Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Nowoczesne CV - jak je napisać i co powinno zawierać?

Trendy zmieniają się nie tylko w modzie. Dopadają nas również na przykład podczas szukania pracy i przygotowywania dokumentów aplikacyjnych. Nowoczesne CV może nam pomóc znaleźć pracę, ponieważ ma zawierać wszystko, co jest najważniejsze dla rekruterów. Jak więc dzisiaj powinien wyglądać taki dokument? O czym warto pamiętać? Co się zmieniło? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Dawne przyzwyczajenia

Choć częsta zmiana pracy nie jest już dzisiaj tak zaskakująca jak jeszcze jakiś czas temu, nie jest wcale tak, że każdy z nas co jakiś czas zmienia zatrudnienie i wie, co w rekrutacyjnej trawie piszczy. Zdarza się, że pracujemy w jednej firmie przez kilka dobrych lat i kiedy przychodzi nam szukać czegoś nowego – nie do końca wiemy, jak powinniśmy się do tego zabrać. 

W związku z tym zdarza się, że po prostu uzupełniamy ostatnie stanowisko w CV stworzonym 5 lat temu i w tej formie wysyłamy go do pracodawcy. Jednak warto wiedzieć, że w przeciągu kilku lat dużo może się w takich kwestiach zmienić, a nowoczesne CV jest bardziej czytelne i pożądane przez rekruterów.

Oczywiście można powiedzieć, że przecież liczy się nasze doświadczenie i umiejętności, ale forma, w jakiej podajemy te informacje, także jest bardzo ważna. Dlatego też warto zapoznawać się z trendami i wiedzieć, jak wygląda nowoczesne CV. 

Nowoczesne CV, czyli jakie? 

Co powinno znaleźć się w nowoczesnym CV? Z jakich części się ono składa? O czym nie można zapomnieć? Sprawdźmy!

Dopasowanie do odbiorcy

Przede wszystkim rekruter musi wiedzieć, że zależy nam na pracy w tej konkretnej firmie, a nie gdziekolwiek. Dlatego też musimy dopasować CV do odbiorcy. Nawet jeśli wysyłamy je masowo – należy poświęcić więcej czasu temu procesowi i dokładnie się do niego przygotować. Dlatego też zanim przystąpimy do tworzenia dokumentu, dokładnie przeczytajmy ogłoszenie, zapoznajmy się z wymaganiami na stanowisko i na ich podstawie zbudujmy nasze CV. 

Nowoczesne CV nie upycha w sobie wszystkich informacji zawodowych, jakie tylko przychodzą nam do głowy, wybiera to, co jest najważniejsze dla potencjalnego pracodawcy i na tym się skupia.

Kwestie formalne i objętość

Jeszcze do niedawna często można było przeczytać opinie, że CV powinno się zamknąć w dwóch stronach A4, jeśli jest bardzo rozbudowane. Dzisiaj mówi się o tym, że rekruterzy przykładają znacznie większą wagę do pierwszej strony, dlatego też coraz więcej osób stara się odnaleźć taki układ dokumentu, żeby wszystko zmieścić na jednej kartce. Jeśli nie jest to możliwe, na pierwszej stronie umieszczają wszystkie najważniejsze informacje, takie jak doświadczenie zawodowe i umiejętności. 

Oczywiście w dzisiejszych czasach istnieje wiele kreatywnych form CV, jednak najbezpieczniejsze jest zachowanie umiaru i minimalizmu. Nie oznacza to, że nie można skorzystać z prostych grafik – te są coraz popularniejsze na przykład do pokazania poziomu znajomości języka czy programu. Stosowane są różnego rodzaju diagramy, osie czasu itd. 

Czytelność

W związku z powyższym warto wspomnieć o tym, że na jaką formę byśmy się nie zdecydowali, nowoczesne CV musi być czytelne. Jeśli zdecydujemy się na oś czasu, która będzie zupełnie nieintuicyjna, rekruter z pewnością nie będzie poświęcał więcej czasu, niż potrzebuje, na to by rozwiązać tę zagadkę – po prostu nie zapozna się z dokumentem. Dlatego warto pamiętać o tym, że prostota w wielu przypadkach wygrywa z kreatywnością – oczywiście w przypadku CV. 

Profil zawodowy

W nowoczesnym CV coraz częściej zamieszcza się na samej górze profil zawodowy. Osoby, które korzystają z portali z wirtualnym CV na pewno kojarzą miejsce pod danymi osobowymi, w którym opisujemy w kilku słowach, czym się zajmujemy. Przenieśmy je do naszego dokumentu w formie tradycyjnej! Pamiętajmy, by profil był krótki (4–5 wersów), ale jak najbardziej konkretny.

Umiejętności i osiągnięcia

Jak już wspominaliśmy, nowoczesne CV jest dopasowane do odbiorcy, powinno być tak również w przypadku umiejętności i osiągnięć. Skupmy się na tych, których oczekuje od nas potencjalny pracodawca. 

Pisząc o osiągnięciach, posługujmy się konkretnymi danymi, jeżeli to możliwe konkretnymi liczbami, na przykład: 

Napisałem wiele artykułów do gazety „ABCD”. – ŹLE! 

Napisałem ponad 60 artykułów do gazety „ABCD”. – DOBRZE!

Wykształcenie

Jeszcze jakiś czas temu popularnym układem CV był taki, w którym wykształcenie umieszczało się zaraz na początku, tuż pod danymi do kontaktu. Dzisiaj jednak odchodzi się już od takiego zapisu. 

Jeśli zawód nie wymaga od ciebie konkretnego wykształcenia i nie jest to twoja pierwsza praca, spokojnie możesz umieścić informacje o swojej edukacji pod doświadczeniem zawodowym i ewentualnie umiejętnościami. 

Dodatkowo warto pamiętać, że w CV nie mówimy o wszystkich etapach edukacji, ale tylko o ostatnim – wystarczą lata nauki, nazwa szkoły czy uczelni, kierunek nauki oraz zdobyte wykształcenie. 

Nowoczesne CV to przede wszystkim CV dopasowane do odbiorcy – tego oczekują od nas rekruterzy i o tym warto pamiętać. Trendy co jakiś czas się zmieniają, jednak treść zgodna z ogłoszeniem o pracę i wymaganiami potencjalnego pracodawcy z pewnością zawsze będzie świadczyła o naszym zaangażowaniu i profesjonalizmie.