobrazu

Architekt krajobrazu to bardzo dobrze płatny zawód, a przy tym praktyczny wkład w wygląd otoczenia. Jeśli interesujesz się nauką przedmiotów ścisłych, a przy tym lubisz zagadnienia społeczne, to bez przeszkód możesz zainteresować się pracą w tym zawodzie. Uważa się, że architekt krajobrazu to osoba z pogranicza stanowiska technicznego i artystycznego, ponieważ musi posiadać zarówno umiejętności projektowania, jak i wykształcony zmysł estetyczny. Osoba obejmująca to stanowisko rozmawia także z klientami i poznaje ich potrzeby - robi się to po to, aby dowiedzieć się, jak wygląda ich wymarzone miejsce i przedyskutować pewne kwestie związane z realizacją projektu. Dzięki takiej rozmowie wiadomo między innymi: jakie koszty wchodzą w grę i jak ma wyglądać efekt finalny. Głównym zadaniem architekta krajobrazu jest zaplanowanie tego, jak zostanie zabudowany określony teren - bez znaczenia, czy jest to prywatny ogród, czy publiczny park. Osoba wykonująca ten zawód powinna wykorzystywać zdobytą wiedzę do stworzenia przestrzeni, w której roślinność będzie współgrać z architekturą danego miejsca. 

Zarobki architekta krajobrazu

Jeśli chodzi o wysokość wynagrodzenia osoby pracującej w tym zawodzie, to jest ona uzależniona przede wszystkim od rodzaju i wielkości wykonywanych zleceń. Osoby zatrudniane na tym stanowisku najczęściej pracują w oparciu o umowę o pracę. Przyjmuje się, że średnie zarobki architekta krajobrazu kształtują się na poziomie 4500 złotych brutto w ciągu miesiąca. 

Jak zostać architektem krajobrazu?

Od osoby ubiegającej się o stanowisko architekta krajobrazu wymaga się przede wszystkim estetyki, talentu plastycznego i ogromnej kreatywności. Bardzo ważne są również takie cechy, jak: skrupulatność, dokładność, precyzja oraz zaangażowanie w powierzone zadanie. W pracy architekta krajobrazu bardzo ważna jest także komunikatywność i otwartość, ponieważ bardzo często trzeba kontaktować się z klientem i omawiać kwestie dotyczące projektu.

Co trzeba zrobić, aby móc zostać architektem krajobrazu? Przede wszystkim trzeba ukończyć studia inżynierskie I stopnia na kierunku architektura krajobrazu, lub kierunkach pokrewnych, takich jak: architektura, architektura i urbanistyka lub gospodarka przestrzenna, a następnie uzyskać dyplom studiów II stopnia na kierunku architektura krajobrazu. Podejmując decyzję o wyborze tego kierunku, należy zdawać sobie sprawę z tego, że łączy on w sobie wiele dziedzin - należy posiadać zarówno ścisły umysł, jak i wysokie poczucie estetyki oraz zdolności plastyczne. Podczas studiów przyszły architekt uczy się między innymi takich czynności jak wykonywanie analiz i ocen uwarunkowań przestrzennych, przyrodniczych, kulturowych i społecznych projektowanych obszarów. Ponadto, dowiaduje się, jak efektywnie pracować w zespole, jak zarządzać jednostkami zajmującymi się projektowaniem oraz dowiaduje się, w jaki sposób odwzorowuje się i kreuje przestrzeń przy użyciu nowoczesnych technik wirtualnych.