Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Dane personalne w CV – co zamieścić?

Ważną rubryką w CV są oczywiście dane personalne. Musimy je zamieścić, aby rekruter wiedział, z kim ma do czynienia i miał do nas kontakt. Jednak nie zawsze wiemy, co powinniśmy zawrzeć w naszym dokumencie. Które dane personalne w CV muszą się znaleźć, a które niekoniecznie? Czego nie musi wiedzieć o nas rekruter? Podpowiadamy w niniejszym artykule.

Najważniejsze dane personalne w CV

Przez bardzo długi czas dane personalne w CV zajmowały centralne miejsce, były doskonale widoczne dla rekrutera i przy okazji zajmowały także całkiem sporą część całego dokumentu. 

Dlatego też dzisiaj się od tego odchodzi. Nowoczesne CV coraz częściej mieści się na jednej stronie, dlatego też układ takiego dokumentu bywa zupełnie inny niż kiedyś, a dane personalne znajdziemy na przykład w wąskiej kolumnie na boku CV. 

Nawet jeżeli CV ma dwie strony, co również jest oczywiście dopuszczalne, rekruterzy często skupiają się bardziej na pierwszej części dokumentu, w związku z tym powinno nam zależeć na tym, aby zawrzeć na niej jak najwięcej informacji związanych z naszym doświadczeniem zawodowym i umiejętnościami. 

Zbyt wiele danych osobowych w CV zabrać nam więc może dużo cennych wersów, które możemy przeznaczyć na coś, co  bardziej interesuje rekrutera. 

Czego na pewno nie umieszczać w CV?

Zdarza się, że w CV zamieszczamy o wiele za dużo danych osobowych, które tak naprawdę w ogóle nie są potrzebne rekruterowi. Niektóre z nich z całą pewnością można usunąć, chociażby dlatego, że pracodawca nie powinien o nie pytać. Które dane personalne usunąć z CV?

Miejsce urodzenia

O ile data urodzenia w jakiś sposób może się przydać, o tyle miejsce urodzenia z pewnością nie jest konieczne. Zdarza się, że podajemy je z przyzwyczajenia czy rozpędu, ale tak naprawdę fakt, w jakim mieście przyszliśmy na świat, nie ma żadnego znaczenia podczas rekrutacji.

Stan cywilny

Rekruter nie może zapytać cię o stan cywilny, tym bardziej nie warto tracić cennego miejsca na takie dane personalne w CV. Podobnie jest z faktem posiadania dzieci, narodowością czy religią. To nie powinno mieć żadnego znaczenia przy zatrudnianiu cię, dlatego tę część zdecydowanie pomiń w dokumentach.

Tytuł/Stopień naukowy

Zdarza się również, że ktoś zamieszcza w życiorysie zawodowym swój tytuł zawodowy czy stopień. Jeśli nie staramy się o pracę na uczelni czy w miejscu, gdzie tytuł jest bezwzględnie wymagany, wpisywanie go nie jest potrzebne. 

Poza tym dane o naszym wykształceniu podajemy w sekcji edukacji w CV, w związku z tym rekruter z pewnością dotrze do tych informacji. Dodatkowo możesz porozmawiać o tym szerzej już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Co możesz umieścić w CV, ale nie musisz? 

Istnieją również takie dane personalne w CV, które możesz umieścić, nie zaszkodzą, ale nie są też na tyle istotne, żeby nie usunąć ich, kiedy okaże się, że zajmują miejsce na ważniejsze informacje. Co możesz, ale nie musisz umieścić?

Adres

Adres bywa przydatny do korespondencji, jedna tak naprawdę jeśli podajesz w CV dane kontaktowe, nie jest on niezbędny. Możesz go zawrzeć również wtedy, kiedy chcesz podkreślić, że nie mieszkasz w mieście, gdzie działa dana firma i na przykład chcesz pracować zdalnie lub odwrotnie – mieszkasz w danym miejscu i interesuje cię praca konkretnie w nim. 

Data urodzenia

Data urodzenia również nie jest konieczna w CV. Po pierwsze jeśli dostaniesz pracę i tak wypełnisz kwestionariusz osobowy, w którym ją wpiszesz, po drugie pracodawca nie musi znać twojego wieku. Najważniejsze powinny być twoje umiejętności, a nieprzyjęcie kogoś do pracy tylko ze względu na wiek to dyskryminacja. 

Strona internetowa/Media społecznościowe

W dzisiejszych czasach wielu z nas posiada strony internetowe czy profile na portalach z wirtualnym CV, które doskonale uzupełniają nasze dokumenty w formie tradycyjnej. Dlatego też warto zamieścić linki do nich właśnie w naszym CV, aby rekruter mógł uzupełnić sobie dane o nas. Nie jest to jednak oczywiście koniecznością i dobre skonstruowane CV wyczerpie wszystko, co potencjalny pracodawca chce o nas wiedzieć. 

Co musisz zamieścić w CV?

Wiemy już, czego nie zamieszczać, co można dodać, ale co MUSI znaleźć się w CV?

Imię i nazwisko

To oczywiste, że w naszym CV musi znaleźć się nasze imię i nazwisko, z pewnością nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Jeśli mamy więcej niż jedno imię, oczywiście możemy podać je w CV, ale nie jest to konieczne. 

Adres e-mail

Aby rekruter mógł się z nami skontaktować, powinniśmy w CV zamieścić także nasz adres e-mail. Pamiętajmy, by nazwa była oficjalna, podobnie jak domena. Co prawda często z naszego maila wysyłamy dokumenty do rekrutera, ale może on je wydrukować i lepiej te dane powtórzyć.

Numer telefonu

Istotny jest także oczywiście numer telefonu, by rekruter mógł się z nami skontaktować na przykład w celu umówienia spotkania. 

Zanim wyślemy CV, dokładnie sprawdźmy, czy wszystkie dane personalne są zapisane poprawnie. Błąd w numerze telefonu czy mailu może pozbawić nas szansy na udział w dalszych etapach rekrutacji.