Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Czy zbyt duże doświadczenie zawodowe należy ukrywać?

Oczywistym jest, że chcemy zdobywać jak najwięcej doświadczenia zawodowego w swojej dziedzinie, by być jak najlepszym, spełniać się i w przyszłości nie mieć problemów ze znalezieniem dobrej pracy. Dlatego też staramy się, podejmujemy kolejne zatrudnienie, robimy kursy, szkolenia, osiągamy sukcesy. Zdarzyć się może jednak, że z różnych powodów aplikujemy na stanowisko, w którym zbyt duże doświadczenie zawodowe może odstraszyć rekrutera. Czy to w ogóle możliwe? Dlaczego tak się dzieje? Czy ukrywać duże doświadczenie?

Czy zbyt duże doświadczenie zawodowe może przeszkadzać?

Wydawać się może, że każdy pracodawca chce mieć w swoich szeregach pracowników jak najbardziej profesjonalnych, a co się z tym wiąże – posiadających bogate doświadczenie zawodowe. Z pewnością tak jest, jednak zdarza się, że w pewnych przypadkach zbyt duże doświadczenie kandydata do pracy może być problemem. Dlaczego?

Przede wszystkim pracownik, który ma za sobą wiele lat doświadczenia, awanse, doskonale zna się na swojej pracy i stara się o niższe stanowisko względem swoich kwalifikacji, może wydawać się potencjalnemu pracownikowi… roszczeniowy. Chodzi o to, że może się on obawiać, iż taki pracownik będzie wymagał znacznie więcej niż przewidziano na tym stanowisku, ponieważ ma on tak duże doświadczenie, że na przykład nie może pracować za zbyt niską w jego mniemaniu kwotę.

Poza tym rekruterzy mogą się również obawiać, że zbyt duże doświadczenie zawodowe oznacza, że osoba chce, mówiąc potocznie, przezimować na niższym stanowisku. Nie może znaleźć pracy odpowiedniej swoim kwalifikacjom, więc planuje przeczekać aż nie dostanie lepszej propozycji i odejść z firmy. To wiąże się z powtórzeniem rekrutacji, czyli dodatkowymi kosztami i poświęcaniem czasu.

Niestety może zdarzyć się również tak, że zbyt duże doświadczenie odstraszy osobę rekrutującą, ponieważ kandydat będzie miał wyższe kwalifikacje od niej. Można wtedy pomyśleć, że to zbyt duża konkurencja i odrzucić kandydaturę. Oczywiście jest to działanie nieuczciwe, jednak nie można go wykluczyć.

Dlatego też zbyt duże doświadczenie z całą pewnością może przeszkadzać pracownikom w znalezieniu odpowiedniego dla siebie zajęcia. Co zrobić w takim przypadku?

Dlaczego szukamy pracy poniżej naszych wymagań?

Rekruterzy mają pełno wątpliwości co do osób ze zbyt dużym doświadczeniem zawodowym. Nic w tym dziwnego, ponieważ ich założenia mogą być oczywiście słuszne, powodów, dla których osoba z dużym doświadczeniem szuka pracy poniżej swoich kwalifikacji, może być bowiem wiele.

Jednym z nich rzeczywiście może być chęć przeczekania. Nie mamy odpowiednich oszczędności, musimy podjąć zatrudnienie, a na razie w interesujących nas firmach i obszarach nie widzimy ciekawych propozycji. W takiej sytuacji wydaje się jasne, że chcemy się gdzieś załapać, by przeczekać ten okres i kiedy się nadarzy okazja, przenieść się w miejsce, które nas naprawdę interesuje.

Jednak powody mogą być inne, znacznie bardziej jasne i zupełnie niezwiązane z kiepskim okresem w branży. Lata spędzone w jednej branży wcale nie muszą nas upewnić w tym, że idziemy dobrą drogą, wręcz przeciwnie. Możemy zmienić nasze zainteresowania, odkryć, co tak naprawdę nas interesuje i co chcemy w życiu robić. Okazać się może, że jest to zupełnie odmienne od tego, w czym zdobyliśmy, jak się okazuje, zbyt duże doświadczenie zawodowe.

W takim przypadku nierzadko zaczynamy od zera, aplikujemy na stanowiska, które nijak mają się do naszych kwalifikacji, ale zależy nam na tym, by pracować właśnie w tym zawodzie czy w tej firmie.

Kluczowa jest wówczas odpowiednia komunikacja z rekruterem. Warto powiedzieć mu szczerze, co nas przywiodło na takie stanowisko i dlaczego chcemy zmienić naszą zawodową ścieżkę. Co jednak w pierwszym etapie rekrutacji? Czy ukrywać zbyt duże doświadczenie w CV?

Czy ukrywać zbyt duże doświadczenie zawodowe?

Czy ukryć fakt, że mamy zbyt duże doświadczenie zawodowe, jeśli wydaje nam się, że może ono odstraszyć rekrutera? Zatajanie tego może nie być dobrym pomysłem.

Po pierwsze takim działaniem możemy zrobić dziury w naszym życiorysie zawodowym, o które z pewnością zapyta rekruter. Co odpowiemy na jego pytanie? Że pracowaliśmy, ale to mało ważne? Trudno będzie wówczas nam z całą pewnością o zdobycie jego zaufania.

Poza tym jeśli pomieszamy daty, coś zmienimy, a na przykład rekruter postanowi skontaktować się z poprzednią firmą w celu uzyskania rekomendacji, może wyjść na jaw, że skłamaliśmy, a to na pewno nie wróży dobrze naszej przyszłej karierze.

Co więc warto zrobić?

Pierwszą rzeczą może być wyróżnienie tych elementów doświadczenia zawodowego, które wydają nam się najważniejsze. To je możemy szerzej opisać: dodać, czym się zajmowaliśmy, jakie były nasze sukcesy itp. Dopasujmy CV do ogłoszenia, które nas zainteresowało i zaznaczmy to, co według nas jest w tej perspektywie najważniejsze.

Dodatkowo możemy na początku naszego CV zawrzeć cel zawodowy, w którym krótko wyjaśnimy do czego dążymy i dlaczego zawracamy z wcześniej obranej drogi. Dzięki temu rekruter od razu będzie wiedział, że szukamy pracy na stanowisku niezgodnym z naszymi kwalifikacjami, ponieważ chcemy robić w życiu coś innego, do czego prowadzi nas właśnie ta droga.

Zbyt duże doświadczenie zawodowe może okazać się problematyczne, jeśli jednak mamy jasno określony cel, z pewnością uda nam się przekonać rekrutera, że nie jest ono żadną przeszkodą.