Poradnik Pracownika

Cechy dobrego pracownika - wymagania pracodawców

W liście motywacyjnym czy w CV pracownicy nierzadko zamieszczają pozytywne cechy charakteru, które ich zdaniem sprawiają, że są odpowiednimi kandydatami na dane stanowisko. Pracodawcy w wielu przypadkach nie mają możliwości skonfrontowania ich z rzeczywistością podczas przeglądania dokumentów rekrutacyjnych, jednak już podczas rozmowy kwalifikacyjnej można zweryfikować pewne zapisy. Zanim więc rozpoczniesz tworzenie CV, sprawdź, jakie cechy dobrego pracownika są pożądane na rynku pracy i co właściwie znaczą.

Cechy dobrego pracownika

Co warto podkreślić w swoich dokumentach, jeżeli staramy się o pracę? Przedstawiamy pozytywne cechy charakteru pracownika, które mogą sprawić, że zostaniesz doceniony przez pracodawcę!

Chęć nauki

Świat nie stoi w miejscu, zmienia się sposób wykonywanej pracy, technologia idzie do przodu właściwie każdego dnia, dlatego tak ważne jest, by pracownik chciał się uczyć. Kiedy już opanuje sposób wykonywania wszystkich swoich obowiązków, nie powinien osiadać na laurach i nie podejmować kolejnych kroków, by stawać się coraz lepszym. Pracownik, który odmawia nauki nowych czynności, nie jest pożądany na rynku pracy.

Dobra organizacja czasu pracy

Dobra organizacja pracy, szczególnie w czasach, kiedy wymagana stała się wielozadaniowość, jest ważna dla pracodawców. Przede wszystkim cenią sobie oni osoby, które potrafią tak rozplanować zadania, że ich wykonanie nie sprawia im problemu, wyznaczyć sobie na nie odpowiednią ilość czasu oraz margines błędu, który często okazuje się niezbędny, i potrafią wskazać zadania najbardziej i najmniej ważne. Osoby, które dobrze organizują czas pracy, zazwyczaj rozpoczynają kolejne zadania dopiero wtedy, gdy skończą wcześniejsze, dzięki czemu nie zostawiają wielu niedokończonych prac i trudniej im stracić zapał.

Elastyczność

Jak już wspominaliśmy wcześniej, nic nie stoi w miejscu, dlatego też często sposób pracy i przyjęte strategie są ulepszane, tym samym w systemie codziennych obowiązków pojawiają się zmiany. Cenieni są pracownicy, którzy nie mają problemu z dostosowaniem się do nich. Problemów w tym zakresie najczęściej nie mają osoby, które zbierały doświadczenie w zupełnie odmiennych miejscach, dzięki czemu przyjęcie innego sposobu pracy nie jest dla nich żadnym problemem.