Poradnik Pracownika

Ile zarabia chirurg w Polsce i czym się zajmuje?

Chirurg niemal wszystkim kojarzy się z niesamowitą precyzją i ogromną odpowiedzialnością. W tym przypadku lekarz medycyny musi nie tylko posiadać ogromną wiedzę, lecz także odznaczać się sprawnymi rękami. Sam termin chirurgia sięga czasów starożytnych, w języku greckim cheirourgie oznacza tyle co rękodzieło (cheir - ręka; ergos - działanie). Czym zajmuje się i ile zarabia chirurg w Polsce? Czy jest to rzeczywiście najlepiej opłacana specjalizacja? Jak zostać takim specjalistą i jakie cechy warto posiadać? Przeczytaj niniejszy artykuł, by dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać odpowiedzi na te pytania.

Kim jest chirurg i czym się zajmuje?

Wydawać by się mogło, że wszyscy wiemy, czym zajmuje się chirurg - przeprowadza operacje i zabiegi chirurgiczne. Owszem, ten specjalista zajmuje się leczeniem operacyjnym, ale także pooperacyjnym. Lekarz przygotowuje pacjenta przed operacją, operuje go i zajmuje się działaniami pooperacyjnymi.

Jeżeli chodzi o operacje, chirurg ogólny przeprowadza je zarówno na tkankach miękkich, jak i twardych. Zakres działań obejmuje m.in. jamę brzuszną, kręgosłup, kończyny, klatkę piersiową, czaszkę czy układ naczyniowy.

Oprócz operacji chirurg może również przykładowo wycinać zmiany skórne, pobierać materiały do badań, czyścić rany, usuwać ciała obce, zszywać rany oraz ściągać szwy, wykonywać zabiegi pacjentom ze złamaniami czy oparzeniami lub też przetaczać krew. Jak więc można zauważyć, przeprowadza nie tylko duże, lecz także drobne zabiegi.

Jak zostać chirurgiem?

Jeżeli nasze plany, to rozpoczęcie w przyszłości kariery chirurga, przygotowania należy zacząć znacznie wcześniej. Dostanie się na studia medyczne jest trudne i wymaga od kandydatów dużego nakładu pracy i nauki już w liceum. Doskonale zdana matura jest przepustką do dostania się na nie. Pierwszym etapem drogi do zostania chirurgiem jest ukończenie 6-letnich, jednolitych studiów medycznych (warto podkreślić, że są one ogólne, nie zawierają w sobie specjalizacji). Kiedy ukończymy ten etap edukacji, musimy odbyć staż, dopiero po tym czasie rozpoczyna się specjalizacja, która również trwa nie krócej niż 6 lat.

W czasie trwania specjalizacji przyszły chirurg musi przebyć obowiązkowe staże oraz kursy. W przypadku tej specjalizacji występują takie kursy, jak między innymi:

  • leczenie oparzeń,
  • chirurgia endokrynologiczna,
  • wprowadzenie do specjalizacji,
  • podstawy leczenia żywieniowego,
  • chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna,
  • zakażenia chirurgiczne oraz HIV/AIDS,
  • endoskopia układu pokarmowego czy
  • podstawy chirurgii transplantacyjnej.

Natomiast jeśli chodzi o staże, który musi odbyć przyszły chirurg ogólny, są to między innymi:

  • staż specjalizacyjny podstawowy w chirurgii ogólnej - 44 miesiące,
  • trwający 3 miesiące staż w zakresie traumatologii narządu ruchu,
  • 2-miesięczny staż chirurgii naczyniowej,
  • trwający 1,5 miesiąca staż torakochirurgii oraz w neurotraumatologii,
  • miesięczne staże chirurgii dziecięcej, onkologii klinicznej, ginekologii, kardiochirurgii,
  • 2-miesięczny staż ratownictwa medycznego, anestezjologii i intensywnej terapii czy
  • 5-miesięczny staż kierunkowy w chirurgii doświadczalnej lub w innej dziedzinie chirurgii klinicznej

Lekarze muszą także odbywać co najmniej 3 razy w miesiącu dyżury ostre.

Ukończenie stażu oraz kursów to nie wszystko. Po tym etapie przyszły chirurg musi przystąpić do państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES), który składa się z 3 części:

  • praktycznej, która weryfikuje zdobytą wiedzę;
  • testu wiedzy, który składa się ze 120 pytań;
  • ustnej.

Aby przejść do kolejnej części, konieczne jest uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu z poprzedniej.

Predyspozycje do objęcia stanowiska chirurga

W każdym zawodzie istnieje zestaw cech i umiejętności, które znacznie ułatwiają wykonywanie zawodu. Nie inaczej jest w przypadku chirurgów. Nie ma wątpliwości, że jest to zawód niezwykle odpowiedzialny i trudny, w związku z czym predyspozycje są istotne.

Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, specjalizacja ta wymaga sprawnej ręki, czyli umiejętności manualnych, precyzji, dokładności, skrupulatności. W wielu przypadkach potrzebna jest również siła fizyczna. Niezbędna wydaje się odporność na stres, silna osobowość, wytrzymałość.

Chirurg musi stale poszerzać swoją wiedzę. Medycyna nie jest dziedziną, która stoi w miejscu, nie jest możliwe ukończenie zdobywania nowych informacji w jakimś etapie pracy. Oczywistym wydaje się być fakt, że chirurg musi postępować etycznie, posiadać umiejętność podejmowania szybkich, jednak przemyślanych decyzji, musi również umieć prosić o pomoc, jeżeli jest mu ona potrzebna. Jeśli zastanawia Ciebie ile zarabia chirurg, przeczytaj dalszą część artykułu.

Ile zarabia chirurg w Polsce?

Z pewnością istotną i interesującą kwestią jest fakt, ile zarabia chirurg w Polsce. Powszechnie uważa się, że lekarz to jedna z najlepiej opłacanych profesji. Jest w tym oczywiście sporo racji, jednak pod uwagę warto wziąć to, że wszystko zależy od specjalizacji, od tego, czy pensja jest narzucana z góry, czy negocjowana, od miejsca pracy itd. W związku z tym różnica między najwyższą i najniższą pensją może być naprawdę duża.

Wróćmy jednak do kwestii tego, ile zarabia chirurg. Nie da się ukryć, że specjalizacja ta wymaga lat przygotowań, ogromnej precyzji, praktyki, stażu pracy oraz zdobycia wielu niezbędnych umiejętności, w związku z tym jest to nierzadko jedna z najlepiej opłacanych specjalności. Zarobki mogą wynosić nawet ok. 30 tys. złotych miesięcznie.

Warto jednak nadmienić że nie zawsze w podanych kwotach znajdują się dodatki za dyżury czy dyżury pod telefonem.

Skorzystaj z kalkulatora wynagrodzeń w celu przeliczenia kwoty netto na kwotę brutto wynagrodzenia.

Wynagrodzenie chirurga zależy od wielu czynników, w tym:

  • miejsca pracy - chirurdzy pracujący w dużych miastach zarabiają więcej niż chirurdzy pracujący w mniejszych miejscowościach;
  • doświadczenia - chirurdzy z większym doświadczeniem zarabiają więcej niż chirurdzy z mniejszym doświadczeniem;
  • specjalizacji - chirurdzy specjalizujący się w trudnych zabiegach zarabiają więcej niż chirurdzy specjalizujący się w mniej skomplikowanych zabiegach.

Chirurg to zawód niezwykle odpowiedzialny, nic więc dziwnego, że droga do jego zdobycia jest trudna, wymaga ogromnych nakładów pracy. Dzięki temu spotykamy się ze specjalistami, dobrze przygotowanymi do wykonywania zawodu, zaangażowanymi i nastawionymi na ciągłe poszerzanie dostępnej wiedzy.