Poradnik Pracownika

Czym zajmuje się tester aplikacji? Warto się tym zająć?

W dzisiejszych czasach, kiedy technologia jest tak rozwinięta i wciąż pojawiają się nowości, branża IT pełni ważną rolę w naszym codziennym życiu. Specjaliści z tej dziedziny są stale poszukiwani i naprawdę dobrze opłacani. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na pracę w niej. Zawodów związanych ze światem IT jest wiele, a jednym z nich właśnie tester aplikacji. Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Jakie cechy sprawiają, że jest dobrym pracownikiem? Ile zarabia tester aplikacji? Na wszystkie te pytania odpowiemy w niniejszym artykule!

Czym zajmuje się tester aplikacji?

Kiedy firma zajmuje się dostarczaniem oprogramowania czy tworzeniem aplikacji, jasne jest, że musi ona dbać o to, by były one jak najwyższej jakości. Klient oczekuje, że produkt będzie jak najbardziej intuicyjny i przydatny. Jednak nawet najlepiej zaplanowany projekt może zawierać, na pierwszy rzut oka niewidoczne, błędy. Dlatego też tester aplikacji zajmuje się sprawdzaniem tego, czy oprogramowanie jest zgodne z tym, co założono na początku oraz czy podczas korzystania z niego nie występują żadne przeszkody czy błędy.

Co warto podkreślić, zadaniem testera jest odnajdywanie błędów i testowanie, czy wszystko działa tak, jak powinno, jednak osoby na tym stanowisku nie zajmują się rozwiązywaniem tych problemów. Raportują oni je, ale poprawkami zajmują się programiści. Tester aplikacji oczywiście sprawdza również te poprawki.

Jak już wspominaliśmy, zadaniem testera jest także tworzenie raportów błędów, opracowanie scenariuszy testowych i realizowanie ich czy też analizowanie jakości aplikacji na bieżąco.

Zdarza się również, że tester zajmuje się kontaktem z klientami i użytkownikami, monitoruje i sprawdza zgłaszane przez nich błędy.

Cechy dobrego testera aplikacji

Jak w przypadku każdego zawodu, tak i testerów, istnieje zestaw cech, które sprawiają, że dana osoba ma znacznie większe predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Tester aplikacji powinien być oczywiście osobą bardzo skrupulatną i dokładną. W zawodzie, w którym głównym zadaniem jest testowanie i wyszukiwanie nawet najmniejszych błędów i nieścisłości całkowite skupienie na zadaniu i niepomijanie niczego jest niezwykle istotne.

Dodatkowo osoba na tym stanowisku powinna być wyczulona na błędy, na to, co ludziom może przeszkadzać, co nie działa prawidłowo. Żadna nieścisłość nie powinna ujść jej uwadze.

Branża IT szybko się rozwija, dlatego też tester aplikacji musi być nastawiony na ciągłe uzupełnianie swojej wiedzy – musi znać trendy, śledzić aktualności i wiedzieć, czego oczekują klienci.

Przydatny jest także dobry kontakt z innymi ludźmi oraz komunikatywność – testerzy współpracują ściśle z programistami, często rozmawiają także z klientami, więc ich wypowiedzi muszą być jasne i zrozumiałe dla każdego.

Jak zostać testerem?

Wiele osób zastanawia się, czy żeby zostać testerem, konieczne jest wykształcenie kierunkowe. Oczywiście jest ono doceniane przez pracodawców, jednak warto podkreślić, że w tym przypadku bardziej niż wykształcenie liczą się umiejętności czy cechy, o których wspominamy powyżej.

Testowania można próbować uczyć się samodzielnie – w internecie znaleźć można mnóstwo materiałów i stron, dzięki którym poznamy tajniki zawodu i będziemy mogli próbować swoich sił. Jeśli jesteśmy zdeterminowani, z pewnością możemy spróbować samodzielnej nauki. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że najpewniej nie będzie to proces krótki i bezproblemowy – nie powinniśmy jednak poddawać się na starcie.

Ile zarabia tester aplikacji?

Interesująca jest również kwestia tego, ile zarabia tester aplikacji. Według dostępnych informacji średnie zarobki na tym stanowisku wynoszą 5 906 złotych netto. 25% testerów zarabiających najmniej otrzymuje wynagrodzenie rzędu ok. 4 918 złotych netto i mniej, z kolei pensje ¼ najlepiej zarabiających zaczynają się od ok. 7 051 złotych netto.

Lepiej wynagradzani są testerzy automatyczni w stosunku do testerów manualnych.

Czego wymagają pracodawcy?

W internecie odnajdziemy bardzo dużo ogłoszeń na stanowisko testera aplikacji. Analizując je, można stworzyć listę wymagań, które często przed kandydatami stawiają potencjalni pracodawcy. Czego oczekują od testerów?

  • doświadczenia zawodowego – zazwyczaj nie jest wymagane długie, kilkuletnie doświadczenie, w wielu ogłoszeniach wynosi zaledwie 6 miesięcy;
  • zdolności analitycznego myślenia;
  • znajomości języka angielskiego – dokumentacja techniczna często jest tworzona właśnie w języku angielskim;
  • spostrzegawczości i wyczulenia na błędy i nieścisłości;
  • tworzenia scenariuszy testowych;
  • skrupulatności i dokładności;
  • umiejętności pracy w zespole;
  • wiedzy na temat UX;
  • znajomości narzędzi do zgłaszania błędów;
  • niektórzy pracodawcy cenią również doświadczenie w pracy z metodą SCRUM.

Zawód testera aplikacji jest stosunkowo nowy, jednak próg wejścia do tej branży nie jest wysoki. Wiele osób, które podjęły decyzję o przebranżowieniu, wybiera właśnie ten zawód. Należy jednak pamiętać, że praca ta wymaga nieustannego śledzenia nowych technologii.