Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czym się zajmuje i ile zarabia sekretarka?

Sekretarka często bywa zawodem niedocenionym, wielu osobom kojarzy się bowiem jedynie z przynoszeniem kawy i łączeniem telefonów. Jest to jednak stereotyp krzywdzący, gdyż osoby pracujące na tym stanowisku mają dużo istotnych obowiązków i dbają o to, aby cała firma działała prawidłowo. Ile zarabia sekretarka i na czym polega jej praca? Odpowiedź znajduje się w artykule.

Czym zajmuje się sekretarka?

Sekretarka wykonuje szereg obowiązków. Oprócz tego, że prowadzi cały sekretariat, wykonuje prace biurowe, obsługuje urządzenia i wspiera działania zarządu, musi również prowadzić plan spotkań, dbać o prawidłowy obieg dokumentów w firmie, zapewniać materiały biurowe, rozmawiać z klientami, zarządzać korespondencją przychodzącą i wychodzącą, przyjmować gości czy nawet organizować podróże służbowe.

Zakres obowiązków sekretarki może być bardzo szeroki, wszystko zależy oczywiście od firmy, w której zatrudniona jest sekretarka.

Cechy idealnej sekretarki

Jaka powinna być idealna sekretarka? Przede wszystkim godna zaufania, odpowiedzialna, umiejąca Organizacja pracy – nie tylko własną, lecz także całej firmy, systematyczna, zdyscyplinowana i lojalna. Sekretarka musi dobrze reprezentować firmę, mieć miłą aparycję, wykazywać się wysoką kulturą osobistą i mieć dobry kontakt z ludźmi. Przydatna jest również dobra pamięć i terminowość. 

Ile zarabia sekretarka w Polsce?

Z pewnością dla każdej osoby ubiegającej się o to stanowisko istotne jest, ile zarabia sekretarka. Otóż średnie zarobki to ok. 2700 zł netto. Według raportu wynagrodzenia.pl ok. 25% sekretarek zarabia ponad 3100 zł netto.

To ile zarabia sekretarka zależy w dużej mierze od lokalizacji jej miejsca pracy ale również od:

  • doświadczenia zawodowego,
  • wiedzy a w szczególności znajomości języków obcych,
  • wielkości firmy.

poziom 

dolny pułap zarobków netto

mediana (zarobki netto)

górny pułap zarobków netto

młodszy specjalista

2 104 PLN

2 421 PLN

2 972 PLN

specjalista

2 245 PLN

2 710 PLN

3 141 PLN

starszy specjalista

2 329 PLN

2 781 PLN

3 296 PLN

Sekretarka – wymagania pracodawców

Czego wymagają pracodawcy od osób ubiegających się o pracę na tym stanowisku? Przede wszystkim odpowiedzialności, obsługi pakietu MS Office i urządzeń biurowych i doświadczenia. Często wymagana jest również biegła znajomość języka obcego, ze względu na kontakt z klientami zagranicznymi oraz prawo jazdy kategorii B. Niezbędna jest również wysoka kultura osobista, dobry kontakt z ludźmi, umiejętność pracy w zespole oraz pod presją czasu, dyskrecja, odpowiedzialność, lojalność, zaangażowanie, dyspozycyjność, terminowość oraz doskonała organizacja pracy.

 

Strzałka