Poradnik Pracownika

Ile zarabia farmaceuta w Polsce i na czym polega jego praca?

Większości z nas kojarzy się z apteką. Warto jednak wiedzieć, że farmaceuta to nie zawsze sprzedawca. Czym się zajmuje, jak nim zostać, czego wymagają pracodawcy i, przede wszystkim, ile zarabia farmaceuta? Przeczytaj!

Czym zajmuje się farmaceuta?

Farmaceuci mogą pracować w aptekach, gdzie oprócz sprzedawania leków, służą także radą i pomocą w ich wyborze. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym możemy spotkać przedstawicieli tego zawodu. Oprócz tego, że osoby na tym stanowisku przede wszystkim zajmują się dobrem pacjentów, mogą również pracować przy tworzeniu leków produkowanych przez koncerny farmaceutyczne, oceniać leki, pracować w firmach kosmetycznych czy zajmować się pracą naukową.

Farmaceutę spotkamy więc nie tylko w aptece, lecz także hurtowniach leków, laboratoriach farmaceutycznych, firmach kosmetycznych, sanepidzie i innych tego typu instytucjach.

Jak zostać farmaceutą?

Droga do zostania farmaceutą nie jest łatwa. Przede wszystkim konieczne są studia wyższe na kierunku farmacji, które trwają 5 lat. Kładzie się na nich nacisk głównie na chemię i biologię, jednak studenci uczą się również wielu dyscyplin medycznych (np. fizjologii czy anatomii). Trzeba podkreślić, że studia nie są łatwe i wymagają dużych nakładów pracy. Poza tym ta dziedzina naprawdę szybko się rozwija, osoby, które podejmą się nauki tego zawodu, muszą być przygotowani, że będzie ona trwała właściwie przez cały czas.

Aby otrzymać prawo do wykonania zawodu, należy ukończyć obowiązkowy 6-miesięczny staż.

Aktualnie można zdobyć jeszcze tytuł technika farmacji. Oczywiście osoby z takim wykształceniem mają dużo mniejsze uprawnienia. Dodatkowo ich staż musi trwać aż 24 miesiące. Warto wiedzieć, że możliwość rozpoczęcia nauki w tym kierunku i uzyskanie tytułu wygaśnie wraz z rokiem szkolnym 2018/2019.

Cechy dobrego farmaceuty

Co cechuje dobrego farmaceutę? Przede wszystkim świadomość ogromnej odpowiedzialności. Każda decyzja musi być przemyślana, a osoba wykonująca ten zawód – skoncentrowana na pracy. Błąd może kosztować czyjeś zdrowie, a nawet życie. Dlatego tak ważna jest sumienność, skupienie się na pracy, skrupulatność, zaangażowanie i ogromne kompetencje. Dobry farmaceuta jest otwarty na ciągłe zdobywanie nowej wiedzy, stara się mieć jak najlepszy kontakt z klientem i jest odporny na stres.

Ile zarabia farmaceuta, technik farmacji? Zarobki w zawodzie

Z pewnością każdy, kto chce zostać farmaceutą, zastanawia się, ile zarabia farmaceuta w Polsce. Na ten temat krążą legendy, ponieważ uważa się, że jest to jeden z najlepiej opłacanych zawodów.

Średnie zarobki netto określane są na kwotę 3 902 zł., 25% farmaceutów zarabia ponad 4 339 zł netto. To ile zarabia farmaceuta zależy w dużym stopniu od regionu, w którym pracuje. Najlepiej zarabiają farmaceuci z województwa mazowieckiego, pomorskiego i dolnośląskiego, z kolei najmniej z województwa świętokrzyskiego, lubuskiego oraz opolskiego .

Jeżeli chodzi o miasta, najwięcej zarabiają  farmaceuci z Warszawy, Włocławka, Radomia, Tych i Gdańska oraz z Katowic .

Technik farmacji zarabia średnio 2 505 zł netto.

Jakie są wymagania pracodawców?

Pracodawcy wymagają od farmaceutów oczywiście wykształcenia wyższego i prawa do wykonywania zawodu. Są to rzeczy niezbędne, by rozpocząć taką pracę. Poza tym, po analizie ogłoszeń można stwierdzić, że ważne są również takie cechy, jak duża odpowiedzialność, koncentracja czy sumienność. Od farmaceuty wymaga się zaangażowania, dobrej organizacji pracy, motywacji do pracy, samodzielności, znajomości przepisów prawa związanych z wykonywaniem zawodu, dużej wiedzy czy znajomości programów aptecznych (np. KAMSOFT). To ile zarabia farmaceuta, zależy również od jego umiejętności interpersonalnych. Przydatny będzie również dobry kontakt z klientem i łatwość nawiązywania kontaktów. W niektórych firmach ważna jest również znajomość języków obcych. Wszystkie te cechy mają ostateczny wpływ na to ile zarabia farmaceuta w Polsce.