Poradnik Pracownika

Zmiana pracy może być sposobem na wypalenie zawodowe!

Zmiana pracy bywa trudna. Nawet jeżeli nie do końca jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy aktualnie, stała posada i znajome miejsce dają nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa, przez co nierzadko stoimy w miejscu, chociaż tak naprawdę moglibyśmy sięgać dalej. Jeżeli przestajemy być zadowoleni z tego, co dzieje się w naszym życiu zawodowym, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy nie są to sygnały, że powinniśmy zmienić pracę.

Zmiana pracy kiedyś i dzisiaj

Osoby starsze cenią sobie stabilizację, często pracują od lat w tej samej firmie, lubią spokój i bezpieczeństwo, które im to daje - dawniej było to właściwie normą. Każdy prosto po szkole szedł do pracy, w której spędzał wiele lat, jeżeli nie nawet całe życie zawodowe. Dlatego też nic dziwnego, że pracodawcy obawiali się zatrudniania osób, które w swoim życiorysie mają zawartych wiele miejsc pracy - cenili sobie lojalność i zaangażowanie.

Dzisiaj sprawa wygląda zgoła inaczej. Zazwyczaj częsta zmiana pracy jest traktowana całkowicie normalnie, świadczą o tym, że pracownik chce się rozwijać, mieć energię do pracy, w pełni angażować się w to co robią - kiedy im tego zabraknie, szukają dalej. Młodsze pokolenia na rynku pracy zmieniają firmy bez większego problemu. Nie tylko dlatego, że szukają swojej drogi, lecz także z powodu dużej elastyczności i chęci osiągnięcia sukcesu.

W zmianie pracy nie zawsze chodzi też o to, żeby było lepiej, a żeby było po prostu inaczej. Im dłużej pracujemy w jednym miejscu i wykonujemy te same zadania, tym robimy to coraz bardziej automatycznie. Poznanie innych systemów, sposobów pracy, organizacji może być naprawdę motywujące i napędzające do działania.

Trudno znaleźć moment idealny na zmianę pracy, jednak kiedy poczujemy, że się wypalamy, warto zaryzykować, nieważne, czy pracujemy w firmie 5 czy 20 lat. Determinacja i chęć robienia czegoś nowego powinny być najlepszą motywacją.

Zmiana pracy - zauważ sygnały

Jakie sygnały powinny nas skłonić do rozważenia zmiany pracy? W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna, warto jednak zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Czy robię za mało i czuję, że się nudzę?

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, czujemy, że możemy więcej, że zadania, które wykonujemy, są nieadekwatne do naszych umiejętności, wykonujemy je szybko i sprawnie, po czym nie wiemy, co ze sobą zrobić, mamy kilka wyjść. Pomocna może okazać się zmiana pracy, jednak zanim się na nią zdecydujemy, poprośmy przełożonego o zadania dodatkowe. Być może w twojej firmie rozpoczyna się rekrutacja wewnętrzna - wystartuj w niej! Niczego nie stracisz. Jeżeli jednak nie masz co liczyć na zwiększenie stopnia trudności pracy, szkoda twojego czasu.

Co będę tutaj robić za 5 lat?

Jeśli twoja praca cię nie satysfakcjonuje, odpowiedz sobie na pytanie o swoją przyszłość. Czy masz możliwość awansu lub zmiany stanowiska? Będziesz mógł się rozwijać i szkolić? Widzisz ciekawe perspektywy? Przecząca odpowiedź powinna być sygnałem do zmiany pracy.

Czy czuję, że się rozwijam?

Stanie w miejscu jest gorsze od cofania. Jeżeli więc zauważasz, że od pewnego czasu nic się nie zmienia, stoisz w miejscu, nie robisz niczego nowego, a perspektyw na zmianę nie ma - pomyśl o tym, czy nadal chcesz pracować w tym samym miejscu. Nie jesteś wysyłany na kursy, szkolenia, które podniosłyby twoje kwalifikacje? Warto wtedy zadać sobie również pytanie, które już padło: co w takim razie będziesz robić za 5 lat? Odpowiedź powinna kierować twoimi dalszymi krokami.

Jak wygląda twój kontakt z innymi pracownikami?

Nie oszukujmy się - atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Jeżeli przebywasz w grupie osób, która wydaje się nie robić nic ponad marudzenie, nie mają żadnego planu na życie, ciągle powtarzają, że nic w życiu nie osiągnąć, ciągną cię za sobą w dół. Nie dość, że możesz być zwyczajnie zdenerwowany i zdekoncentrowany, kiedy ciągle słyszysz takie słowa, to po prostu w pewnym momencie mimowolnie możesz przejąć ich punkt widzenia.

Bywa również tak, że atmosfera jest nie do zniesienia, nie czujesz się częścią grupy, z jakichś powodów nie możesz się zintegrować z innymi, jesteś pomijany w wielu kwestiach… Z tego powodu może nam być po prostu przykro, co również nie wpływa pozytywnie na wykonywaną pracę. W pracy spędzamy większość swojego dnia, dlatego to normalne, że chcemy, aby było tam przyjaźnie i żebyśmy czuli się dobrze.

Czy czujesz się doceniony?

Wiesz, że masz dobry pomysł, poznałeś nowe techniki pracy, podzieliłeś się nimi, wprowadzono je, ale zupełnie zapomniano, że to twoja propozycja? A może wręcz przeciwnie, nikt nie chce cię słuchać? Wykonałeś zadania perfekcyjnie i nie usłyszałeś zdania pochwały? Takie czynniki mogą zdecydowanie obniżyć naszą motywację do pracy. Jeżeli stale się powtarzają, zmiana pracy może być jedynym lekarstwem.

Czy jesteś zadowolony z zarobków?

Nie zapominajmy również o kwestii zarobków. Trudno być w pełni zadowolonym z pracy, jeżeli wiemy, że inne osoby na tym stanowisku zarabiają znacznie więcej, a my nie mamy szans na podwyżkę. Względy finansowe są częstym powodem zmiany pracy.

Jeżeli czujesz, że czas na zmiany, ale nie wiesz, czy jesteś na nie gotowy, spróbuj wypisać wszystkie wady i zalety swojej pracy. Przewaga wad nad zaletami powinna dać ci do myślenia. Być może już czas na zmianę pracy. Nie warto z tym czekać, jeżeli zaczynasz odczuwać taką potrzebę.

Strzałka