Poradnik Pracownika

Wolontariat - wady i zalety tej formy zatrudnienia

W wielu miejscach, gdzie publikowane są ogłoszenia o pracę, często proponowaną formą zatrudnienia jest wolontariat. Niestety zdarzają się przypadki, w których jest to wykorzystywanie pracowników przez pracodawców, by mogli oni jak najbardziej obniżyć koszty prowadzenia działalności. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że wiele osób na słowo wolontariat reaguje bardzo negatywnie. Czy jednak jest to słuszna postawa i taka forma pracy zawsze wiąże się z pewnego rodzaju wykorzystaniem umiejętności, za które nie trzeba płacić? Z pewnością nie! Wolontariat ma wiele zalet. Poznaj jego dobre i złe strony.

Na czym polega wolontariat?

Wolontariat to pomoc, którą zainteresowane osoby świadczą dobrowolnie, nie otrzymując wynagrodzenia za pracę. Zaznaczyć należy, że w dużej mierze jest to pomoc osobom potrzebującym lub na rzecz społeczeństwa, w związku z czym odbywa się ona w różnego rodzaju ośrodkach, szpitalach, fundacjach, organizacjach itp.

Niestety, jak już wspominaliśmy, często w sieci pojawiają się ogłoszenia, które proponują pracę w ramach wolontariatu, jednak tak naprawdę chodzi o to, aby mieć pracownika, za którego nie trzeba płacić. Obiecuje się więc świetne referencje i możliwości budowania portfolio, ale tak naprawdę z pracy wolontariusza czerpie się korzyści finansowe - pracodawca bowiem otrzymuje pieniądze za jego pracę, jednak nie przekazuje jej pracownikowi. Nie jest to uczciwe postępowanie i choć niektórzy godzą się na nie dobrowolnie, ponieważ chcą zdobyć doświadczenie zawodowe, nie powinno się wpadać w błędne koło i koniec końców większość swoich zleceń wykonywać za darmo.

Prawdziwy wolontariat to nie tylko praca, to chęć pomagania innym i otwartość na ludzi. Osoby, które się na niego decydują, podejmują się odpowiedzialnego zadania, nierzadko spotykają się z bardzo trudnymi sytuacjami, muszą wykazać się odpornością, jest to więc także zajęcie wymagające.

Cechy, które powinien posiadać wolontariusz

Wolontariusz powinien być przede wszystkim otwarty na innych ludzi, bardzo często współpracuje z osobami potrzebującymi, z dziećmi, chorymi - musi potrafić złapać kontakt z każdym, być komunikatywnym, empatycznym. Potrzebne jest również zaangażowanie oraz motywacja do działania - dla pracowników nierzadko główną motywacją są pieniądze, w przypadku wolontariatu jest inaczej, motywacja musi płynąć z innych czynników. Trudno obejść się bez pozytywnego nastawienia do życia i powierzonych zadań, wytrzymałości (nie tylko fizycznej, lecz także psychicznej) oraz zrozumienia, tolerancji i umiejętności pracy w grupie.

Wolontariat - wady i zalety

Jak każda forma pracy, tak i wolontariat posiada zarówno wady, jak i zalety. Przed jego rozpoczęciem warto się z nimi zapoznać, aby przekonać się, czy to na pewno zajęcie dla nas.

Wolontariat - zalety

Główną zaletą wolontariatu jest możliwość zdobycia niezbędnego w dalszym życiu zawodowym doświadczenia. Nie tylko uczymy się zawodu, lecz także kultury organizacyjnej, tego jak współdziała się w grupie, organizuje swoją pracę i współpracuje z drugim człowiekiem.

Wolontariusze nierzadko nadzorują naprawdę poważne i odpowiedzialne zadania. Ich praca nie polega na przynoszeniu kawy i ciastek. W związku z tym rozpoczynając pracę zarobkową, doskonale wiedzą, co mają robić. Nie boją się wielu wyzwań, są odważniejsi. Dzięki wolontariatowi można nabyć kompetencje, które są pożądane na rynku pracy, jednocześnie robiąc coś dla innych ludzi, czując pewno rodzaju spełnienie misji.