Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Ile zarabia korektor i na czym polega ten zawód?

Dla wielu osób pierwsze skojarzenie po usłyszeniu słowa “korektor” jest proste: mała buteleczka z białą farbą i pędzelkiem, która służy do zamalowywania błędów. Oczywiście jest ono prawidłowe, a zawód korektora ma nawet z tym - zazwyczaj szkolnym  - produktem wiele wspólnego. Aby tekst trafił do czytelnika w zrozumiałej formie, mógł zaciekawić i zostać odpowiednio odebrany, ktoś musi czuwać nad jego poprawnością. Jedną z takich osób jest z pewnością korektor. Jakie są jego zadania? Czym różni się redakcja od korekty? Ile zarabia korektor w Polsce? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź!

Czym zajmuje się korektor?

W dużym skrócie - korektor dba o to, aby tekst, który otrzyma czytelnik, nie zawierał błędów językowych. Trudno wykonać poprawki do czegoś, co sami napisaliśmy, warto, by ktoś spojrzał na niego świeżym okiem, szczególnie jeżeli nasze zaplecze merytoryczne jest bardzo bogate, z kolei znajomość poprawnej polszczyzny - już nieco mniej.

Korektorzy mogą pracować w wydawnictwach, redakcjach, portalach i we wszystkich innych miejscach, w których tworzy się teksty. Wielu przedstawicieli tego zawodu ma własną działalność gospodarczą i działa jako freelancerzy dla wielu firm.

Nie ma studiów, które przygotują nas stricte do tego zawodu, jednak zdecydowanie pomagają tutaj kierunki filologiczne: filologia polska, edytorstwo czy dziennikarstwo.

Ile zarabia korektor?

Ważną kwestią dla wielu osób, które zawodowo chcą się zająć poprawą tekstów, jest kwestia tego, ile zarabia korektor.

Według dostępnych informacji korektorzy zatrudnieni na etacie zarabiają średnio 3 456 zł netto. Ponad 25% przedstawicieli tego zawodu zarabiają powyżej 5 342 zł netto, ale też do 25% pracowników tego zawodu zarabia około 3 035 zł netto. Tu wysokość zarobków jest uzależniona od pozycji firmy i ilości otrzymywanych miesięcznie zleceń. Osoby osiągające dochód przewyższający 5 342 złotych – są to zazwyczaj osoby pracujące dla dużych marek lub posiadające bogate doświadczenie.

Bardzo często jednak, korektorzy decydują się pracować w ramach umów cywilnoprawnych bądź zakładają własną działalność gospodarczą. W tym przypadku trzeba wziąć poprawkę na zróżnicowane stawki oferowane przez firmy znajdujące się w różnych lokalizacjach. Tu najważniejsza jest stawka za wykonaną usługę, czyli ustalana jest kwota będącą wyliczeniem ilości słów, stron, tematyki i czasu, w jaki ma być ona wykonana. 

Jednak należy pamiętać również, że to, ile zarabia korektor, jest kwestią indywidualną, każdy inaczej wycenia swoją pracę i każde zlecenie jest inne. Więcej kosztować będzie tekst “na wczoraj”, który wymaga dużych nakładów pracy, natomiast stali klienci często mogą liczyć na rabaty. Dlatego trudno jednoznacznie określić, ile zarabia korektor w Polsce. Stawki są ruchome.

Na wysokość zarobków wpływ ma również lokalizacja pracodawców i zleceniobiorców. Najlepiej w zawodzie korektorskim można zarobić w województwie mazowieckim, pomorskim i małopolskim. Najlepiej zarabiają korektorzy w dużych ośrodkach miejskich, w których występuje zapotrzebowanie na korektę różnego rodzaju tekstów czyli w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie.

Sprawdź zarobki i wylicz pensje netto w kalkulatorze płacowym!

Czym różni się korekta od redakcji?

Bardzo często osoby zlecające korektę tekstu nie zdają sobie sprawy, że tak naprawdę oczekują od zleceniobiorcy redakcji. Czym więc różni się praca korektora od pracy redaktora?

Jak już wspominaliśmy, korektor zajmuje się w tekście poprawą błędów językowych - ortograficznych, składniowych, interpunkcyjnych, fleksyjnych itp. Nie zajmuje się sugerowaniem podziału akapitu, zmiany tytułu rozdziału, nie bada wątków - dla niego najważniejsze jest pozbycie się błędów. Nie może on ingerować w styl autora, jeżeli tekst jest poprawny pod względem językowym.

Z kolei redaktor może zdecydowanie bardziej ingerować w tekst. Musi sprawdzić, czy wszystkie wątki się zgadzają, czy każdy podjęty temat jest zrozumiały, sprawdza, czy śródtytuły pasują do treści, robi wszystko, aby czytelnik zrozumiał, o czym czyta, i nie pogubił się. Praca redaktora jest trudniejsza, jednak tak naprawdę korektorzy bardzo często łączą te dwie czynności i wykonują również redakcję.

Cechy dobrego korektora

Korektor powinien mieć przede wszystkim rozległą wiedzę na temat języka polskiego. Musi być nastawiony na ciągłą naukę - w końcu język nie staje w miejscu, ewoluuje, zmienia się, a osoba na tym stanowisku musi mieć świadomość tego, co się z nim dzieje. Poza tym z pewnością przydatne jest również sprawne oko, któremu nie umkną żadne literówki. Konieczna jest też staranność, skrupulatność, umiejętność maksymalnej koncentracji na zadaniu i dużo cierpliwości. Wszystkie te cechy mają wpływ na to ile zarabia korektor.

Korektor - wymagania pracodawców

Po analizie ogłoszeń o pracę na tym stanowisku można wywnioskować, że od korektorów wymaga się wykształcenia wyższego (filologia polska, dziennikarstwo, edytorstwo), doświadczenia zawodowego, doskonałej znajomości języka polskiego, staranności, dobrej organizacji czasu pracy, zainteresowania rynkiem czytelniczym, umiejętności pracy pod presją czasu czy znajomości pakietu MS Office.

Żaden dostępny program nie jest w stanie aktualnie zastąpić korektorów, jeżeli więc chcemy, aby nasz tekst był dobrze opracowany, warto się do nich zwrócić. Pamiętajmy jednak, że korektor nie jest maszyną, dlatego jemu również zdarza się popełniać nieświadome błędy. Nie ma w tym nic złego.