Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zostać statystą? Poznaj plusy i minusy zawodu

Statystowanie może stać się cudowną przygodą dla każdego, kto chce poznać atmosferę planu zdjęciowego czy swoich ulubionych aktorów. Z czym jednak wiąże się taka praca? Czy można się z niej utrzymać? Jak zostać statystą? Czy przedstawiane są specjalne wymagania? Czego należy się wystrzegać? W niniejszym artykule odpowiemy na te pytania!

Na czym polega praca statysty?

Wyobraźmy sobie film, w którym nie ma statystów. Bohaterowie siedzą w pustej kawiarni, przechadzają się po pustych ulicach, w sklepach, urzędach nie ma kolejek, w szpitalach widać tylko personel. Wyobraźmy sobie również programy telewizyjne, w których zamiast widowni widzimy rząd pustych krzeseł. Być może właśnie taki obraz dałby nam świadomość tego, jak istotni są statyści.

Statystów można nazwać tłem. Występują oni w filmach, serialach, reklamach czy jako widownia w programach telewizyjnych. Teoretycznie widzowie nie zapamiętują ich twarzy, zwykle bowiem grają przechodnia na ulicy, człowieka siedzącego w kawiarni, pacjenta wielkiego szpitala itp. Dzięki nim plan nie jest pusty i nie składa się tylko z głównych aktorów. Żaden obraz nie byłby wiarygodny, gdyby nie uczestnictwo statystów.

Czy statysta to zawód na pełny etat?

Jeżeli chcemy zarabiać na życie tylko dzięki statystowaniu, możemy mieć z tym niemały problem. Trzeba przyznać, że za tę pracę nie otrzymuje się dużych sum. Większość osób, które decydują się na taki udział w produkcjach, robi to bardziej z chęci poznania aktorów, atmosfery planu itp., a zapłatę traktują jako coś, co nazwać można właściwie kieszonkowym. Gaże różnią się w zależności od rodzaju statystowania, jednak zazwyczaj są to kwoty rzędu 50 do 200 złotych za dzień zdjęciowy.

Warto podkreślić, że dzień zdjęciowy może trwać zarówno 2 godziny, jak i 12 godzin, warunki mogą być przyjemne lub mniej, ale zapłata zawsze jest taka sama. Zdarza się, że lepiej płatne jest statystowanie w porze nocnej. Statyści mogą również występować w epizodycznych rolach, jeżeli wyrażą na to zgodę, wówczas ich gaża nieco się zwiększa.

Jeżeli komuś udałoby się dostać tyle zleceń, by pracować codziennie, być może zarobiłby średnio 1500 złotych, jednak taka sytuacja zdarza się niezwykle rzadko. Na pewno trudno wystąpić kilkakrotnie w tym samym programie czy serialu. Jeżeli czyjś wygląd jest bardzo charakterystyczny, ekipa może zdecydować o tym, że statysta następny raz na planie może pojawić się nawet dopiero pół roku później.

Zawód statysty warto więc potraktować jako hobby, ciekawe zajęcie, za które otrzymujemy dodatkowe wynagrodzenie, a nie jako pracę na pełny etat. Niestety takie rozwiązanie jest mało realne i warto zdawać sobie z tego sprawę. W takim razie jak zostać statystą?

Jak zostać statystą?

Statystą może zostać właściwie każdy. Nieistotne jest tutaj wykształcenie, kursy, wiek. Potrzebni mogą być wszyscy - młodsi, starsi, o każdym typie urody. Wszystko zależy od tego, czego życzy sobie ekipa pracująca nad programem czy filmem. Nie ma więc sprecyzowanych wymagań co do tego, jak zostać statystą i każdy z nas może spróbować swoich sił.

Wystarczy zapisać się w agencji i czekać na swój czas. Zapisów można dokonać osobiście lub przez internet. Pamiętajmy o zamieszczeniu aktualnego zdjęcia. Nie musi być ono bardzo profesjonalne, wykonane w studiu, jednak warto wystrzegać się tzw. selfies.

Profesjonalne agencje nie pobierają opłat za zapisy. Dzieje się tak dlatego, że zarabiają dopiero wtedy, kiedy dana osoba zostanie wybrana i zaangażowana do danej produkcji. Jednak niektóre firmy korzystają z niewiedzy osób, które chciałyby statystować i proponują wykonanie profesjonalnego (ich zdaniem niezbędnego) portfolio, zapewniającego zatrudnienie. Tego typu usługi są przez nich wysoko wyceniane, nawet na kilka tysięcy złotych. Są to jednak pieniądze wyrzucane w błoto. Często okazuje się, że po jego wykonaniu osoba trafia do bazy agencji i bez względu na to jak bogate ma portfolio, czeka na pracę zupełnie tak samo, jak pozostałe osoby.

Gdzie szukać pracy?

Wiedząc już jak zostać statystą, gdzie szukać pracy w tym zawodzie? Jak już wspominaliśmy, najlepiej zapisać się do agencji i czekać na kontakt w sprawie zdjęć. Jeżeli będziemy pasować do wymagań osób zlecających, zostaniemy poinformowani o czasie nagrań - to, że nie będzie on nam pasował, wcale nie oznacza, że znikniemy z bazy, po prostu szansę dostanie ktoś inny.

Jeśli marzymy o statystowaniu, warto również przeglądać wszelkie serwisy z ofertami pracy, ponieważ również w takich miejscach poszukiwani są statyści. Na wielu z nich można ustawić alerty, dzięki którym będziemy dostawać powiadomienia na e-maila, jak tylko pojawi się nowe ogłoszenie.

Programy, które poszukują statystów na widownię, często ogłaszają nabór na swojej stronie internetowej. Jeżeli więc coś nas szczególnie interesuje, warto śledzić aktualności witryny. Pamiętajmy jednak, że bardzo często najpopularniejsze programy nie płacą żadnych pieniędzy widowni, przede wszystkim ze względu na niesłabnące zainteresowanie.

Jaki musi być statysta?

Statyści twierdzą, że ich głównym zadaniem jest czekanie. W związku z tym właściwie jedynym wymaganiem do wykonywania tego zadania jest posiadanie czasami anielskiej wręcz cierpliwości. Dodatkowo istotna jest również wytrzymałość, nie mamy bowiem pewności, w jakich warunkach to czekanie będzie się odbywało. Być może w deszczu albo w upale? Musimy być przygotowani na wszystko.

Wady i zalety statystowania

Wiemy już, jak zostać statystą i ile można zarobić. Jakie są dobre i złe strony tej profesji?  

Z pewnością jedną z największych zalet jest poznanie czegoś nowego, nowych ludzi, ulubionych aktorów, sprawdzenie, jak tak naprawdę wygląda ich praca. Dzięki statystowaniu możemy też pokonać swoją nieśmiałość, otworzyć się na innych. Taka praca to również doskonała przygoda, jeżeli nie wiemy, co robić z czasem, mamy poczucie, że przelatuje nam przez palce, a my nie robimy niczego ciekawego, być może warto zapisać się do agencji? Dodatkowo możemy się zrelaksować, zapomnieć o codziennych problemach, wczuć się w swoją rolę i nie myśleć o niczym innym.

Wadami z pewnością jest długie oczekiwanie, bez względu na warunki, fakt, że tak naprawdę za trud włożony w zadanie otrzymamy względnie niską zapłatę oraz świadomość, że większość ludzi nawet nie zarejestruje naszej obecności na planie, mimo poświęceń i powtarzania ujęć setki razy.

Statystowanie jest jednak z pewnością zajęciem bardzo ciekawym, jeżeli więc szukamy nowych wrażeń, warto się nim zainteresować.