Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia księgowy: statystyki, porównania i prognozy na następne lata

Według szacunków Krajowej Izby Biur Rachunkowych w Polsce działa ok. 70 tys. biur rachunkowych, a liczba samych księgowych może sięgać nawet 400 tysięcy osób. Czy to jest dochodowy zawód? Ile zarabia księgowy?

Księgowy – wymagania zawodowe

W 2014 r. przeprowadzono deregulację zawodu. Od tego czasu, aby zostać księgowym nie trzeba mieć certyfikatu ani wykształcenia kierunkowego. Prowadzić biuro zajmujące się obsługą księgową, zgodnie z ust. 3 art. 76a ustawy o księgowości, może każdy przedsiębiorca pod warunkami, że:

  • mają pełną zdolność do czynności prawnych;
  • nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za przestępstwa określone w rozdziale 9 ustawy.

Ponadto biura rachunkowe mają obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC z tytułu prowadzenia działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Ile zarabia księgowy – od czego to zależy?

Ponieważ odpowiedzialność księgowych jest ogromna, wydaje się, że ich wynagrodzenie powinno być bardzo wysokie. Jednak to ile zarabia księgowy, zależy głównie od:

  • stażu pracy;
  • wielkości firmy – w dużych korporacjach pracownicy mogą liczyć na dodatkowe benefity;
  • lokalizacji zakładu pracy – w mniejszych miejscowościach zwykle zarobki są skromniejsze niż w aglomeracjach.

Ile zarabia księgowy w 2023 r.

Jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2023 r. w porównaniu z sierpniem 2022 r. wzrosło nominalnie o 11,9 proc. i wyniosło 7368,97 zł brutto. A jak na tym tle wypadają zarobki księgowych?

Młodszy księgowy/księgowy/specjalista

Młodszy księgowy to zwykle osoba bez doświadczenia zawodowego. Stąd zarobki, jak i odpowiedzialność jest najmniejsza. Wg Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń portalu wynagrodzenia.pl miesięczna pensja (mediana) na tym stanowisku wynosi 4920 zł brutto. Co drugi młodszy księgowy zarabia od 4200 zł do 5680 zł. 25 proc. dostaje pensję poniżej 4200 zł brutto, a kolejne 25 proc. więcej niż 5680 zł.

Wraz z doświadczeniem i wyższym stanowiskiem rosną pensje. Ten sam raport pokazuje, że miesięczne wynagrodzenie specjalisty ds. księgowości to 5800 zł brutto (mediana). Co drugi księgowy zaś otrzymuje pensję od 4820 zł do 7010 zł. Z kolei starszy specjalista może liczyć przeciętnie na 6980 zł brutto (mediana). Połowa ankietowanych zarabia pomiędzy 5530 zł a 8850 zł.

Natomiast wg danych serwisu Indeed średnie wynagrodzenie na stanowisku młodszego księgowego wynosi 4549 zł brutto, a samodzielnego księgowego – 5950 zł.

Główna/y księgowa/y

Głowna księgowa to najważniejsza osoba w dziale księgowym. Na niej spoczywa odpowiedzialność m.in. za zgodność działań finansowych przedsiębiorstwa z obowiązującymi przepisami, nadzorowanie rozliczeń z budżetem państwa, przygotowywanie rocznych sprawozdań i informowanie zarządu o aktualnej sytuacji finansowej. Zwykle wymaga się od takich osób co najmniej 5 lat stażu na stanowisku samodzielnego księgowego.

Wg raportu serwisu wynagrodzenia.pl mediana miesięcznego wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 9100 zł brutto. Co drugi główny księgowy otrzymuje pensję od 6840 zł do 12 tys. 710 zł. Z kolei wg Indeed średnie wynagrodzenie wynosi 7059 zł.

Księgowy prowadzący własną działalność

Księgowy, decydując się na prowadzenie własnego biura rachunkowego, sam kształtuje wysokość swoich zarobków. Im więcej klientów, tym większy zysk. Stawki biur zależą od rodzaju działalności i liczby dokumentów. Przykładowo stawki dla jednoosobowych działalności generujących do 10 dokumentów zaczynają się od 200 zł miesięcznie. Przy pełnej księgowości koszt wzrasta do ok. od 1200 do 1500 zł miesięcznie.

Sprawdzone biura łatwo jest znaleźć np. w serwisie Flixly.

Księgowy – perspektywy zawodowe

Ciągłe zmiany przepisów podatkowych, wymagań dotyczących dotacji oraz rozliczeń np. z ZUS sprawia, że księgowi będą zawsze potrzebni. A ponieważ obserwujemy systematyczny wzrost płac, należy się spodziewać, że i tego sektora nie ominą podwyżki.

Artykuł sponsorowany