Kobiece zawody - na jakich stanowiskach dominują kobiety?
Współcześnie coraz bardziej walczymy ze stereotypami i nie dajemy zamknąć się w ramach. W związku z tym dyskusję może wywołać podział na męskie i kobiece zawody. Nie da się jednak ukryć, że w pewnych branżach da się zauważyć dominację jednej z płci. I choć coraz więcej kobiet zajmuje się zadaniami wcześniej (i w wielu przypadkach nadal) uważanymi za typowo męskie, a coraz więcej mężczyzn za profesje przypisywane kobietom - podział nadal jest widoczny. W jakich zawodach dominują kobiety? Dlaczego tak się dzieje? Czy mają na to wpływ klienci? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w niniejszym artykule.
Męskie i kobiece zawody - czy ten podział istnieje?
Jak już wspominaliśmy powyżej podział na męskie i kobiece zawody coraz częściej się rozmywa, nie da się jednak ukryć, że w pewnych dziedzinach zdecydowanie widać dominację jednej z płci. Jeżeli pojedziemy do mechanika, najpewniej będzie nim mężczyzna, jeśli natomiast umówimy się na manicure paznokci, niemal na pewno zrobi nam go kobieta. Przede wszystkim chodzi tutaj o pewne cechy, które o tym decydują. Przyjmuje się, że kobiety mają lepszy zmysł artystyczny, lepiej zajmują się dziećmi, są bardziej wyrozumiałe, z kolei mężczyźni lepiej radzą sobie z zawodami wymagającymi siły czy logiki. Oczywiście nie jest to wyznacznik i nie zawsze tak jest, znajdą się mężczyźni świetni w opiece nad innym człowiekiem oraz kobiety, które bez problemu poradzą sobie z naprawą auta. Nic nie stoi na przeszkodzie.
W związku z tym, choć nie jest to podział jasny i ostateczny, mówi się o branżach męskich i kobiecych. Nie da się ukryć, że wielu ludzi patrzy na ten podział bardzo stereotypowo - kelnerka poradzi sobie lepiej, bo prezentuje się efektowniej, kobiety są kruche, więc nie poradzą sobie w pracy fizycznej, mężczyźni nie potrafią wykonywać makijażu, więc nie mogą zostać wizażystami… Choć w wielu przypadkach nie jest to prawda, w ludziach tak bardzo zakorzeniają się pewne określenia i uproszczenia, że jako klienci mogą nie ufać specjaliście, jeżeli ich zdaniem płeć nie pasuje do wykonywania zawodu.
Czy klienci mają wpływ na podział na męskie i kobiece zawody?
Tutaj przechodzimy do kwestii klientów, którzy również mają wpływ na to, że podział na męskie i kobiece zawody dalej istnieje w świadomości oraz na rynku. Jeżeli taka osoba myśli stereotypami, automatycznie nie ufa osobie, która wykonuje “nietypowy” dla siebie zawód. I tak ktoś, kto odwiedzi mechanika i zobaczy, że jest nim kobieta, może pomyśleć, że z pewnością nie zna się ona na samochodach tak dobrze, jak mężczyzna, tym samym zmienia specjalistę, z kolei ktoś, kto przychodzi do kosmetyczki, a w gabinecie widzi mężczyznę, może również pomyśleć, że przecież mężczyzna, który sam się nie maluje, nie może nic wiedzieć o poprawnym makijażu. Zapominamy w takich momentach, że są przecież mężczyźni, którzy o samochodach nie wiedzą nic i stylistki/kosmetyczki, które zupełnie się nie malują. W wykonywaniu zawodu liczy się przede wszystkim wiedza i doświadczenie, a nie to, jaką mamy płeć.
Kobiece zawody - gdzie dominują kobiety?
Istnieją kobiece branże i nie można tego podważyć. W niektórych przypadkach niemal nie da się spotkać na danym stanowisku mężczyzny. W jakich zawodach dominują kobiety?
- Sekretarka/asystentka zarządu - trudno spotkać na miejscu sekretarki mężczyznę. Zawód ten jest niemal w pełni zdominowany przez kobiety, wręcz stereotypowo. Nie da się jednak ukryć, że przewaga jest znaczna. Uznaje się, że kobiety na tym stanowisku sprawdzają się lepiej, ponieważ zazwyczaj bez trudu łączą kilka zadań jednocześnie i lepiej niż mężczyźni dbają o organizację miejsca pracy.
- Dietetyczka - przyjmuje się, że mężczyźni przywiązują mniejszą wagę do tego, co jedzą, czy jest to zdrowe i dobre dla ich organizmu. W związku z tym to kobiety częściej wybierają zawód dietetyka. Uznaje się, że zawód ten aż w ponad 80% wykonywany jest właśnie przez kobiety.
- Przedszkolanka - nauczycielki w przedszkolach również dominują. Nieczęsto zdarza się, aby rolę tę pełnił mężczyzna. Przyjmuje się, że kobiety lepiej radzą sobie na tym stanowisku, ponieważ są bardziej wyrozumiałe, lepiej dogadują się z dziećmi i mają instynkt macierzyński pomagający im w pracy.
- Pielęgniarka - nie da się ukryć, że o wiele łatwiej spotkać pielęgniarkę niż pielęgniarza. Co więcej, kiedy pacjenci widzą mężczyznę w uniformie pielęgniarza, bardzo często biorą go za lekarza - tak rzadko przypisuje się zawód pielęgniarza tej płci.
- Instruktorki fitness - na fitness zdecydowanie częściej uczęszczają kobiety, przede wszystkim dlatego, że są nierzadko bardziej rozciągnięte i wygimnastykowane niż mężczyźni. Z tego też powodu instruktorami są często właśnie kobiety.
- Sprzątaczka - zdecydowanie więcej kobiet zajmuje się zawodowo sprzątaniem. Przyjęło się tak ze względu na stereotyp, który mówi, że kobiety znacznie lepiej zajmują się domem i mycie podłóg czy ścieranie kurzu idzie im łatwiej. Z pewnością jednak mężczyźni także dobrze radzą sobie z mopem, choć zawód ten wykonują zdecydowanie rzadziej.
- Kosmetyczka - zdecydowanie ten zawód przypisywany jest kobietom. Przede wszystkim dlatego, że stylizacja paznokci, makijaż, dbanie o cerę i wszelkiego rodzaju zabiegi bardzo często wrzucane są do worka “damskich spraw”. Tym samym to właśnie kobiety częściej interesują się tymi zagadnieniami i podejmują tego typu pracę.
- Stewardessa - choć coraz więcej mężczyzn decyduje się na zostanie stewardem i pracę na pokładzie samolotu, zarówno w świadomości ludzi, jak i rzeczywistości, nadal częściej można spotkać się z kobietami na tym stanowisku.
- Asystentka stomatologiczna - szczególnie osoby, które parokrotnie zmieniały dentystę, z pewnością zauważyły tę tendencję. Asystenci to niemal zawsze kobiety. Widać to nawet w ogłoszeniach o pracę, wymaganiach do wykonywania tego zawodu, a nawet w ofertach szkół policealnych, gdzie wszędzie widnieje słowo “asystentka”, niemal nigdy “asystent”.
Najprawdopodobniej nie ma zawodów, które w 100% wykonywane są przez konkretną płeć. Wielu ludzi zupełnie nie zwraca uwagi na to, jaka płeć będzie dominowała w zawodzie, podejmują się oni pracy, która ich interesuje i którą potrafią wykonywać. Nie ma znaczenia i podziału na męskie i kobiece zawody. I choć często zdarza się, że dana płeć dominuje, wiele się zmienia w postrzeganiu innych ludzi, a to, czy ktoś jest kobietą, czy mężczyzną przestaje być istotne.