Poradnik Pracownika

Jakie wymogi muszą spełniać kwatery pracownicze?

Kwatery pracownicze nazywane inaczej noclegami pracowniczymi to specyficzna forma zakwaterowania osób blisko ich miejsca zatrudnienia. Kwatery takie mogą być dodatkowym benefitem, jednak najczęściej ich organizacja wynika ze względów praktycznych. W branżach, gdzie pracownicy są mobilni i często zmieniają miejsce pobytu, hotele pracownicze lub kwatery bardzo często okazują się niezbędne. Poznajmy różnice między tymi dwoma rodzajami zakwaterowania i sprawdźmy, jakie warunki musi spełniać kwatera pracownicza.

Praca plus kwatera

Dawniej hotele pracownicze były najczęściej zakładane przy kopalniach i dużych zakładach przemysłowych. Dziś korzystają z nich najczęściej osoby zatrudnione w budownictwie przemyśle czy logistyce. Tego rodzaju ośrodki zazwyczaj cechuje niższy standard niż hotele o charakterze turystycznym.

Kwatery przeznaczone dla pracowników to najczęściej mieszkania lub domy, które wynajmuje pracodawca na ściśle określony czas obejmujący od kilku tygodni do kilku miesięcy. Kwaterami mogą być zarówno pojedyncze pokoje, jak i samodzielne mieszkania lub apartamenty. Częstą praktyką jest wynajem całego domu. Wszystko zależy nie tylko od potrzeb osób zatrudnionych, ale i od dostępnej infrastruktury oraz kosztów noclegów. Kwatery są znakomitą alternatywą dla komercyjnych hoteli. Są bowiem tańsze i bardziej dostępne. To atuty szczególnie ważne, gdy trzeba zapewnić dach nad głową większej liczbie osób.

Jak wspominaliśmy, z kwater pracowniczych korzystają najczęściej pracownicy mobilni, którzy przebywają w jednym miejscu tylko przez ściśle określony czas. Potrzeba zakwaterowania pojawia się też w przypadku osób pracujących sezonowo, na przykład przy zbiorze owoców. Z kwater i hoteli pracowniczych korzystają także pracownicy budowlani, którzy przez ściśle określony czas potrzebują lokum w pobliżu budowy. Dotyczy to też kierowców i logistyków oraz pracowników fabryk, w których zmiany są częste.

Kwatery pracownicze - zalety i wymogi

Głównym plusem kwater i hoteli pracowniczych jest ich przystępna cena. Te opcje są zazwyczaj dużo tańsze niż tradycyjne hotele czy pensjonaty, a dają lokatorom podobny poziom wygody i prywatność. Na kwaterze pracowniczej nie ma co spodziewać się luksusów, jednak musi ona zapewniać każdemu z mieszkańców łóżko, szafkę i szafę lub jej oddzielną część na tyle pojemną, by mógł w niej zmieścić podstawowe rzeczy osobiste.

Obecnie wiele kwater prócz wymienionych wyżej podstawowych rzeczy gwarantuje lokatorom swobodny dostęp do w pełni wyposażonej kuchni. Przestrzenie dostosowane do gotowania są na kwaterach zazwyczaj wspólne, podobnie może być z łazienkami. W najgorszym razie tego rodzaju pomieszczenie przypada na kilka pokoi, jednak coraz częściej lokatorzy wraz z pokojem dostają prywatną łazienkę.

Standard kwater i hoteli pracowniczych może się od siebie bardzo różnić. Niestety wciąż zdarza się, że kwatery są organizowane w starych budynkach i zapewniają mieszkańcom tylko najbardziej podstawowe wygody. Trudne warunki rekompensuje pracownikom najczęściej sąsiedztwo miejsca pracy i brak kosztów związanych z dojazdami.

Zarówno hotele, jak i kwatery pracownicze charakteryzują się też elastycznością, jeśli chodzi o warunki meldunkowe i długość pobytu, co jest bardzo cenne także dla pracodawcy. Między hotelem a kwaterą jest jednak jedna zasadnicza różnica. Hotele zazwyczaj podlegają firmie, która zatrudnia pracowników mobilnych. Oznacza to, że w takim obiekcie najczęściej mieszkają pracownicy jednej firmy. W przypadku kwater jest inaczej, mogą z nich korzystać osoby zatrudnione w najróżniejszych podmiotach.

Kwatera pracownicza a regulacje prawne

Kwatery pracownicze to nieruchomości, które muszą być dostosowane do konkretnych wymogów. Przede wszystkim udostępniać je osobom zainteresowanym można głównie w ramach działalności gospodarczej. Musi być zarejestrowana, a właściciel ma obowiązek odprowadzać składki ZUS. Wyjątkiem są sytuacje, gdy osoba prywatna prowadzi działalność związaną z utrzymaniem kwater na bardzo małą skalę. Ustawa z 2012 pozwala na tego rodzaju prywatne usługi, co z jednej strony jest ułatwieniem, z drugiej może nieść za sobą kłopoty, na przykład z wystawianiem rachunków.

Nieruchomość, w której znajdują się kwatery, może być obiektem usługowym lub częściowo usługowym. Jeśli pokoi jest więcej, obiekt zyskuje status hotelu pracowniczego i musi być przystosowany do mieszkania zbiorowego. W praktyce oznacza to spełnienie szeregu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa. Oprócz tego hotel dla pracowników może prowadzić tylko firma wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Co musi znajdować się w kwaterze pracowniczej?

Kwatery pracownicze powinny być komfortowe. Zarówno w hotelu, jak i na kwaterze pracowniczej pokój nie może być mniejszy niż 2,5 metra kwadratowego na osobę. W przypadku łóżek piętrowych minimum to 1,5 metra kwadratowego. Prawo reguluje też minimalne wyposażenie kwatery. Wspominaliśmy już o miejscu do przechowywania. Prócz tego wymagany jest stolik nocny i półka do osobistego użytku. W oknach obowiązkowo powinny znaleźć się żaluzje, a wnętrze musi być oświetlone.

W łazience, z której korzystają lokatorzy na kwaterach, musi być węzeł sanitarny, czyli prysznic i WC. Do obowiązkowego wyposażenia należą też sprawne gniazdko elektryczne, lustro i kosz na śmieci. Prócz tego każdy z mieszkańców powinien mieć swobodny dostęp do apteczki.

Prowadzenie nawet niewielkiej ilości kwater jako osoba prywatna wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Tego rodzaju miejsca, podobnie jak hotele, muszą spełnić szereg wymogów sanitarnych, budowlanych i przeciwpożarowych. Popularne kwatery oferują lokatorom wyższy standard, a ich aranżacja jest nastawiona na zapewnienie maksymalnej prywatności. W takich miejscach pracownicy mają nie tylko prywatną łazienkę, ale i na przykład aneks kuchenny do wyłącznej dyspozycji. Oczywiście lepsze warunki mieszkaniowe przekładają się na wyższą cenę za pobyt.

Artykuł sponsorowany