Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca w dużej firmie - jakie są zalety i wady?

Młodzi ludzie często przyjmują, że prawdziwy rozwój kariery zawodowej jest możliwy tylko w dużym przedsiębiorstwie. Dlatego też decydują się na pracę w korporacji. Warto jednak przed podjęciem decyzji sprawdzić, jakie są wady i zalety określonej wielkości przedsiębiorstw. Praca w dużej firmie ma swoje dobre i złe strony. W niniejszym artykule postaramy się je przybliżyć!

Praca w dużej firmie - dobre i złe strony

To oczywiste, że żadne miejsce pracy nie jest stuprocentowo dobre lub złe. W każdym przedsiębiorstwie można odnaleźć jego wady i zalety. Przed rozpoczęciem pracy z pewnością warto je wziąć pod uwagę.

Zalety pracy w dużej firmie

Praca w dużej firmie daje nam poczucie stabilizacji. Choć pokolenia, które aktualnie wchodzą na rynek pracy, nie mają tak dużego problemu ze zmianą miejsca zatrudnienia - wręcz przeciwnie, ponieważ nie chcą zapuszczać korzeni - nadal bardzo ważna jest stabilizacja finansowa. Zazwyczaj im większa firma, tym bardziej wypłacalna. Poza tym już na starcie proponowana jest najczęściej umowa o pracę, benefity i wysoka pensja.

Już na początku kariery jej ścieżka w dużej firmie jest jasno określona. Im lepiej pracujesz i więcej umiejętności posiadasz, tym szybciej awansujesz. Awanse są możliwe i częste, potwierdzają kompetencje. Pracownicy wiedzą do czego dążą, mają przed sobą cel, co może być dużym czynnikiem motywującym.

Pracodawcy dbają o rozwój swoich pracowników. W związku z tym praca w dużej firmie często wiąże się z wieloma szkoleniami i kursami. Wszyscy stale podnoszą swoje umiejętności i kompetencje, dobrze organizują swoją pracę, są zdyscyplinowani.

Praca w dużej firmie często pomaga również w przebranżowieniu się i jednocześnie nieodchodzeniu z pracy. Rekrutacja wewnętrzna pomaga w przemieszczaniu się między działami i w nauce nowych rzeczy. Dzięki temu przykładowo osoba z marketingu może zająć się UX itp.

Praca w dużej firmie bywa również niejednorodna, pracownicy nie tylko siedzą przy swoich biurkach, lecz także - jak już wspominaliśmy - uczestniczą w szkoleniach i kursach, które odbywają się zarówno w firmie, jak i poza nią, nawet za granicami kraju. W związku z tym nie można narzekać na nudę, a każdy dzień może przynieść coś innego, nowego.

Wady pracy w dużej firmie

Praca w dużej firmie nie jest jednak krystaliczna. W mediach można zauważyć wiele skrajnie złych opinii, wręcz namawiających korpopracowników do ucieczki póki czas. Ludzie czują się bowiem jak trybiki w wielkiej maszynie, anonimowi, niezauważani i zawalani coraz nowszymi zadaniami. Takie tempo pracy i atmosfera mogą powodować wypalenie zawodowe, odbijać się na psychice pracownika, odbierać energię i zdrowie. Wszystko zależy jednak oczywiście od predyspozycji.

W dużej firmie trudniej z pewnością ze zintegrowaniem się ze współpracownikami. Rozpoczynamy przecież pracę w miejscu, gdzie swoje zadania wykonują setki osób. Jeżeli jesteśmy zamknięci w sobie i nie czerpiemy energii z przebywania z innymi ludźmi, codzienne spotykanie kogoś nowego może być dla nas naprawdę kłopotliwe. W mniejszej firmie poznajemy współpracowników bardzo szybko.

Problemy z tego rodzaju zatrudnieniem mogą mieć również osoby, które nie potrafią skupić się w hałasie. Zazwyczaj biura typu open space są bardzo głośne, panuje harmider, brakuje prywatności, zdarza się, że ktoś stale zagląda nam przez ramię. Jeżeli ktoś przyzwyczajony jest do małego, cichego biura, początkowo może mieć naprawdę duży problem z koncentracją.

Często jest tak, że mimo miesięcy spędzonych w dużej firmie nadal pozostajemy anonimowi, zupełnie niekojarzeni przez przełożonych czy współpracowników. Takie niepozostawanie w czyjejś pamięci również może być trudne dla pracownika. Rzadziej w końcu usłyszy pochwały na temat swojej pracy, atmosfera nie będzie taka, jakby sobie tego życzył.

W korporacji łatwo o wyścig szczurów. Pracownicy mają jasno określoną ścieżkę rozwoju, może więc się zdarzyć, że zrobią wszystko, by przejść ją szybciej, niż osoba na podobnym poziomie umiejętności. Po trupach do celu - to powiedzenie niestety często ma przełożenie na pracę w dużej firmie. Podkładanie komuś nogi, przypisywanie sobie cudzych zasług, fałszywe uśmiechy - to wszystko w korporacji może stać się niemal codziennością.

Gdzie pracować?

To, gdzie będzie nam się lepiej pracowało, zależy oczywiście od osobistych preferencji. Na początku naszej kariery zawodowej możemy mieć problem z wyborem - nie wiemy w końcu jak się pracuje w małym czy dużym przedsiębiorstwie, nie możemy tego porównać. Często zdarza się tak, że chociaż osoba pracująca w małej firmie myśli, że chce pracować w korporacji, przenosząc się tam, nie daje sobie rady. Praca w dużej firmie jest naprawdę odmienna i nie każdy się w tym odnajdzie.

Decyzja należy do nas, jednak pomóc mogą w niej na przykład praktyki czy staże w trakcie studiów czy początkowego etapu szukania pracy. Poszukajmy mniejszej i dużej firmy, sprawdźmy, w którym środowisku lepiej się odnajdujemy. Dzięki temu dowiemy się, jak lubimy pracować, a droga do sukcesu będzie znacznie przyjemniejsza.

Jak już wspominaliśmy każda firma ma swoje wady i zalety, nie można więc powiedzieć, która “wielkość” jest lepsza i bardziej odpowiednia. Jednak każdy pracownik ma własne preferencje i to, co nie podoba się jednemu, przypadnie do gustu drugiemu. W związku z tym wszystkiego warto spróbować, być może po 10 latach pracy w mikroprzedsiębiorstwie okaże się, że to właśnie wśród setek innych osób w korporacji poczujemy się jak u siebie i w końcu będziemy czerpać z pracy pełną przyjemność.