Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Au pair - na czym polega i kto może z niego korzystać?

W internecie czy w innych mediach można natknąć się na artykuły dotyczące Au Pair. W oczach wielu z nas jest to po prostu możliwość zostania nianią w Stanach Zjednoczonych. Jak jednak wygląda ten program w rzeczywistości? Kto może w nim uczestniczyć? Przeczytaj nasz artykuł, by dowiedzieć się więcej!

Au Pair - co to znaczy?

Au Pair to program, który powstał we Francji i polegał na zatrudnianiu opiekunek pochodzących z Anglii. Nazwa ta znaczy tyle co “równo”, “na równych warunkach”. Program polega na tym, że osoba, która decyduje się zostać au pair, staje się członkiem rodziny goszczącej (zwanej też host rodziną).

Na czym polega program Au Pair?

W Au Pair nie chodzi o to, aby zostać pełnoetatową nianią i wykonywać wszystkie obowiązki domowe. Zadaniem au pair jest opieka nad dziećmi, a chodzi przede wszystkim o wymianę kulturową - poznanie danego kraju, obyczajów i szlifowanie języka.

W ramach programu można wyjeżdżać do różnych krajów, choć trzeba przyznać, że bardzo często wybieranym kierunkiem są Stany Zjednoczone. Powtarzana jest również informacja, że program trwa rok, warto jednak wiedzieć, że można wyjechać na krótszy czas i po jego upłynięciu istnieje możliwość przedłużenia go na kolejne miesiące (maksimum rok).

Można powiedzieć, że au pair staje się niejako starszym rodzeństwem dzieci, którymi się zajmuje. Rodzina goszcząca nierzadko traktuje taką osobę jako pełnoprawnego członka rodziny. Nie znaczy to jednak, że ma obowiązek zabierania ze sobą opiekunki czy opiekuna na wakacje oraz uroczystości rodzinne. Zależy to od woli rodziny czy kontaktów z au pair.

Au pair otrzymuje również wynagrodzenie, które zazwyczaj nie jest wysokie, jednak warto dodać, że taka osoba nie musi płacić za miejsce w pokoju oraz rachunki.

Czy każdy może zostać au pair?

W każdym kraju wymagania co do osób na tym stanowisku są odmienne, dlatego należy dokładnie przyjrzeć się programom, które dotyczą kraju, do jakiego chcemy się udać. Głównie jednak poszukiwane są osoby między 18. a 30. rokiem życia, z wykształceniem średnim, z ważnym prawem jazdy oraz znające przynajmniej w stopniu komunikatywnym język kraju, do którego się udają (opcjonalnie również język angielski). Obowiązkowa jest również praktyka w sprawowaniu opieki nad dziećmi (referencje).

Ważny jest również dobry stan zdrowia. Preferowane są osoby bez nałogów, w niektórych krajach do programu nie są przyjmowane osoby w związku małżeńskim i posiadające własne dzieci.

Rodzina goszcząca Au Pair - warunki

Rodzina goszcząca również powinna spełniać szereg warunków, jeżeli chce przyjąć do siebie uczestnika programu. Przede wszystkim musi zapewnić opiekunce/opiekunowi osobny pokój, ciepły i nasłoneczniony. Wymagane jest również zapewnienie 3 posiłków w ciągu dnia.

Rodzina nie może również wykorzystywać au pair i wymagać przepracowania większej liczby godzin, niż to jest ustalone w programie danego kraju. Dodatkowo zobowiązana jest wypłacać wynagrodzenie w ustalonym systemie (np. tygodniowym czy miesięcznym) oraz pamiętać, że au pair powinna otrzymać od 2 do 4 tygodni płatnego urlopu.

Przede wszystkim rodzina goszcząca nie może traktować au pair jak pełnoetatowej niani i pomocy domowej. Nie jest to osoba, której zadaniem jest sprzątanie czy gotowanie dla całej rodziny.

Au Pair w USA

Jak już wspominaliśmy, jednym z najczęściej wybieranych krajów przez uczestników programu Au Pair są Stany Zjednoczone. Jak wyglądają wymagania dla osób, które chciałyby opiekować się dziećmi za oceanem?

Osoby, które chcą zostać au pair w USA muszą mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 26 lat, być bezdzietne oraz nie pozostawać w związku małżeńskim, poza tym obowiązkowy jest również dobry stan zdrowia potwierdzony badaniami, a także udokumentowane min. 250 godzin pracy z dziećmi. Istotne jest również prawo jazdy oraz prawo jazdy międzynarodowe (polskie prawo jazdy jest ważne jedynie przez 90 dni). Niezbędna jest też dobra znajomość języka angielskiego. Sprawdzane zostanie również zaświadczenie o niekaralności. Opiekunka/opiekun musi również godzić się na uczestnictwo w kursie językowym oraz szkolenie wychowawcze. Au pair nie powinna/nie powinien palić papierosów i mieć innych nałogów.

Program Au Pair może być doskonałą przygodą dla każdego młodego człowieka. Dzięki takiej wymianie można poznać wymarzony kawałek świata, sprawdzić, jak wygląda życie w nim na co dzień, zapoznać się z kulturą i szkolić swój język. Dodatkowo praca w amerykańskiej rodzinie z pewnością pozwoli na poznanie wielu tradycji od podszewki.

Warto pamiętać i mieć stale na uwadze, że nie można pozwolić, by rodzina goszcząca wykorzystała fakt, że znalazł się u nich uczestnik programu Au Pair i próbowała uczynić z niego osobę sprzątającą, piorącą i gotującą, a także nie szanowała wolnego czasu, który przysługuje au pair. Oczywiście nie zawsze tak się dzieje, jednak takie przypadki niestety się zdarzają.