Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nocna zmiana – jakie kroki podjąć by odzyskać energię?

Nocna zmiana bywa niełatwa. Organizm domaga się snu, chce się zregenerować, a musi pozostać w stanie pełnej gotowości. Nic dziwnego więc, że praca w porze nocnej może zupełnie rozregulować nasz organizm i sprawić, że będziemy czuli się bardzo źle. Co zrobić i jakie kroki podjąć po nocnej zmianie, aby nie dać się złemu samopoczuciu? Podpowiadamy w artykule.

Nocna zmiana rozregulowuje organizm

Nocą zazwyczaj śpimy, odzyskujemy utraconą energię, odpoczywamy i regenerujemy organizm. Jednak zdarza się, że nocna zmiana wymusza na nas zmianę tego stanu rzeczy i wtedy, kiedy powinniśmy spać, musimy pracować. Taka pora może sprawić, że zupełnie rozregulujemy swój organizm, który nie będzie wiedział, kiedy powinien odpoczywać, a kiedy pracować. Sprawić to może, że przez cały czas będziemy czuć się zmęczeni, bez energii, co odbić się może także na naszej psychice.

Nocna zmiana sprzyja wypijaniu zbyt dużej ilości kawy, w następstwie czego wracamy do domu i przez długie godziny nie możemy zasnąć, przeszkadza nam także fakt, że za oknem jest jasno. W końcu zasypiamy i śpimy tak długo, że budzimy się właściwie w momencie, kiedy powinniśmy już szykować się do pracy. W takim przypadku wydawać nam się może, że całe dnie spędzamy w pracy, w końcu nasze życie składa się tylko ze snu i wykonywania swoich obowiązków. To smutny scenariusz, dlatego jeśli opisuje naszą sytuację, warto pomyśleć o zmianach! 

Jeśli pracujemy na nocną zmianę, powinniśmy znać sposoby na regenerację organizmu. Dzięki temu będzie nam łatwiej odzyskać energię i przede wszystkim poczujemy się znacznie lepiej. 

Jak odzyskać energię po nocnej zmianie?

Jeżeli przykładowo nocna zmiana kończy się o godzinie 5.00, o godzinie 14.00 możemy wstać już całkowicie wypoczęci i korzystać z dnia. Jak już jednak wspominaliśmy, często jest tak, że zasnąć po prostu nie możemy i cały dzień spędzamy na próbach snu, co koniec końców stresuje i jest frustrujące.

Co możemy zrobić, by nocna zmiana nie wpłynęła negatywnie na nasze samopoczucie? Jakie kroki podjąć, by szybciej odzyskać energię?

Przed pracą zdrzemnij się

Jeżeli podczas nocnej zmiany zawsze jesteś niesamowicie zmęczony i bardzo chce ci się spać, próbuj krótko zdrzemnąć się przed rozpoczęciem pracy. Nie chodzi tutaj o dwie godziny snu, ale np. pół godziny. Tak zwana power nap doda ci energii i sprawi, że przynajmniej w pierwszych godzinach pracy będziesz bardziej rześki i produktywny.

Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak znalezienie 30 minut przed pracą nie powinno być dużym problemem, a może być kluczowe dla późniejszego samopoczucia. Warto wypróbować ten sposób.

Podczas pracy unikaj zbyt dużej ilości kawy

Im bardziej chce nam się spać w pracy, tym więcej kawy pijemy. Niestety, o ile kawa w małych ilościach nam nie zaszkodzi, tak już ta pita litrami może źle oddziaływać na nasz organizm.

Pamiętajmy także o tym, że kawa pobudza i jeśli wypijemy ją tuż przed końcem pracy, prawdopodobnie długo nie uda nam się zasnąć. Starajmy się więc sięgnąć po ostatni kubek o takiej porze, aby nie przeszkodził nam w późniejszej regeneracji.

Pij dużo wody

Nawadnianie jest bardzo ważne i zbawienne dla całego naszego organizmu. Wszystko wtedy pracuje lepiej i w dobrym tempie, a my po prostu czujemy się dobrze. Jeśli jesteśmy odwodnieni, gorzej działają organy, w większych ilościach wytwarzany jest także hormon stresu, czyli kortyzol.

Aby uniknąć nieprzyjemności z tym związanych, zawsze miejmy przy sobie szklankę wody i nie zapominajmy o tym, by ją pić.

Zjedz coś lekkostrawnego

Po powrocie z pracy zjedz coś. Pamiętaj jednak, że niedługo położysz się spać, zadbaj więc o to, by posiłek dodał ci energii, ale jednocześnie był lekkostrawny. Nie jedz fastfoodów czy innych niezdrowych produktów, które sprawią, że będziesz czuł się ociężale.

Zrelaksuj się

Przed snem zrelaksuj się. Weź ciepłą kąpiel, poczytaj, obejrzyj odcinek ulubionego serialu. Zrób coś, co sprawi, że zapomnisz o stresach, a z twojego ciała zejdzie niepotrzebne i przeszkadzające w śnie napięcie.

Zadbaj o miejsce, w którym śpisz

Znacznie lepiej będzie ci się spało w miejscu ciemnym, przytulnym, takim, które uznajesz za wygodne, bezpieczne i twoje. Zasłoń szczelnie okna, drzwi, poproś domowników, żeby zachowywali się cicho, jeśli akurat są w domu.

Kup opaskę do spania

Jeśli nie możesz odpowiednio wyciemnić pomieszczenia, w którym śpisz po nocnej zmianie, kup opaskę do spania, którą zakłada się na oczy. Wtedy żadne promienie słońca nie dotrą do twoich oczy i nie obudzą cię.

Wysypiaj się

Przede wszystkim jednak, by zregenerować się po nocnej zmianie, musisz się wyspać. Jeśli chcesz skorzystać z dnia, postaraj się położyć nieco wcześniej, ale zafunduj sobie choćby 7, 8 godzin snu. Wyspany będziesz czuć się zdecydowanie lepiej!