Ile zarabia listonosz i jak nim zostać?
Na pytanie, czym zajmuje się listonosz, wszyscy zgodnie odpowiemy, że roznosi listy i paczki. Ten pracownik urzędu pocztowego ma za zadanie przynieść do domu adresata przesyłki. Nierzadko dostarcza on również wypłaty świadczeń. Zdarzyć się może również, że osoba na tym stanowisku przyjmuje listy do wysyłki i sprzedaje towar, który poczta ma w asortymencie, jednak takie usługi zazwyczaj są realizowane w miejscowościach, które są znacznie oddalone od urzędu. Wielu z nas kojarzy listonosza jako osobę w niebieskim uniformie, która nosi na ramieniu ciężką torbę wypchaną po brzegu listami. Ile zarabia listonosz? Jakie wymagania względem tego zawodu mają pracodawcy? Przeczytaj w niniejszym artykule!
Listonosz to nie tylko dostarczanie listów
Praca listonosza nie zaczyna się od ruszenia do adresatów i dostarczania paczek czy listów. Zanim osoba na tym stanowisku rozpocznie pracę w terenie, musi odebrać wszelkie listy i przesyłki, które wymagają pokwitowania. Są mu one wydawane na poczcie w dziale ekspozycji. Dodatkowo listonosz musi także pobrać pieniądze do wszystkich przekazów, jakie musi dostarczyć danego dnia.
Następnie wszelkie posiadane przesyłki listonosz rozdziela pod względem adresów. Dopiero po tym działaniu może rozpocząć pracę w terenie. Czasami jest on tak mały, że może poruszać się pieszo, jednak jest to zupełnie obojętne, jaką formę transportu wybierze - może to być rower, motocykl czy samochód.
Kiedy listonosz zakończy rozwożenie przesyłek, musi wrócić do urzędu pocztowego, gdzie jego obowiązkiem jest rozliczenie się z każdej przesyłki. Następnie musi wypełnić wszelkie potrzebne raporty. Może to zająć nawet do kilku godzin.
Listonosz to ciężka praca
Nie da się więc ukryć, że listonosz, choć początkowo może wydawać się inaczej, to naprawdę niełatwy zawód. Właściwie osoba na tym stanowisku wkłada w niego dużo wysiłku - nie tylko fizycznego, lecz także psychicznego. Do tego niestety często ten trud nie jest równoznaczny z tym, jakie otrzymuje się zarobki.
Zacznijmy od tego, że torba i przesyłki są po prostu bardzo ciężkie. Wielu pracowników, nie bez powodu, narzeka więc na uciążliwe bóle kręgosłupa. Nie ma w tym nic dziwnego, codziennie, często przez lata, go nadwyrężają.
Poza tym przez to, że często mają oni przy sobie cenne, ważne przesyłki i pieniądze, muszą być bardzo odpowiedzialni i uważać na siebie oraz paczki czy listy. Zdarzają się bowiem napady rabunkowe - złodziej liczy, że listonosz ma przy sobie sporą gotówkę.
Nie można także pominąć codziennego kontaktu z ludźmi, którzy nie zawsze są mili i przyjaźnie nastawieni - to także bywa naprawdę wyczerpujące.
Ile zarabia listonosz?
Wspominaliśmy już, że zarobki nie są dostosowane do wkładanego w pracę wysiłku. Wbrew pozorom za tę niełatwą pracę zarabia się niewiele, a wysokość pensji rośnie wraz z doświadczeniem. Więc ile zarabia listonosz?
Ile zarabia listonosz? Według dostępnych informacji zarobki listonosza nie są zbyt wygórowane. Mediana zarobków wynosi około 3 234 zł netto taki więc jest to nieco powyżej minimalnej krajowej. Tylko 25% badanej grupy zarabia więcej, jak widać ciężka praca listonosza nie przekłada się na jego zarobki.
Listonosze często dostają również napiwki od osób, które przyjmują przekazy pieniężne. Są to zazwyczaj “końcówki” rent i emerytur, które dostarczają starszym osobom. Nie zawsze jednak tak się dzieje, dużo zależy od obszaru pracy listonosza. Poza tym coraz więcej osób decyduje się na przelewy na konto. Jednak zdarza się, że listonosz w ten sposób może zarobić jeszcze dodatkowo nawet 2 tysiące złotych, jednak są to naprawdę nieliczne przypadki.
Dodatkowo, jeżeli listonosz korzysta z własnego środka transportu, otrzymuje często wsparcie finansowe na zakup paliwa oraz utrzymanie pojazdu.
Dobry listonosz, czyli jaki?
Żeby z powodzeniem wykonywać pracę listonosza, z całą pewnością należy mieć dobre zdrowie i być osobą silną fizycznie - to przyda się w przypadku noszenia ciężkich przesyłek. Dodatkowo przyda się także dobra orientacja w terenie - szczególnie kiedy nie znamy jeszcze dobrze terenu, na którym pracujemy, nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego adresu. Dobrze poradzą sobie także osoby, które mają wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne - w końcu listonosz codziennie ma kontakt z innymi ludźmi.
Listonosz - wymagania pracodawcy
Na stronie Poczty Polskiej możemy przeczytać, że od kandydatów na stanowisko listonosza oczekuje się: chęci do nauki, samodzielności, sumienności, odpowiedzialności, sprawności fizycznej, a w przypadku listonosza samochodowego prawa jazdy oraz własnego samochodu. Dodatkowo taka osoba powinna lubić pracę z ludźmi i cenić sobie swobodę działania.
Inni pracodawcy od osób starających się o pracę na tym stanowisku wymagają między innymi wykształcenia minimum zawodowego, uczciwości, odpowiedzialności, umiejętności w zakresie organizacji pracy, własnego samochodu, prawa jazdy kat. B, doświadczenia zawodowego, wysokiej kultury osobistej, sprawności fizycznej, komunikatywności, sumiennego podchodzenia do swoich obowiązków oraz samodzielności. Spełnianie powyższych wymagań ma bezpośredni wpływ na to, ile zarabia listonosz.