Castingi do filmów i seriali – pasja czy sposób na zarobek?
Z pewnością każdy z nas natknął się chociaż raz na serial paradokumentalny. A nawet jeśli nie obejrzeliśmy ani jednego odcinka, najprawdopodobniej kojarzymy ich niesłabnącą popularność, formę lub tytuły. Aktualnie takich produkcji jest mnóstwo, a właściwie w każdym odcinku gra zupełnie inna obsada. Castingi do filmów i seriali, w których szansę mają aktorzy-amatorzy, przyciągają tysiące osób. Czy można w tym przypadku mówić o pasji, czy raczej jest to po prostu sposób na zarobek? W niniejszym artykule przybliżymy tę kwestię.
Amatorzy na planie - dlaczego?
Wiele osób zadaje pytanie, dlaczego właściwie w tego rodzaju produkcjach udział biorą aktorzy-amatorzy, nieznani szerszej publiczności. Nie da się ukryć, że ich gra bywa daleka od doskonałości, czasami nawet karykaturalna.
Jest jednak wytłumaczenie takiego stanu rzeczy i faktu, że na castingi do filmów i seriali tego rodzaju poszukiwani są aktorzy-amatorzy. Produkcje paradokumentalne mają bowiem często formę dokumentu, są stylizowane na prawdziwą opowieść, w związku z tym obecność osób, których nie znamy z ekranu sprawia, że są one bardziej wiarygodne.
Jest w tym sporo racji, ponieważ nie da się ukryć, że wiele osób jest przekonanych, iż sytuacja przedstawiona w serialu czy filmie miała miejsce naprawdę. Oczywiście tak może się stać, niektóre scenariusze powstają na podstawie prawdziwych wydarzeń, jednak jest to rzadkie zjawisko.
W związku z tym właściwie każdy z nas ma szansę na to, by zagrać w tego rodzaju produkcjach i wiele osób z tego korzysta, a castingi do filmów czy seriali są wręcz oblegane.
Jak wyglądają castingi do filmów i seriali paradokumentalnych?
Najczęściej castingi do filmów czy seriali paradokumentalnych odbywają się w dużych miastach. Nie ma również ograniczeń co do wyglądu czy wieku. Właściwie każdy może się na nich pojawić, osoby niepełnoletnie powinny mieć jednak na to zgodę rodziców lub opiekunów.
Castingi do filmów i serialu trwają czasami kilka dni, przez liczbę osób pojawiających się na nich. Bywa tak, że może być liczona w tysiącach. Motywacje są różne. Niektóre osoby liczą, że w ten sposób zaistnieją w świecie aktorstwa i zbiorą doświadczenie w tym zawodzie. Inni chcą po prostu zarobić, a zagranie w produkcji paradokumentalnej wydaje się prostym sposobem na zdobycie dodatkowej pensji. Czasami chodzi również o próbę zdobycia słaby i tak zwanego wybicia się.
Przede wszystkim warto wspomnieć, że castingi do filmów i seriali tego rodzaju są bezpłatne. Zasługuje to na podkreślenie, ponieważ możemy trafić na firmy, których celem jest wyłudzenie od nas pieniędzy. Kandydaci przed castingiem wypełniają również kwestionariusz, który jest umieszczany w bazie agencji. Zawarte są w nim różne informacje - o cechach fizycznych, życiu zawodowym, dostępności itp.
Zazwyczaj inicjowane są sceny, które mają pokazać, czy aktor-amator potrafi przekazać emocje - miłość, złość, nienawiść, radość. Po skończonym zadaniu osoby uczestniczące w castingu nie otrzymują od ręki informacji zwrotnej. Dopiero po ocenie wszystkich kandydatów agencje odzywają się do wybranych osób. Warto jednak pamiętać, że niekoniecznie może się tak stać w pierwszych dniach po castingu, często telefon można dostać nawet po kilku miesiącach, ponieważ dopiero wtedy osoba o naszej aparycji czy umiejętnościach będzie potrzebna twórcom paradokumentów.
- Castingi są bezpłatne.
- Najczęściej nieistotne jest, jak wyglądasz czy ile masz lat.
- Agencje mogą odezwać się nawet kilka miesięcy po castingu.
- Castingi do filmów i seriali paradokumentalnych są przeprowadzane w celu wyłonienia aktorów-amatorów, profesjonaliści zazwyczaj nie są zatrudniani.
Castingi do filmów - i co dalej?
Jeśli aktor-amator zostanie zatrudniony do roli, najczęściej podpisywana jest z nim umowa o dzieło lub zlecenie, jednak druga opcja jest rzadsza.
Stawka dla odtwórcy głównej roli to do 1000 złotych - za dzień zdjęciowy lub cały czas zdjęć. Role drugoplanowe to zazwyczaj zapłata ok. 500 złotych, inne osoby biorące udział w nagraniach zarabiają często do 200-250 złotych. Jak widać więc, zapłata za udział w produkcji paradokumentalnej, w porównaniu chociażby z gażami aktorów profesjonalnych, jest niewielka, dlatego też trudno traktować tę formę zatrudnienia jako stały zawód, raczej jako sposób na dodatkowy zarobek.
Zdarzyć się może również, że zostaniemy obsadzeni w roli, która wielokrotnie pojawia się na planie, w większej liczbie odcinków, można to zauważyć w niektórych produkcjach, nie są to jednak częste przypadki.
Oczywiście występowanie w takich produkcjach ma swoje plusy. Oprócz tego, że niewielkim nakładem pracy możemy dodatkowo zarobić, zdarza się, że zdjęcia odbywają się poza granicami Polski, a koszty przejazdu są pokrywane przez zatrudniających. Dzięki temu możemy poznać jakiś zakątek świata, nawet jeśli nie będziemy mieli czasu, by zwiedzać. Poza tym jest to swojego rodzaju przygoda i nowe doświadczenie. Kto wie, może odkryjemy w sobie talent do grania i odnajdziemy to, co chcemy robić w życiu?
Castingi do filmów i seriali zazwyczaj nie są drogą do wielkiej kariery, jednak jeśli chcemy się sprawdzić i dodatkowo zarobić - warto o nich pomyśleć.