Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia księgowa/księgowy w Polsce i czym się zajmuje?

Zawód księgowego kojarzy się przede wszystkim z liczeniem i wprowadzaniem danych do systemów. Poniekąd jest to oczywiście zgodne z prawdą, jednak zakres zadań jest zdecydowanie większy. Jak wygląda praca w tym zawodzie i ile zarabia księgowa/księgowy w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania.

Cechy przydatne w tym zawodzie

Jak w każdym zawodzie, także i w przypadków księgowej/księgowego funkcjonuje zestaw cech, który znacznie ułatwia pracę. Osoby na tym stanowisku powinny być przede wszystkim skrupulatne, dokładne, uczciwe, ambitne i zaangażowane - ciągłe zdobywanie nowej wiedzy powinno być dla nich zupełnie bezproblemowe.

Czym zajmuje się księgowa/księgowy?

Ogólnie można powiedzieć, że księgowa czy też księgowy zajmuje się wszystkim, co związane z rachunkowością w firmie. W tym zakresie znajduje się wiele zadań, między innymi prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, przechowywanie faktur przedsiębiorstwa, wprowadzanie danych do systemu, obliczanie podatków, ewidencjonowanie, przygotowywanie deklaracji czy pilnowanie, aby firma dotrzymywała wszelkich terminów płatności w ZUS-ie, US-ie itp.

Dodatkowo osoby na tym stanowisku mogą pomóc początkującym przedsiębiorcom w rejestracji firmy i prawidłowym wypełnieniu wszelkich formularzy.

Co istotne praca ta nie polega tylko na mechanicznym wklepywaniu danych. Księgowi muszą doskonale znać przepisy prawa, które - jak wiadomo - nie są stałe. Tym samym muszą oni nastawić się na ciągłą naukę.

Kwalifikacje księgowych

Stowarzyszenie Księgowych w Polsce ustaliło certyfikację tego zawodu. W związku z tym opisywany zawód posiada 4 stopnie kwalifikacji:

  • księgowy
  • specjalista ds. rachunkowości
  • główny księgowy
  • dyplomowany księgowy

Stowarzyszenie prowadzi kursy, które kończą się egzaminami.

Warto jednak podkreślić, że na mocy ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych z 9 maja 2014 r. nastąpiła deregulacja zawodu księgowego, a w związku z tym nie można uzyskać certyfikatu ministra finansów. Co za tym idzie certyfikaty Stowarzyszenia mogą, ale nie muszą okazać się istotne.

Jakie są wymagania uzyskania kolejnego stopnia?

Czy na to, ile zarabia księgowa ma wpływ wykształcenie? Oczywiście - księgowym może zostać osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie.

Specjalista ds. rachunkowości to osoba, która posiada co najmniej wykształcenie średnie oraz wiedzę i umiejętności księgowego. Muszą one zostać potwierdzone zaświadczeniem kwalifikacyjnym I stopnia, tytułem technika rachunkowości bądź innymi dokumentami, jeżeli zostaną uznane przez organizatora za ważne.

Główny księgowy z kolei musi posiadać wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych oraz zaświadczenie kwalifikujące II stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu specjalisty ds. rachunkowości lub też certyfikat księgowy wydany przez Ministerstwo Finansów (uprawnienia do prowadzenia KPiR) bądź tytuł magistra lub licencjata na kierunku związanym z rachunkowością (jeżeli program studiów jest zatwierdzony Główną Zawodową Komisję Egzaminacyjną).

Dyplomowany księgowy to osoba, która ma wykształcenie wyższe lub średnie uprawniające do studiów wyższych, a także posiada zaświadczenie kwalifikujące III stopnia, zaświadczenie ukończenia kursu głównego księgowego lub potwierdzenie zaliczenia sprawdzenia wiadomości z zakresu III stopnia. Konieczne jest również doświadczenie zawodowe w dziedzinie rachunkowości - minimum dwa lata, jeżeli posiadamy wykształcenie wyższe lub 5 lat przy wykształceniu średnim.

Ile zarabia księgowa/księgowy w Polsce?

25% przedstawicieli tego zawodu zarabia miesięcznie mniej niż ok. 3 616 zł netto. Średnia pensja księgowej lub księgowego w Polsce wynosi średnio 4 238 zł netto. Z kolei 25% zarabia więcej niż średnio 5 109 zł netto.

Jeżeli spojrzymy na kwestię tego, ile zarabia księgowa/księgowy pod względem województw, według raportu portalu pracuj.pl najwięcej zarabiają przedstawiciele tego zawodu z województwa mazowieckiego, małopolskiego i pomorskiego, dolnośląskiego, natomiast najmniej z województwa świętokrzyskiego, podlaskiego, podkarpackiego, kujawsko-pomorskiego oraz lubelskiego, a także warmińsko-mazurskiego.  

Najwięcej zarabiają księgowe i księgowi z Błoni i Warszawy, Grójca oraz Sochaczewa.

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń 2023 w celu przeliczenia kwoty netto na kwotę brutto wynagrodzenia.

Wymagania pracodawców

Po przeanalizowaniu ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można wywnioskować, jakie są najczęściej zamieszczane wymagania pracodawców. Od kandydatów wymaga się głównie doświadczenia zawodowego, kierunkowego wykształcenia, analitycznego myślenia, dobrej znajomości przepisów prawa podatkowego i ustawy o rachunkowości, znajomości programów do księgowości, skrupulatności, dokładności, dobrej organizacji pracy własnej, odpowiedzialności, znajomości zagadnień związanych z księgowością, znajomości języków obcych, dobrej znajomości pakietu MS Office, umiejętności pracy w zespole oraz wysokiej kultury osobistej. Każde spełnione wymaganie ma wpływ na to ile zarabia księgowa.

Skorzystaj z systemu do prowadzenia samodzielnej księgowości online.