Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia architekt w Polsce i czym się zajmuje?

W życiu wielu ludzi przychodzi nierzadko bardzo wyczekiwany moment budowy własnego domu. Wówczas korzystamy z usług architektów, którzy sprawiają, że nasze założenia przyjmują realny kształt. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jak rozpocząć pracę w tym zawodzie? Ile zarabia architekt w Polsce? Przeczytaj niniejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Czym zajmuje się architekt?

Architekt jest autorem projektu domu, odpowiada za to, jak będzie on wyglądał i jaki będzie jego kształt. Uważa się, że zawód ten znajduje się na pograniczu stanowisk technicznych oraz artystycznych, wymagane są bowiem od niego zarówno umiejętności projektowe, znajomość nauk ścisłych, jak i zmysł estetyczny.

Architekt rozmawia z klientami, aby poznać ich potrzeby, dowiedzieć się, jak wygląda ich wymarzone miejsce, przedyskutować pewne kwestie. Dzięki takiej rozmowie wie, jakie koszty wchodzą w grę, poznaje funkcje poszczególnych pomieszczeń i często również dowiaduje się, jak dany budynek ma wyglądać. Rzecz jasna nie wszyscy klienci samodzielnie ustalają te kwestie, w związku z czym architekt podpowiada i przedstawia własne propozycje. Po zaznajomieniu się ze wszystkimi wytycznymi rozpoczyna on etap projektowania. W specjalnie do tego przeznaczonych programach wykonuje dokładny plan budynku.

Architekci aktywnie uczestniczą w całym procesie budowy, sprawdzają i nadzorują pracę. Często również uczestniczą w negocjacjach i reprezentują klienta podczas podpisywania umów związanych z budową domu.

Jak zostać architektem?

Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Uzyskanie stopnia magistra nie jest jednak ostatnim krokiem do wykonywania zawodu. Architekt musi odbyć 2-letnią praktykę zawodową, a następnie przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Egzamin ten składa się z części ustnej i pisemnej. Po jego zdaniu kolejnym etapem jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów, gdzie opłaca się comiesięczną składkę.

Praca dla architekta - rodzaje

W zawodzie tym występują różne specjalizacje. Wyróżnić więc można:

  • architekta krajobrazu - osobę, która nie zajmuje się projektami różnego rodzaju budynków, ale parków, ogrodów i innych terenów zielonych. Wykonuje plany tego, co znajduje się na zewnątrz. W związku z wykonywanym zawodem musi on doskonale znać się na roślinach, glebach czy klimacie, wiedzieć co można sadzić i gdzie. Poza tym zajmuje się umieszczaniem w tego typu miejscach takich elementów jak oczka wodne, fontanny, altany itp.;
  • architekta wnętrz - osobę, która zajmuje się projektowaniem pomieszczeń, w taki sposób, by były jak najbardziej funkcjonalne i dopasowane do wymagań klienta;
  • urbanistę - osobę zajmującą się projektowaniem przestrzeni miejskich;
  • ruralistę - osobę zajmującą się projektowaniem terenów wiejskich.

Ile zarabia architekt w Polsce?

Istotna jest również kwestia tego, ile zarabia architekt w Polsce. Średnia miesięczna pensja osób zajmujących to stanowisko wynosi ok. 4 856 złotych netto. 25% architektów zarabiających najmniej otrzymuje miesięcznie mniej niż ok. 4 161  złotych netto, z kolei 25% najlepiej zarabiających - więcej niż ok. 5 784 złotych netto.

Jak pokazują badania przeprowadzone na Polskim rynku, głównymi czynnikami wpływającymi na zarobki w.w. grupy zawodowej są:

  • staż pracy,
  • wykształcenie,
  • wielkość firmy oraz
  • województwo w którym realizowana jest praca.

Zgodnie z wynikami Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń na początku kariery, młody architekt może zarabiać od 3 841 zł do 5 156 zł brutto. Natomiast architekcie z większym doświadczeniem mogą liczyć na zarobki średnio od 5 290 zł do 10 300 zł brutto.

Warto zauważyć, że górna granica jest ciężka do określenia. Najlepsi i najbardziej rozchwytywanych architekci zarabiają znacznie powyżej podanej kwoty. Mediana zarobków dla doświadczonych architektów wynosi 8 320 zł.

Skorzystaj z darmowego kalkulatora wynagrodzeń i przelicz stawkę brutto na netto!

Cechy dobrego architekta

W każdym zawodzie istnieje szereg cech, które ułatwiają pracę na danym stanowisku. Dzięki ich posiadaniu uzyskanie wszelkich uprawnień i wykształcenia oraz późniejsza praca zawodowa okazuje się często pozbawiona wielu trudności. Ma to również wpływ na to ile zarabia architekt.

Od architekta wymaga się więc poczucia estetyki, trudno bowiem wyobrazić sobie architekta, który nie ma smaku i dobrego gustu. Istotny jest także talent plastyczny i ogromna kreatywność. Niezbędna okazuje się również wyobraźnia przestrzenna oraz wiedza na temat materiałów budowlanych czy konstrukcji.

Niezbędna jest również skrupulatność, dokładność i precyzja oraz zaangażowanie w powierzone zadanie. Ze względu na stały kontakt z klientami ważna jest również otwartość, komunikatywność i jasne przekazywanie komunikatów.

Architekt - wymagania

Czego wymagają pracodawcy od osób na tym stanowisku? Istotna jest znajomość takich programów jak AutoCad czy ArchiCad, wykształcenie wyższe kierunkowe, zmysł artystyczny, umiejętność pracy pod presją czasu i w grupie, dobra organizacja pracy własnej, zaangażowanie w powierzone zadania, skrupulatność, dokładność, posiadanie uprawnień do projektowania, doświadczenie zawodowe, odbyte praktyki zawodowe, wykonywanie wizualizacji architektonicznych czy znajomość pakietu MS Office.
Droga do wykonywania tego zawodu nie jest prosta, jednak sprawia, że osoby, które ją przebędą, są naprawdę dobrze przygotowane do pracy na tym stanowisku.