Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak zmienić pracę na lepszą? - praktyczne porady

Nie wszyscy kochają swoją pracę i nie ma w tym nic dziwnego – nie dla każdego jest to obowiązkowy punkt przy poszukiwaniu zatrudnienia. Zdarza się jednak tak, że różne sytuacje losowe umieszczają nas w miejscu, z którego wcale nie jesteśmy zadowoleni i chcemy coś z tym zrobić. Jak zmienić pracę na lepszą? Jakie kroki możemy podjąć, by w końcu znaleźć się w miejscu odpowiednim dla nas? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Nie każdy musi lubić swoją pracę

W dzisiejszych czasach dużo słyszymy o rozwoju osobistym, sukcesach zawodowych, spełnianiu się na polu kariery itd. Niemal każdy, kto przedstawia publicznie swoją historię, pokazuje, że jedyną słuszną drogą jest to, by robić zawodowo to, co się kocha. Oczywiście, to świetne wyjście. Zajmowanie się czymś, co sprawia nam przyjemność, powoduje, że jesteśmy bardziej zmotywowani, mamy więcej energii, czujemy się lepiej. 

Dlatego też osoby, które nie lubią swojej pracy i wykonują ją z celów czysto zarobkowych mogą poczuć, że coś w ich życiu idzie nie tak, skoro nie chcą tego zmieniać. Jednak warto podkreślić, że nie warto robić czegoś na siłę. Jeśli praca nie musi być dla ciebie źródłem przyjemności, chcesz po prostu mieć za co opłacać rachunki i godnie żyć, to nic złego. Nikt nie zmusi cię do tego, byś musiał iść inną drogą.

Jednak nie da się ukryć, że wielu pracowników zastanawia się, jak zmienić pracę na lepszą, nie tylko dlatego, że wszyscy wokół wykonują swoje zadania z pasją – zależy im na rozwoju i wiedzą, że w miejscu, w którym aktualnie są zatrudnieni, nie będzie to łatwe. Dlatego też chcą znaleźć coś lepszego, nie tylko lepiej płatnego, lecz także pozwalającego na nieustanną naukę i poszerzanie kompetencji.

To, że tkwimy w miejscu, które nas nie satysfakcjonuje, wcale nie znaczy, że zatrudniliśmy się w pierwszej lepszej firmie wyrażającej chęć przyjęcia nas do pracy. Zdarza się przecież, że początkowo wszystko wydaje się idealne, a wraz z upływem czasu okazuje się, że szkolenia, o których mówili przełożeni na rekrutacji, wcale się nie odbywają, miesięczne premie to bujda, a ścieżka rozwoju na naszym stanowisku właściwie kończy się tuż po starcie. Dlatego też nic dziwnego, że po głowie chodzą nam myśli, jak zmienić pracę na lepszą. 

Jeśli jesteśmy już zatrudnieni, mamy tę komfortową sytuację, że możemy szukać pracy bez napięcia, które może nam towarzyszyć, kiedy oszczędności topnieją, a my nadal nie mamy nowego stanowiska. Jakie kroki możemy podjąć, by zmienić pracę i w końcu poczuć się usatysfakcjonowanym?

Jak zmienić pracę na lepszą? 

Kiedy zaczyna męczyć cię aktualne zajęcie i zastanawiasz się, jak zmienić pracę na lepszą, musisz przede wszystkim pamiętać, że to nie jest dobra chwila na pochopne decyzje. Jeśli bowiem zdecydujesz się już na zmianę i rozpoczęcie szukania pracy, możesz też myśleć o natychmiastowym rzuceniu obecnego zatrudnienia, co może być błędem! 

Jeśli nie masz odpowiednich zapasów finansowych, fakt, że jesteś już zatrudniony, może wręcz pomóc w spokojnym poszukiwaniu czegoś lepszego. Masz bowiem pewność, że nie nastąpi żaden przestój na twoim koncie. 

Bardzo ważny w poszukiwaniach jest więc spokój i zaplanowanie całego przedsięwzięcia. Jak zmienić pracę na lepszą? 

  1. Zachowaj to w tajemnicy
    Poszukiwania nowej pracy są ekscytujące i z pewnością zdarza się, że mamy wielką ochotę opowiedzieć o nich współpracownikom. Pamiętajmy jednak, że wieści w firmie szybko się rozchodzą i mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie. Dlatego też zanim nic nie jest pewne i nie złożysz u przełożonego wypowiedzenia, niech poszukiwanie lepszej pracy będzie tajemnicą. Oszczędzisz sobie dodatkowych, niepotrzebnych nerwów. 

  2. Wykorzystuj czas wolny na naukę
    W obecnej firmie zdobywasz doświadczenie, uczysz się współpracy z innymi ludźmi, jednak jeśli czujesz, że to wciąż za mało, by dostać nową, lepszą pracę, musisz wziąć sprawy w swoje ręce. Czas wolny od obowiązków zawodowych poświęcaj więc na naukę. Nie chodzi o to, żeby cały dzień nie mieć chwili wytchnienia, ale żeby codziennie zrobić coś, co zwiększy twoją wiedzę – przeczytać artykuł branżowy, niezbędną literaturę, przeglądać fora związane z branżą, uczyć się programów, jeśli są one dla dostępne. Wolny czas możemy też poświęcić na naukę języka obcego, który może nam się przydać w nowym miejscu. Teoretyczne przygotowanie do zawodu i znajomość branży może być pomocna.

  3. Kursy i szkolenia
    Poszukaj kursów i szkoleń, które pomogą ci zdobyć umiejętności potrzebne w nowej pracy. Jeśli nie masz czasu na szkolenia stacjonarne, sprawdź, czy nie możesz ukończyć ich online. Warto sprawdzić także, czy uczestnicy dostają po ukończeniu kursu/szkolenia certyfikat lub dyplom potwierdzający udział. Może się przydać, by potwierdzić umiejętności wpisane w CV. 

  4. Obserwuj branżę
    Tak jak już wspominaliśmy, warto znać branżę. Dlatego też pomocne może okazać się dołączenie do odpowiednich grup na Facebooku, obserwowanie interesujących nas firm w mediach społecznościowych, śledzenie portali branżowych, for na portalach itd. Dzięki temu możemy także poszerzyć sieć kontaktów biznesowych.

  5. Zadbaj o dokumenty aplikacyjne
    Odśwież swoje CV, sprawdź, jak powinno wyglądać, czym można się wyróżnić, nie zapominaj także o dopasowaniu dokumentów do odbiorcy. Nie wysyłaj listu motywacyjnego skopiowanego 1:1 ze strony internetowej. Poproś kogoś, by sprawdził, czy twoje dokumenty są bezbłędne.

Poza tym warto również założyć profile na portalach z wirtualnym CV, takich jak LinkedIn czy GoldenLine, gdzie możemy być znacznie bardziej szczegółowi niż w CV w tradycyjnej formie. Poza tym to także doskonałe miejsce do nawiązywania branżowych kontaktów. 

Jeśli zastanawiasz się, jak zmienić pracę na lepszą, musisz mieć świadomość, że ten proces może trochę potrwać. Jednak jeżeli odpowiednio się do niego przygotujesz, nowe miejsce pracy może być na wyciągnięcie ręki.