Poradnik Pracownika

Ile zarabia listonosz? Poznaj wymagania pracodawców

Listonosz jest zazwyczaj pracownikiem urzędu pocztowego, a jego zadaniem jest dostarczanie ludziom przesyłek, listów, przekazów pieniężnych itp. Kojarzy się niezmiennie z niebieskim mundurem i wielką, wypchaną po brzegi torbą. Jak wygląda jego praca i ile zarabia listonosz? Dowiesz się czytając poniższy artykuł!

Listonosz to nie tylko dostarczanie listów

Listonosz rozpoczyna pracę od zabrania listów oraz wszelkich przesyłek, które wymagają pokwitowania. Na poczcie znajduje się dział ekspozycji, który wydaje mu właśnie tego rodzaju korespondencję. Musi także pobrać pieniądze, które następnie dostarczy. Po rozdzieleniu przesyłek i ułożeniu ich adresami rusza do pracy. Każda osoba na tym stanowisku posiada własny rejon, na którym działa, a w zależności od tego, jak duży on jest, może poruszać się zarówno pieszo, jak i rowerem, samochodem czy motocyklem.

Po skończonym dniu pracy listonosz powraca do urzędu, gdzie musi rozliczyć się z każdej przesyłki i wypełnić odpowiednie raporty. Sporządzenie dokumentacji może zająć nawet kilka godzin.

Listonosz to ciężka praca

Nie da się ukryć, że listonosz nie jest zawodem lekkim. Często wysiłek, który wkłada w swoja prace, nie przekłada się na to ile zarabia listonosz. Przede wszystkim cały dzień nosi on ze sobą naprawdę ciężką torbę. Trudno więc się dziwić, że po latach pracy wielu z nich narzeka na bóle kręgosłupa. Dodatkowo jest to zawód, który wymaga ogromnej odpowiedzialności, dostarczane są bowiem ważne przesyłki oraz pieniądze. Listonosz ma również stały kontakt z ludźmi, którzy nie zawsze są mili i przyjaźnie nastawieni, co nie ułatwia z pewnością pracy. Zdarzają się też napady rabunkowe - złodziei kusi fakt, że listonosz może mieć przy sobie sporą gotówkę.

Ile zarabia listonosz?

Wbrew pozorom za tę niełatwą pracę zarabia się niewiele, a wysokość pensji rośnie wraz z doświadczeniem. Na początku pracy pensja zazwyczaj wynosi netto średnio 1000-1200 złotych netto. Średnie zarobki to ok. 2000 zł brutto, choć zależnie od wykształcenia kwota może być wyższa i wynosić np. 2500 zł brutto. Wg portalu pracuj.pl 25% listonoszy zarabia więcej niż ok. 2450 zł netto miesięcznie.

To ile zarabia listonosz zależy również od regionu, w którym pracuje. Najwięcej zarabiają listonosze z województwa dolnośląskiego (średnio 1980 zł) i małopolskiego (ok. 1750 zł), najmniej z kolei warmińsko-mazurskiego, podkarpackiego (ok. 1500 zł) i świętokrzyskiego (1400 zł).

Pracownicy często dostają również napiwki, czyli końcówki emerytur lub rent dostarczanych starszym osobom, jednak wszystko zależy od uprzejmości ludzi oraz obszaru, na którym pracuje listonosz. Niektórym z nich udaje się w ten sposób zarobić nawet 2 tysiące złotych, jednak nie są to liczne przypadki.

Jeżeli listonosz korzysta z własnego środka transportu, otrzymuje często wsparcie finansowe na zakup paliwa oraz utrzymanie pojazdu.

Listonosz - wymagania pracodawcy

Od osób starających się o pracę na tym stanowisku wymaga się wykształcenia minimum zawodowego, uczciwości, odpowiedzialności, umiejętności w zakresie organizacji pracy, własnego samochodu, prawa jazdy kat. B, doświadczenia zawodowego, wysokiej kultury osobistej, sprawności fizycznej, komunikatywności, sumiennego podchodzenia do swoich obowiązków oraz samodzielności. Spełnianie powyższych wymagań ma bezpośredni wpływ na to ile zarabia listonosz.