Poradnik Pracownika

Profesjonalne CV - jakie elementy musi posiadać?

Profesjonalne CV to furtka do kariery. Ten krótki życiorys decyduje o tym, czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Spotkanie twarzą w twarz jest kluczowym etapem rekrutacji. Jak się na nim znaleźć, czyli jak napisać dobre CV?

Profesjonalne CV – pierwszy krok od sukcesu

Curriculum vitae to biznesowa wizytówka. Mimo powszechnie obowiązujących standardów pisania życiorysu, permanentnie popełniane są te same błędy. Na opracowanie dobrego CV warto poświęcić czas, bo to ono zapewnia pierwszy kontakt z pracodawca. Jest swego rodzaju przepustką do kariery, pierwszym krokiem, który pozwala na późniejszą prezentację. Istnieje kilka podstawowych zasad dotyczących profesjonalnego CV. Każdy życiorys powinien zawierać niezbędne elementy, które po odpowiedniej personalizacji opowiedzą historię naszej edukacji i kariery. Nie watro jednak przesadzać! Ważne żeby w CV znalazły się obszary istotne i wartościowe z perspektywy pracodawcy. Zatem jeżeli aplikujemy na stanowiska z różnych branż, możemy odpowiednio modyfikować treść curriculum vitae, zawsze jednak według poniższych zasad, które zostaną dokładnie omówione.

Szablon CV czy kreatywność?

Nie ma nic złego w korzystaniu z przykładowych CV. Śmiało możemy podpierać się szablonem, jednak należy go odpowiednio i uważnie zmodyfikować. Można pracować na gotowym dokumencie lub po prostu sugerować się przykładowym układem tekstu. Każde CV powinno być podzielone na  wyraźne części:

Dane osobowe, Doświadczenie zawodowe, Edukacja, Języki, Umiejętności. Każda z części powinna być wyróżniona większą czcionką, najlepiej pogrubioną. Informacje we wszystkich z kategorii należy podawać w punktach.

Kreatywne CV jest odpowiednie dla osób kandydujących na stanowiska grafików czy projektantów. Już w dokumencie można dać popis swoich umiejętności. Jeżeli jednak pragniemy pochwalić się znajomością pakietu Microsoft Office, w zupełności wystarczy schludnie sformatowany dokument tekstowy.

Dane osobowe i kontakt

Jeżeli piszemy profesjonalne CV, zawsze musimy zawrzeć swoje dane osobowe. Najlepiej jeżeli znajdują się na górze dokumentu, z odpowiednim oddzieleniem od pozostałych części. Mowa o podstawowych parametrach umożliwiających naszą identyfikację i kontakt:

  • Imię i nazwisko
  • Data urodzenia/Wiek
  • Adres zamieszkania (NIE ZAMELDOWANIA)
  • Telefon
  • E-mail
  • Profil społecznościowy

Klika słów objaśnienia. Wiek należy podawać, jeżeli obawiamy się że nie dostaniemy pracy bo jesteśmy za młodzi/za starzy – taka firma nie jest dla nas. Za kandydatem mają przemawiać jego umiejętności, nie PESEL!

Podając adres, pamiętajmy, że w momencie aplikacji pracodawcę interesuje to, gdzie przebywamy w danym momencie (adres zamieszkania czy tzw. adres do korespondencji). Czasem warto wyprzedzić fakty - jeżeli wiemy, że za kilka miesięcy przeprowadzimy się do Warszawy i szukamy tam pracy, śmiało wpiszmy to w CV, ograniczenie się do samej nazwy miasta wystarczy.

Telefon i adres e-mail przepisujmy z wyjątkową starannością! Nie warto żeby literówka zamknęła nam drzwi do kariery.

Coraz częściej pracownicy chwalą się swoimi profilami na portalach biznesowych. Ma to sens, jeżeli jesteśmy ich aktywnymi uczestnikami, a odwiedzenie strony faktycznie dostarcza dodatkowych informacji o kandydacie. Do najpopularniejszych portali tego typu należą międzynarodowy LinkedIn, GoldenLine czy wkraczające na polski rynek Opportunity. Warto być tam obecnym, ale z głową!

Zdjęcie w CV

Profesjonalne CV bez zdjęcia nie istnieje. Wcale nie chodzi o casting piękności. Osoba po drugiej stronie zawsze lepiej patrzy na dokument z fotografią. Nikt nie ocenia tego, czy jesteśmy ładni, czy brzydcy, ale czy traktujemy pracodawcę z szacunkiem. Zdjęcie nie musi być „dowodowe”, ale o kilku zasadach należy pamiętać, przede wszystkim:

  • Uśmiech (zawsze jest mile widziany)
  • Kompletne ubranie (zero koszulek na ramiączkach i rozpiętej koszuli)
  • Ujęcie portretowe (wypada najlepiej)
  • Brak zbędnych rekwizytów (bo zdarza się załączyć wakacyjną pamiątkę)

Zdjęcie nie jest najważniejszym elementem CV, więc nie powinno być zbyt duże. Zarówno w swym formacie, jak i „wadze”. Dobrej jakości zdjęcie może powodować, że plik z kompletnym życiorysem okaże się zbyt ciężki do mailowej wysyłki.

Doświadczenie zawodowe i umiejętności

Są to najbardziej penetrowane części CV. Zatem najważniejsza zasada dotycząca tej części to autentyczność! Może się do wydawać prozaiczne, ale jedną z najważniejszych zasad pisania CV jest pisanie prawdy. Dokument zawsze jest bazą do zadawania pytań. Nie należy jednak mylić autentyczności z koloryzacją. Nie liczy się tylko to co jest napisane, ale również w jaki sposób. Na tym obszarze szczególnie powinny skupić się osoby, które nie mają dużego doświadczenia zawodowego. Nie bójmy się pisać dobrze o samym sobie. Jeżeli jesteśmy aktywnym wolontariuszem, wspomnijmy o tym! Działania projektowe znakomicie kształcą umiejętności miękkie.

Doświadczenie zawodowe najlepiej punktować chronologicznie, zaczynając od najświeższego. Profesjonalne przedstawienie naszej ścieżki kariery powinno prezentować się wedle poniższego przykładu. Najważniejsze jest obejmowane stanowisko, najlepiej je pogrubić. Oczywiście musi znaleźć się firma w jakiej pracowaliśmy, ale ponadto dobrze jest opisać obowiązki jakie wypełnialiśmy.

Agencja Interaktywna XX Sp. z o.o.

Copywriter

Tworzenie kreatywnych treści sprzedażowych, konfiguracja kampanii e-mail marketingu, administracja stron internetowych, pozycjonowanie SEO, content marketing

Edukacja

Jeżeli nie chodziliśmy do liceum o profilu, który miałby znaczenie dla pracodawcy, możemy ominąć ten etap edukacji. Wykształcenie zawodowe oczywiście warto zaprezentować. Opisując wykształcenie uniwersyteckie, podajemy okres studiowania, nazwę uczelni oraz kierunek i specjalizację. Można również pochwalić się tematem pracy dyplomowej, szczególnie jeżeli miała ona związek z daną branżą.