Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a nowa praca
Od kilku lat pracuję w urzędzie. Do tej pory zawsze urlop wykorzystywałem w pełni, ale w tym zostało mi go jeszcze trochę. W następnym tygodniu zmieniam pracę, będę tam zatrudniony również na podstawie umowy o pracę. Nie mam potrzeby i nie chcę jeszcze wykorzystywać przysługującego mi urlopu. Czy przy zmianie pracy ten niewykorzystany urlop wypoczynkowy „przechodzi” mi do nowej pracy? Mam nadzieję, że po prostu nie przepada. A może były pracodawca wypłaci mi jakąś jego równowartość?
Kazimierz, Kraków
Urlop wypoczynkowy jest niezbywalnym prawem każdego pracownika, zagwarantowanym przepisami Kodeksu pracy. W sytuacji kiedy dochodzi do rozwiązania umowy o pracę, wielu pracowników zaczyna mieć wątpliwości, co dzieje się z niewykorzystanym urlopem.
Niewykorzystany urlop wypoczynkowy a zmiana pracy
W przypadku rozwiązania umowy o pracę, gdy pracownik posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy, pracodawca może wybrać jedną z dwóch opcji:
- udzielić pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub
- wypłacić mu ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane dni urlopowe.
Tylko od pracodawcy zależy, którą z powyższych opcji wybierze. Może również połączyć obydwie formy rozliczenia urlopu. Jednak bez względu na to, na którą się zdecyduje, ważne jest, aby zakończyć wszystkie kwestie z tym związane przed ustaniem stosunku pracy.
Urlop wypoczynkowy a wypowiedzenie umowy o pracę
W związku z przysługującymi pracodawcy prawami do rozwiązania kwestii związanych z niewykorzystanym urlopem wypoczynkowym przez pracownika, przedstawiamy kilka przykładów omawiających to zagadnienie.
Przykład 1.
Panu Janowi w dniu złożenia wypowiedzenia (obowiązujący dwutygodniowy okres wypowiedzenia) zostało do wykorzystania 6 dni urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu w dowolnym terminie, ponieważ jest to jego jednostronna decyzja, jednak nie później niż ustaje stosunek pracy. Tzn. nie może on wysłać pracownika na 6-dniowy urlop wypoczynkowy, zaczynając np. na dwa dni przed końcem okresu wypowiedzenia.
Przykład 2.
Pani Anna otrzymała wypowiedzenie od pracodawcy z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Przysługuje jej 20 dni urlopu i nie wykorzystała ona w danym roku jeszcze żadnego dnia.
Pracodawca może wysłać pracownicę na dwutygodniowy urlop wypoczynkowy (10 dni urlopu - gdyż tyle było dni roboczych do końca okresu wypowiedzenia), za pozostałe 10 dni pracodawca musi wypłacić ekwiwalent.
Co ważne pracodawca rozlicza się z pracownikiem za urlop, który jest proporcjonalny za okres pracy u danego pracodawcy w roku kalendarzowym.
Przykład 3.
Panu Marianowi, któremu okres wypowiedzenia kończy się 30 czerwca, w ciągu roku należy się 20 dni urlopu wypoczynkowego. Nie ma on urlopu zaległego, a z urlopu bieżącego nie wykorzystał ani jednego dnia.
W tej sytuacji pracodawca jest zobowiązany wysłać pracownika na 10 dni urlopu wypoczynkowego lub wypłacić ekwiwalent za ten czas, czyli proporcjonalnie za 6 miesięcy pracy.
W trakcie wypowiedzenia pracodawca ma prawo udzielić pracownikowi urlopu lub też wypłacić mu ekwiwalent. Urlop wypoczynkowy nie przepada więc, nowy pracodawca ustala limit urlopu wypoczynkowego w oparciu o przedstawione przez pracownika dane w tym świadectwo pracy.
Niepełna dniówka zaległego urlopu wypoczynkowego – jak jej udzielić?
Kolejna ciąża w trakcie urlopów związanych z macierzyństwem
- Czy zwolnienie lekarskie może zostać skrócone?
- Strajk nauczycieli - jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?
- Długie zwolnienie lekarskie i przejście na świadczenie rehabilitacyjne
- Zwolnienie lekarskie w okresie wypowiedzenia - jak się je rozlicza?
- Czy za zwolnienie na rozprawę sądową przysługuje wynagrodzenie?