Poradnik Pracownika

Wolontariat - wady i zalety tej formy zatrudnienia

W wielu miejscach, gdzie publikowane są ogłoszenia o pracę, często proponowaną formą zatrudnienia jest wolontariat. Niestety zdarzają się przypadki, w których jest to wykorzystywanie pracowników przez pracodawców, by mogli oni jak najbardziej obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób na słowo wolontariat reaguje bardzo negatywnie. Czy jednak jest to słuszna postawa i taka forma pracy zawsze wiąże się z pewnego rodzaju wykorzystaniem umiejętności, za które nie trzeba płacić? Z pewnością nie! Wolontariat ma wiele zalet. Poznaj jego dobre i złe strony.

Na czym polega wolontariat?

Wolontariat to pomoc, którą zainteresowane osoby świadczą dobrowolnie, nie otrzymując wynagrodzenia za pracę. Zaznaczyć należy, że w dużej mierze jest to pomoc osobom potrzebującym lub na rzecz społeczeństwa, w związku z czym odbywa się ona w różnego rodzaju ośrodkach, szpitalach, fundacjach, organizacjach itp.

Niestety, jak już wspominaliśmy, często w sieci pojawiają się ogłoszenia, które proponują pracę w ramach wolontariatu, jednak tak naprawdę chodzi o to, aby mieć pracownika, za którego nie trzeba płacić. Obiecuje się więc świetne referencje i możliwości budowania portfolio, ale tak naprawdę z pracy wolontariusza czerpie się korzyści finansowe - pracodawca bowiem otrzymuje pieniądze za jego pracę, jednak nie przekazuje jej pracownikowi. Nie jest to uczciwe postępowanie i choć niektórzy godzą się na nie dobrowolnie, ponieważ chcą zdobyć doświadczenie zawodowe, nie powinno się wpadać w błędne koło i koniec końców większość swoich zleceń wykonywać za darmo.

Prawdziwy wolontariat to nie tylko praca, to chęć pomagania innym i otwartość na ludzi. Osoby, które się na niego decydują, podejmują się odpowiedzialnego zadania, nierzadko spotykają się z bardzo trudnymi sytuacjami, muszą wykazać się odpornością, jest to więc także zajęcie wymagające.

Cechy, które powinien posiadać wolontariusz

Wolontariusz powinien być przede wszystkim otwarty na innych ludzi, bardzo często współpracuje z osobami potrzebującymi, z dziećmi, chorymi - musi potrafić złapać kontakt z każdym, być komunikatywnym, empatycznym. Potrzebne jest również zaangażowanie oraz motywacja do działania - dla pracowników nierzadko główną motywacją są pieniądze, w przypadku wolontariatu jest inaczej, motywacja musi płynąć z innych czynników. Trudno obejść się bez pozytywnego nastawienia do życia i powierzonych zadań, wytrzymałości (nie tylko fizycznej, lecz także psychicznej) oraz zrozumienia, tolerancji i umiejętności pracy w grupie.

Wolontariat - wady i zalety

Jak każda forma pracy, tak i wolontariat posiada zarówno wady, jak i zalety. Przed jego rozpoczęciem warto się z nimi zapoznać, aby przekonać się, czy to na pewno zajęcie dla nas.

Wolontariat - zalety

Główną zaletą wolontariatu jest możliwość zdobycia niezbędnego w dalszym życiu zawodowym doświadczenia. Nie tylko uczymy się zawodu, lecz także kultury organizacyjnej, tego jak współdziała się w grupie, organizuje swoją pracę i współpracuje z drugim człowiekiem.

Wolontariusze nierzadko nadzorują naprawdę poważne i odpowiedzialne zadania. Ich praca nie polega na przynoszeniu kawy i ciastek. W związku z tym rozpoczynając pracę zarobkową, doskonale wiedzą, co mają robić. Nie boją się wielu wyzwań, są odważniejsi. Dzięki wolontariatowi można nabyć kompetencje, które są pożądane na rynku pracy, jednocześnie robiąc coś dla innych ludzi, czując pewno rodzaju spełnienie misji.

Wolontariat to nie tylko ciężka praca - wolontariusze nierzadko dostają darmowe bilety czy wejściówki na różne wydarzenia, premiery, filmy, spektakle, mecze… Właściwie na wszystko, w czym mogą pomóc. Poza tym poznają mnóstwo nowych ludzi, z takich kontaktów nierzadko wywiązują się przyjaźnie na całe lata. Wolontariat może być doskonałą przygodą!

Oprócz kontaktów przeradzających się w bliższe znajomości, dzięki wolontariatowi można również nawiązać wiele znajomości biznesowych. Dzięki temu podejmując się pracy zarobkowej, będziemy wiedzieli do kogo i gdzie zadzwonić, jeżeli zostaniemy poproszeni o załatwienie czegoś. Jest to bardzo cenne.

Warto również wiedzieć, że wolontariat daje możliwość zatrudnienia na etacie. Nierzadko po skończonym okresie nieodpłatnego świadczenia pracy pracodawcy decydują się na przedłużenie współpracy z wolontariuszem.

Wolontariat - wady

Jako główną wadę wykonywania tego rodzaju pracy wymienia się przede wszystkim brak wynagrodzenia. Swoim zadaniom wolontariusze poświęcają nierzadko mnóstwo czasu i energii, w związku z tym nierzadko traktują to niemal jak pracę na etacie i nie mają wiele czasu na inne aktywności. Jednak czas, jaki spędzają jako wolontariusze, musi być ograniczony, na przykład dlatego, że muszą oni zarabiać i zająć się również czymś w celach zarobkowych.

Inną wadą może być również brak czasu, o którym już mówiliśmy. Jeżeli wolontariusz pracuje również na etacie, trudno mu znaleźć czas na odpoczynek, rozrywkę, które również są potrzebne do tego, aby normalnie funkcjonować.

Złą stroną wolontariatu może być również kwestia, o której wspominaliśmy już na początku, to znaczy nieuczciwi pracodawcy, którzy chcą wykorzystać pracownika w celach czysto komercyjnych.

Niestety może zdarzyć się również tak, że praca wolontariusza jest niedoceniana, a jego zdanie nie jest brane pod uwagę - w końcu nie zarabia, więc nie jest etatowym pracownikiem. Poza tym może również zdarzyć się tak, że wolontariusz będzie wykorzystywany w firmie do takich zadań, których w ogóle nie powinien wykonywać, jednak które pomogą firmie zaoszczędzić. Jeżeli czujemy, że nie znajdujemy się w odpowiednim miejscu, warto o tym głośno powiedzieć.