Ile wynosi urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim?
Urlopy związane z rodzicielstwem to jedno z podstawowych praw wynikających z Kodeksu pracy. Pracownicy mogą wykorzystać je w całości, ale także podjąć pracę w czasie ich trwania. Jak pracodawca powinien naliczać urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!
Urlop rodzicielski – podstawowe zagadnienia
Po zrealizowaniu urlopu macierzyńskiego pracownik może od razu skorzystać z kolejnego uprawnienia, jakim jest urlop rodzicielski. Przyznawany jest on nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6 lat. Przysługuje w wymiarze:
- 32 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 34 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Można go wykorzystać w całości lub podzielić na części, przy czym nie może być ich więcej niż 4, a każda z nich nie powinna być krótsza niż 8 tygodni. Zgodnie z art. 1821c § 4 zasada ta nie dotyczy:
1) pierwszej części urlopu rodzicielskiego, która w przypadku:
- urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie nie może być krótsza niż 6 tygodni;
- przyjęcia przez pracownika, o którym mowa w art. 183 § 1, na wychowanie dziecka w wieku do 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, do 10. roku życia, nie może być krótsza niż 3 tygodnie;
2) sytuacji, gdy pozostała do wykorzystania część urlopu jest krótsza niż 8 tygodni.
Z urlopu rodzicielskiego może korzystać oboje rodziców, co więcej – mogą przebywać na nim jednocześnie. Ważne jest jednak, że wówczas łączny okres omawianego urlopu nie może przekraczać wcześniej wspomnianych limitów.
Przykład 1.
Pani Maria po zakończeniu urlopu macierzyńskiego chce korzystać z urlopu rodzicielskiego wraz z małżonkiem. Każdemu z rodziców dziecka w tym wypadku będzie przysługiwało po 16 tygodni.
Podjęcie pracy w czasie urlopu rodzicielskiego
Kodeks pracy przewiduje dużą elastyczność w zakresie łączenia urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy. W art. 1821e § 1 wskazano, że podjęcie pracy u pracodawcy udzielającego urlopu jest możliwe, ale w wymiarze nie wyższym niż ½ etatu.
Pracownik nie może jednak z dnia na dzień poinformować swojego pracodawcy o powrocie. Konieczne jest złożenie wniosku, w którym wskaże się termin, od jakiego chcemy rozpocząć łączenie pracy z urlopem rodzicielskim. Wniosek należy przekazać nie później niż 21 dni przed powrotem do pracy. Co ważne, pracodawca jest zobligowany do uwzględnienia wniosku pracownika. Odmowa jest możliwa wyłącznie w sytuacji, gdy powrót nie jest możliwy ze względu na organizację pracy lub rodzaj wykonywanych przez pracownika obowiązków. O braku zgody na podjęcie pracy przez pracownika pracodawca powinien poinformować na piśmie.
Wydłużenie urlopu rodzicielskiego po podjęciu pracy
W sytuacji gdy pracownik zdecyduje się na wykonywanie pracy w czasie urlopu rodzicielskiego, urlop ten ulega automatycznemu wydłużeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy. W tym przypadku urlop rodzicielski może trwać nie dłużej niż:
- 64 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie;
- 68 tygodni – w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Zasady ustalenia wydłużenia urlopu zostały szczegółowo opisane w Kodeksie pracy.
Okres, o który urlop rodzicielski ulega wydłużeniu, stanowi iloczyn liczby tygodni, przez jaką pracownik łączy korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu i wymiaru czasu pracy wykonywanej przez pracownika w trakcie korzystania z urlopu rodzicielskiego.
Przykład 2.
Pani Anna złożyła wniosek o połączenie całego przysługującego jej urlopu rodzicielskiego z pracą na ¼ etatu. Obliczenie wydłużenia urlopu wygląda w tym przypadku następująco:
32 tygodnie x ¼ etatu = 8 tygodni
Okres urlopu rodzicielskiego wydłuży się o 8 tygodni.
Przykład 3.
Pani Agnieszka składa wniosek o połączenie 12 tygodni urlopu rodzicielskiego z pracą na ½ etatu. Okres wydłużenia urlopu rodzicielskiego należy obliczyć w następujący sposób:
12 tygodni x ½ etatu = 6 tygodni
Okres urlopu rodzicielskiego wydłuży się o 6 tygodni.
Urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim
W przepisach nie prowadzono regulacji mówiących o jakichkolwiek zmianach, które wpływałyby na wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika decydującego się na podjęcie zatrudnienia w czasie urlopu rodzicielskiego. Oznacza to, że w urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim przysługuje w takim samym wymiarze, jaki obowiązywał przed powrotem pracownika do pracy. Przykładowo, jeżeli dotychczas pracownik był zatrudniony na pełny etat, to w dalszym ciągu przysługuje mu 20 lub 26 dni urlopu, czyli praca na ½ etatu nie spowoduje, że urlop wypoczynkowy zostanie proporcjonalnie przeliczony do 10 czy 13 dni. Potwierdza to jedno ze stanowisk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
„W ocenie Departamentu Prawa Pracy, pracownik który łączy, na podstawie art. 1821a § 6 w zw. z art. 1821 § 5 Kodeksu pracy, korzystanie z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (np. na 1/2 etatu), jest pracownikiem zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, określonym w umowie o pracę. Zdaniem Departamentu, łączenie korzystania z urlopu rodzicielskiego z pracą nie powoduje zmiany wymiaru etatu wynikającego z umowy o pracę. Zatem okres urlopu rodzicielskiego nie ma wpływu na prawo i wymiar, przysługującego pracownikowi na ogólnych zasadach, urlopu wypoczynkowego. [...]”.
Tu należy zauważyć, że art. 1542 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownikowi udziela się urlopu wypoczynkowego w dniu, w którym miał świadczyć pracę. Jednakże warto zwrócić uwagę, że pracownik powinien wybrać urlop w wymiarze godzinowym odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Przykład 4.
Pani Karolina podjęła pracę na ¼ etatu u pracodawcy, u którego korzysta również z urlopu rodzicielskiego. Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 26 dni. Pracuje po 4 godziny w poniedziałek i wtorek, a w środę 2 godziny. Złożyła wniosek o 3 dni urlopu – na poniedziałek, wtorek i środę. W tej sytuacji urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim udzielony zostanie na 10 godzin. Jeżeli pracownica ma 208 godzin urlopu (26 dni x 8 godzin), to po wykorzystaniu wspomnianego urlopu wypoczynkowego wymiar urlopu do wykorzystania wyniesie 198 godzin.
Podsumowując, urlop wypoczynkowy przy łączeniu pracy z urlopem rodzicielskim przysługuje w puli właściwej do wyjściowego wymiaru czasu pracy. Urlopu wypoczynkowego udziela się na dni pracy danego pracownika w wymiarze godzinowym równym wymiarowi czasu pracy w danym dniu. Tu warto podkreślić, że jeden dzień odpowiada 8 godzinom pracy, a w przypadku gdy pracownika obowiązuje niższa norma dobowa, liczbie odpowiadającej tej niższej normie.
- Strajk nauczycieli - jak uzyskać zasiłek opiekuńczy?
- Jakie są dozwolone czynności w czasie zwolnienia lekarskiego, które pracownik może wykonywać?
- Dzień wolny za święto w sobotę w 2025 r.
- Praca i zwolnienie lekarskie w tym samym dniu - czy to możliwe?
- Brak prawa do świadczenia z ubezpieczenia chorobowego a wysokość wynagrodzenia
- Kongres HR 2025: HR jako strategiczny partner: budowanie bezpiecznego, efektywnego i przyszłościowego środowiska pracy
- Mobile Trends Conference 2025 – najważniejsze wydarzenie dla branży technologicznej już w marcu!
- 2. Expo HR „Sprawdzone rozwiązania dla Twojej kadry”
- Konferencja dla Biur Rachunkowych, Księgowych i Przedsiębiorców: Innowacje i Wyzwania w Świecie Księgowości
- Prowadzisz biuro rachunkowe? Nie może Cię zabraknąć na tym wydarzeniu!