Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Zmiana pracy może być sposobem na wypalenie zawodowe!

Zmiana pracy bywa trudna. Nawet jeżeli nie do końca jesteśmy zadowoleni z tego, co robimy aktualnie, stała posada i znajome miejsce dają nam poczucie komfortu i bezpieczeństwa, przez co nierzadko stoimy w miejscu, chociaż tak naprawdę moglibyśmy sięgać dalej. Jeżeli przestajemy być zadowoleni z tego, co dzieje się w naszym życiu zawodowym, warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić, czy nie są to sygnały, że powinniśmy zmienić pracę.

Zmiana pracy kiedyś i dzisiaj

Osoby starsze cenią sobie stabilizację, często pracują od lat w tej samej firmie, lubią spokój i bezpieczeństwo, które im to daje - dawniej było to właściwie normą. Każdy prosto po szkole szedł do pracy, w której spędzał wiele lat, jeżeli nie nawet całe życie zawodowe. Dlatego też nic dziwnego, że pracodawcy obawiali się zatrudniania osób, które w swoim życiorysie mają zawartych wiele miejsc pracy - cenili sobie lojalność i zaangażowanie.

Dzisiaj sprawa wygląda zgoła inaczej. Zazwyczaj częsta zmiana pracy jest traktowana całkowicie normalnie, świadczą o tym, że pracownik chce się rozwijać, mieć energię do pracy, w pełni angażować się w to co robią - kiedy im tego zabraknie, szukają dalej. Młodsze pokolenia na rynku pracy zmieniają firmy bez większego problemu. Nie tylko dlatego, że szukają swojej drogi, lecz także z powodu dużej elastyczności i chęci osiągnięcia sukcesu.

W zmianie pracy nie zawsze chodzi też o to, żeby było lepiej, a żeby było po prostu inaczej. Im dłużej pracujemy w jednym miejscu i wykonujemy te same zadania, tym robimy to coraz bardziej automatycznie. Poznanie innych systemów, sposobów pracy, organizacji może być naprawdę motywujące i napędzające do działania.

Trudno znaleźć moment idealny na zmianę pracy, jednak kiedy poczujemy, że się wypalamy, warto zaryzykować, nieważne, czy pracujemy w firmie 5 czy 20 lat. Determinacja i chęć robienia czegoś nowego powinny być najlepszą motywacją.

Zmiana pracy - zauważ sygnały

Jakie sygnały powinny nas skłonić do rozważenia zmiany pracy? W wielu przypadkach jest to kwestia indywidualna, warto jednak zadać sobie kilka podstawowych pytań.

Czy robię za mało i czuję, że się nudzę?

Jeżeli odpowiedź jest twierdząca, czujemy, że możemy więcej, że zadania, które wykonujemy, są nieadekwatne do naszych umiejętności, wykonujemy je szybko i sprawnie, po czym nie wiemy, co ze sobą zrobić, mamy kilka wyjść. Pomocna może okazać się zmiana pracy, jednak zanim się na nią zdecydujemy, poprośmy przełożonego o zadania dodatkowe. Być może w twojej firmie rozpoczyna się rekrutacja wewnętrzna - wystartuj w niej! Niczego nie stracisz. Jeżeli jednak nie masz co liczyć na zwiększenie stopnia trudności pracy, szkoda twojego czasu.

Co będę tutaj robić za 5 lat?

Jeśli twoja praca cię nie satysfakcjonuje, odpowiedz sobie na pytanie o swoją przyszłość. Czy masz możliwość awansu lub zmiany stanowiska? Będziesz mógł się rozwijać i szkolić? Widzisz ciekawe perspektywy? Przecząca odpowiedź powinna być sygnałem do zmiany pracy.

Czy czuję, że się rozwijam?

Stanie w miejscu jest gorsze od cofania. Jeżeli więc zauważasz, że od pewnego czasu nic się nie zmienia, stoisz w miejscu, nie robisz niczego nowego, a perspektyw na zmianę nie ma - pomyśl o tym, czy nadal chcesz pracować w tym samym miejscu. Nie jesteś wysyłany na kursy, szkolenia, które podniosłyby twoje kwalifikacje? Warto wtedy zadać sobie również pytanie, które już padło: co w takim razie będziesz robić za 5 lat? Odpowiedź powinna kierować twoimi dalszymi krokami.

Jak wygląda twój kontakt z innymi pracownikami?

Nie oszukujmy się - atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Jeżeli przebywasz w grupie osób, która wydaje się nie robić nic ponad marudzenie, nie mają żadnego planu na życie, ciągle powtarzają, że nic w życiu nie osiągnąć, ciągną cię za sobą w dół. Nie dość, że możesz być zwyczajnie zdenerwowany i zdekoncentrowany, kiedy ciągle słyszysz takie słowa, to po prostu w pewnym momencie mimowolnie możesz przejąć ich punkt widzenia.

Bywa również tak, że atmosfera jest nie do zniesienia, nie czujesz się częścią grupy, z jakichś powodów nie możesz się zintegrować z innymi, jesteś pomijany w wielu kwestiach… Z tego powodu może nam być po prostu przykro, co również nie wpływa pozytywnie na wykonywaną pracę. W pracy spędzamy większość swojego dnia, dlatego to normalne, że chcemy, aby było tam przyjaźnie i żebyśmy czuli się dobrze.

Czy czujesz się doceniony?

Wiesz, że masz dobry pomysł, poznałeś nowe techniki pracy, podzieliłeś się nimi, wprowadzono je, ale zupełnie zapomniano, że to twoja propozycja? A może wręcz przeciwnie, nikt nie chce cię słuchać? Wykonałeś zadania perfekcyjnie i nie usłyszałeś zdania pochwały? Takie czynniki mogą zdecydowanie obniżyć naszą motywację do pracy. Jeżeli stale się powtarzają, zmiana pracy może być jedynym lekarstwem.

Czy jesteś zadowolony z zarobków?

Nie zapominajmy również o kwestii zarobków. Trudno być w pełni zadowolonym z pracy, jeżeli wiemy, że inne osoby na tym stanowisku zarabiają znacznie więcej, a my nie mamy szans na podwyżkę. Względy finansowe są częstym powodem zmiany pracy.

Jeżeli czujesz, że czas na zmiany, ale nie wiesz, czy jesteś na nie gotowy, spróbuj wypisać wszystkie wady i zalety swojej pracy. Przewaga wad nad zaletami powinna dać ci do myślenia. Być może już czas na zmianę pracy. Nie warto z tym czekać, jeżeli zaczynasz odczuwać taką potrzebę.