Jak wygląda praca niani? Obowiązki, zatrudnienie i zarobki
W dzisiejszych czasach młodzi ludzie chcą się rozwijać, zdobywać kolejne szczeble kariery i spełniać się zawodowo, co oczywiście jest jak najbardziej pozytywne. W związku z taką postawą wiele młodych mam bardzo szybko wraca do pracy i w takim przypadku poszukują one osoby, która zajmie się ich dzieckiem w czasie, kiedy będą wykonywały swoje obowiązki służbowe. Nie jest to z pewnością zadanie łatwe. Jak wygląda praca niani? Czym zajmuje się osoba na tym stanowisku? Czy rodzice mogą ją legalnie zatrudnić? Przeczytaj w naszym artykule.
Kim jest niania?
Według ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 niania zajmuje się opieką nad dziećmi do ukończenia przez nie 3. roku życia, a jeśli jest to niemożliwe – do 4. roku życia.
Jak wygląda praca niani? Niania zajmuje się dziećmi – karmi je, bawi się z nimi, spędza czas wtedy, kiedy rodzice nie są obecni w domu (lub są obecni, jednak są zajęci).
Czy każdy może zostać nianią?
Według wyżej wskazanej ustawy niania musi być osobą, która ukończyła 18. rok życia. Jest to właściwe jedyne wymaganie – nie musi ona mieć konkretnego wykształcenia kierunkowego czy przebytych kursów. Najczęściej zatrudniane są osoby, które mają doświadczenie zawodowe i rekomendacje osób zadowolonych z ich usług.
Oczywiście osoba na tym stanowisku może skończyć kursy, które pomogą jej w pracy na tym stanowisku i często po ich ukończeniu posiada dyplom, który potwierdza jej umiejętności. Dzięki takim kursom nianie wiedzą jak zachowywać się np. w przypadku, kiedy dziecko zachoruje, źle się poczuje, uczą się pierwszej pomocy, a dodatkowo zapoznają się z wieloma metodami wychowawczymi, które mogą im pomóc w codziennej pracy.
Choć zdecydowaną większość niań stanowią kobiety, każdy może zostać przedstawicielem tego zawodu.
Jak wygląda praca niani?
Ciekawą kwestią jest również to, jak wygląda praca niani. Przede wszystkim zakres obowiązków różni się właściwie za każdym razem – wszystko zależy od tego, co ustali niania z rodzicami czy opiekunami dziecka. Jak wygląda praca niani? Najczęściej jest to po prostu opieka nad dziećmi polegająca na wspólnym spędzaniu czasu, zabawie czy karmieniu go.
Czasami też niania zajmuje się także przygotowaniem posiłków, sprzątaniem po dziecku oraz przygotowaniem go do snu. Zdarza się, że niania przychodzi do domu dziecka w nocy i jej zadaniem jest pilnowanie spokojnego snu. Wówczas najczęściej zajmuje się sobą, kontrolując, czy z dzieckiem wszystko jest w porządku.
To bardzo ważne, aby dokładnie ustalić z rodzicami dziecka, co należy do naszych obowiązków, wówczas z pewnością nie wynikną żadne nieprzyjemności z tego tytułu.
Cechy idealnej niani
Skoro wiemy już, jak wygląda praca niani, przyjrzyjmy się cechom, jakie zdecydowanie będą pomocne w wykonywaniu tej profesji. Co powinno cechować nianię?
- Odpowiedzialność – niania jest w pełni odpowiedzialna za dziecko, które ma pod opieką, musi dbać o jego bezpieczeństwo, „mieć oczy dookoła głowy” i reagować.
- Szybkość podejmowania decyzji – reakcja nie może być zbyt długa, w kryzysowych sytuacjach niania powinna szybko zadecydować, co powinna zrobić.
- Uczciwość – niania zazwyczaj pracuje w domu osób, które ją zatrudniają. Musi więc być uczciwa – nie zaglądać pracodawcom do szafek, nawet jeśli robi to ze zwykłej ciekawości, nie korzystać ze sprzętów, które nie są niezbędne, nie zapraszać nikogo, jeśli nie ma na to wyraźnego pozwolenia.
- Odporność na stres – niania musi być odporna na stres, przede wszystkim żeby działać trzeźwo, nie panikować, kiedy coś się dzieje.
- Gotowość do pracy w różnych godzinach.
- Otwartość i dobry kontakt z dziećmi – trudno wyobrazić sobie nianię, która nie ma dobrego kontaktu z dziećmi. Musi być ona otwarta, empatyczna, jednocześnie jednak nie powinna pozwalać wchodzić sobie na głowę.
Czy nianię można zatrudnić legalnie?
Wiele osób zatrudnia nianię „na czarno”. Warto jednak wiedzieć, że nawet kiedy rodzice czy opiekunowie nie mają własnego przedsiębiorstwa mogą legalnie zatrudnić nianię – w tym przypadku podpisuje się umowę uaktywniającą.
Jest to umowa o świadczenie usług i może być zawarta z opiekunką dziecka, które ma skończone 20 tygodni, jednak nie ukończyło jeszcze 3. i 4. roku życia. Umowy nie można podpisać z osobą niepełnoletnią i rodzicami, jednak już zatrudnienie cioci czy babci nie jest problemem.
W przypadku takiej umowy składki oficjalnie opłaca rodzić, jednak jeśli wynagrodzenie nie jest wyższe niż minimalne – składki emerytalne, rentowe i wypadkowe finansuje budżet państwa.
Ile zarabia niania?
Według danych portalu wynagrodzenia.pl średnie wynagrodzenie niani wynosi 4 090 zł netto. 25% wynagradzanych prywatnych opiekunek zarabia poniżej 3 850 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 700 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych prywatnych opiekunek.