Jak walczyć ze stresem? 8 skutecznych sposobów na każdy dzień
Życie w ciągłym pośpiechu i napięciu prędzej czy później może odbić się na Twoim zdrowiu. Czujesz, że stres Cię przytłacza? Zadbaj o swój dobrostan – poznaj 8 sposobów, które pomogą Ci w przywróceniu balansu. Jednym z nich jest monitorowanie poziomu magnezu – ponieważ to właśnie niedobory magnezu mogą potęgować uczucie niepokoju [1].
Jak rozpoznać niedobór magnezu? Objawy, na które należy zwrócić uwagę
Brak magnezu może dawać o sobie znać na wiele sposobów – niestety nie zawsze są one oczywiste. Do najczęstszych objawów niedoboru magnezu należą m.in. skurcze mięśni, drganie powiek, przewlekłe zmęczenie czy trudności z koncentracją. U niektórych pojawia się także mrowienie kończyn, czy nadwrażliwość na dotyk [1]. Niepokojące bywają również objawy niedoboru magnezu związane z układem sercowo-naczyniowym – np. kołatanie serca czy skoki ciśnienia [1].
Jeśli więc często towarzyszy Ci niepokój, jesteś rozdrażniony bez wyraźnego powodu lub masz kłopoty ze snem – możliwe, że to właśnie przez brak magnezu. Warto pamiętać, że objawy mogą mieć też niespecyficzny charakter i rozwijać się powoli, przez co łatwo je przeoczyć. Jeśli masz wątpliwości, czy to niedobory magnezu - https://www.magneb6.com/pl-pl/blog/niedobor-magnezu.
Stres a niedobory magnezu – dlaczego jedno pogłębia drugie?
Kiedy się stresujemy, ciało uruchamia tzw. oś HPA, czyli układ odpowiedzialny za wydzielanie kortyzolu. To hormon stresu, który – poza mobilizowaniem do działania – niestety przyspiesza także utratę magnezu z organizmu. Wydalamy go więcej z moczem, a to potęguje problemy ze snem, koncentracją czy napięciem mięśniowym [2].
Do tego często dochodzi niezdrowy styl życia: alkohol, słodycze, przetworzona żywność – wszystko to przyczynia się do dalszego obniżenia poziomu tego cennego pierwiastka. Warto więc spojrzeć całościowo: zmienić nawyki, odciążyć głowę i... uzupełnić magnez.
Codzienne wsparcie: jak skutecznie zmniejszyć stres i zredukować objawy niedoboru magnezu?
1. Postaw na ruch
Regularna aktywność fizyczna to sposób na lepsze samopoczucie. Wystarczy spacer, joga czy krótki trening w domu – byle regularnie. Uważaj tylko na zbyt intensywne treningi – mogą powodować wzrost poziomu kortyzolu, czyli hormonu stresu.
2. Zadbaj o spokojny sen
Brak snu to prosty przepis na większy stres (https://www.magneb6.com/pl-pl/blog/jakie-sa-skutki-stresu). Dorosły człowiek potrzebuje ok. 7–8 godzin wypoczynku każdej nocy. Magnez wspomaga naturalny rytm dobowy, a niedobór może powodować trudności z zasypianiem i wybudzaniem się w nocy [3].
3. Ogranicz używki
Lampka wina wieczorem? Alkohol skutecznie wypłukuje magnez [4]. Jeśli zależy Ci na równowadze, spróbuj go ograniczyć lub całkowicie odstawić. W zamian sięgnij po ziołowe napary – melisa, rumianek czy lawenda naprawdę potrafią zdziałać cuda.
4. Naucz się oddychać
Świadomy, głęboki oddech działa niemal jak przycisk „pauza” dla układu nerwowego. Wystarczy kilka minut dziennie z techniką 4-7-8 (wdech 4 sekundy, wstrzymanie 7, wydech 8), by poczuć różnicę. Oddech pomaga się wyciszyć i wspiera organizm w walce z napięciem.
5. Pisz, co czujesz
Dziennik emocji może brzmieć jak banał, ale działa. Notując myśli i uczucia, zyskujemy wgląd w to, co nas przytłacza. Czasem to właśnie wtedy zauważamy, że problemy z koncentracją czy drażliwość pojawiają się częściej.
6. Odłóż telefon
Ciężko odpocząć, kiedy co chwilę coś pika, miga i wibruje. Warto choć raz dziennie zafundować sobie cyfrową przerwę – godzinę bez powiadomień, social mediów i maili. To nie tylko ulga dla głowy, ale i sposób na zmniejszenie napięcia.
7. Spędzaj czas w zieleni
Spacer po lesie albo 20 minut w pobliskim parku? To ma realny wpływ na obniżenie poziomu kortyzolu. Kontakt z naturą pomaga się wyciszyć, poprawia nastrój i łagodzi objawy psychicznego zmęczenia.
8. Jedz to, co wspiera Twój układ nerwowy
W diecie warto postawić na magnezowe „pewniaki”: pestki dyni, kakao, kaszę gryczaną, banany czy orzechy. To codzienne źródła magnezu dla układu nerwowego. Jeśli nie jesteś pewien, czy jesz ich wystarczająco dużo – porozmawiaj z dietetykiem.
Niedobory magnezu – czy widzisz u siebie objawy braku magnezu?
Jeśli mimo zdrowego stylu życia wciąż pojawiają się objawy takie jak skurcze mięśni, rozdrażnienie, przewlekłe zmęczenie czy trudności z koncentracją – warto porozmawiać z lekarzem. Możliwe, że potrzebne będzie wdrożenie ukierunkowanego leczenia. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, np. Magne B6, łączący magnez z witaminą B6. Warto wiedzieć, że dodatek witaminy B6 zwiększa wchłanialność magnezu o nawet 40% [5]!
Zarządzanie stresem to suma codziennych wyborów. Zacznij od tego, co najprostsze: wyjdź na spacer, zjedz coś odżywczego, odłóż telefon. Obserwuj swoje ciało – jeśli zauważysz objawy braku magnezu, skonsultuj się ze specjalistą. Dbanie o siebie to nie luksus – to konieczność.
Źródła:
[1] MedlinePlus. ‘Magnesium deficiency’. Last updated 6 December 2023. Accessed 6 May 2025. Available from: https://medlineplus.gov/ency/article/000315.htm
[2] Pickering et al. ‘Magnesium Status and Stress: The Vicious Circle Concept Revisited’. Published 28 November 2020. Accessed 6 May 2025. DOI: 10.3390/nu12123672
[3] Abbasi et al. ‘The effect of magnesium supplementation on primary insomnia in elderly: A double-blind placebo-controlled clinical trial. Published 17 December 2012. Accessed 6 May 2025. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3703169/
[4] Poikolainen, K., Alho, H. ‘Magnesium treatment in alcoholics: A randomized clinical trial’. Published 25 January 2008. Accessed 6 May 2025. DOI: https://doi.org/10.1186/1747-597X-3-1
[5] Woroń J. Preparaty magnezu w profilaktyce i terapii – jak dokonać racjonalnego wyboru. Terapia 2012; 12(282); 20-23.
MAT-PL-2501053
MAGNE B6®, tabletki powlekane, 48 mg jonów magnezu w postaci magnezu mleczanu i 5 mg witaminy B6. Wskazania: niedobór magnezu. Występowanie tych objawów może wskazywać na niedobór magnezu: nerwowość, drażliwość, wahania nastroju, łagodny lęk, niepokój, przejściowe uczucie zmęczenia, ospałość, zaburzenia snu w niewielkim nasileniu; objawy lęku, takie jak kurcze przewodu pokarmowego lub kołatanie serca (bez zaburzeń serca); kurcze mięśni, mrowienie, drganie powiek. Uzupełnienie magnezu może złagodzić te objawy. W przypadku braku poprawy po miesiącu stosowania leku, kontynuowanie leczenia nie jest zalecane.
Podmiot odpowiedzialny: Opella Healthcare Poland Sp. z o.o. grupa Sanofi
{ChPL 04/2024}
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Zwróć uwagę na przeciwwskazania. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł sponsorowany