Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia architekt krajobrazu i jak nim zostać?

Trendy w architekturze urbanistycznej zmieniają się z dekady na dekadę razem z rosnącymi wymaganiami i oczekiwaniami mieszkańców. Dlatego też właśnie w dzisiejszych czasach tak bardzo potrzeba profesjonalistów, którzy mają odpowiednią wiedzę i kompetencje, by w optymalny sposób zaprojektować przestrzeń publiczną, ale i prywatną. Takie zadania stawiane są przed architektami krajobrazu. Na czym dokładnie polega praca architekta krajobrazu i jak nim zostać?

Praca architekta krajobrazu

Architekt krajobrazu to specjalista, którego głównym zadaniem jest odpowiednie zaplanowanie oraz zaprojektowanie przestrzeni, która w przyszłości ma zostać zaaranżowana na nowo. Wciąż jeszcze wiele miast zmaga się z ogromnymi połaciami terenów przemysłowych, które są przez władze traktowane jako nieużytki. Z roku na rok jednak coraz większa świadomość mieszkańców, organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców sprawia, że tego typu tereny są poddawane gruntownym zmianom na korzyść społeczeństwa. W parze ze zmianami idzie coraz większy popyt na tereny zielone, które ze względu na postępującą urbanizację trzeba niejako wprowadzić do naszego otoczenia. 

To zaledwie ogólny zarys tego, czym zajmuje się architekt krajobrazu. Osoby zajmujące się architekturą krajobrazu planują, opracowują oraz nadzorują realizację projektów tworzenia prywatnych ogrodów na rzecz firm oraz osób prywatnych, tworzą projekty skwerów i ogrodów publicznych, a także niejednokrotnie są zatrudniani w celu odpowiedniego zagospodarowania terenów przestrzeni publicznej wokół najważniejszych punktów miasta. 

Architekt krajobrazu może w równym stopniu pracować na własny rachunek, realizując pojedyncze zlecenia, które otrzymuje od osób prywatnych bądź przedsiębiorców, jak również stanowić część zespołu zatrudnianego przez władze lokalne i regionalne, które w głównej mierze skupiają się na planowaniu i rewitalizowaniu przestrzeni publicznych. 

Jak zostać architektem krajobrazu?

Tytuł zawodowy architekta krajobrazu uzyskuje się po ukończeniu studiów wyższych na kierunku architektura krajobrazu. Czy są to łatwe studia? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę zakres materiału, wiedzy i umiejętności, jakie potencjalny przyszły architekt krajobrazu musi posiąść. 

Architektura krajobrazu to z jednej strony praca estetyczna, która wymaga odpowiedniego wyczucia smaku oraz umiejętności wizualizacyjnych. Z drugiej jednak strony oprócz zacięcia artystycznego niezbędne są również dość zaawansowane techniki wprost wzięte z obszaru matematyki - jak zaprojektować przestrzeń bez odpowiednich obliczeń i wymiarowania przestrzennego? Nie zapominajmy również o rozległej wiedzy przyrodniczej, która stanowi bardzo duże pole tematyczne, w którym architekt krajobrazu będzie się poruszać. Te wszystkie obszary są elementem studiów architektonicznych, które dodatkowo na pewnym etapie dzielą się na konkretne, wąskie specjalizacje. 

Jak więc widać, studia to jedno, ale by móc nazwać się prawdziwym architektem krajobrazu z powołania, niezbędna jest również pasja i miłość do tego, co się robi.

Ile zarabia architekt krajobrazu

Jak kształtują się zarobki zawodowego architekta krajobrazu? Na wstępie architekt krajobrazu, który w celu zdobycia doświadczenia zatrudni się w firmie deweloperskiej lub firmie architektonicznej może liczyć na zarobki wynoszące od 3 do 5 tysięcy złotych brutto. Wraz z nabieraniem doświadczenia oraz kompetencji, będziemy otrzymywali większe i bardziej odpowiedzialne zlecenia, które oczywiście mogą wiązać się z większymi zarobkami.

Kolejnym krokiem w karierze może być otwarcie własnej działalności gospodarczej. Tutaj zarobki oczywiście zależą od profilu klientów, którzy będą korzystać z naszych usług. Można jednak oszacować, że praca na własny rachunek zarówno dla osób fizycznych, instytucji publicznych, jak i firm to dochód zaczynający się od kwoty 5 tysięcy złotych.