Poradnik Pracownika

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w sposób prawidłowy?

Kiedy szukamy pracy i w końcu otrzymamy zaproszenie do kolejnych etapów rekrutacji, jesteśmy jednocześnie zadowoleni, ale też często zestresowani. Nie wiemy, co nas czeka, czego możemy się spodziewać, jak zachować. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? O czym nie można zapomnieć? Przeczytaj niniejszy artykuł i poznaj odpowiedź!

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by spodobać się rekruterom?

Zależy nam na tym, aby podczas rekrutacji wypaść jak najlepiej i sprawić, aby rekruterzy nas pozytywnie zapamiętali. W związku z tym często zastanawiamy się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by nie dać się zaskoczyć i zmniejszyć swój stres.

Poświęć czas na zapoznanie się z profilem firmy

Przede wszystkim należy dowiedzieć się wszystkiego na temat firmy, do której rekrutujemy. Sprawdźmy, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, jaka jest jego wizja i misja, przeczytajmy aktualności, przejrzyjmy dokładnie stronę internetową. Dużym błędem jest zapytanie rekrutera, jaka jest właściwie działalność miejsca, do którego rekrutujemy. Wykażemy się ignorancją i pokażemy, że nie jest dla nas istotne, gdzie pracujemy.

Przygotuj sobie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania 

Przed rozmową kwalifikacyjną należy również zapoznać się z najczęściej zadawanymi pytaniami podczas tego etapu rekrutacji i przygotować odpowiedzi. Oczywiście nie możemy przewidzieć, o co dokładnie zapyta nas rekruter, ale pewne pytania pojawiają się niemal na każdej rozmowie kwalifikacyjnej. Przykładowo warto zastanowić się nad swoimi mocnymi i słabymi stronami czy też powodami, dla których zdecydowaliśmy się na pracę właśnie w tej firmie.

Oczywiście zdarza się, że ktoś nie sprawdzi zupełnie niczego przed rozmową i uda mu się zdobyć pracę, jednak odpowiednie przygotowanie oszczędzi nam stresu, bo takie sytuacje są rzadkie, a rekruter chce widzieć, że jesteśmy zaangażowani i zainteresowani firmą. Dodatkowo musimy też mieć świadomość, że nie mamy obowiązku odpowiadania na wszystkie pytania i możemy odmówić odpowiedzi, jeśli jest to dla nas krępujące czy zbyt prywatne.

Nie zapomnij o tym, że strój także odgrywa istotną rolę

Jeśli zastanawiamy się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, nie możemy zapomnieć o tym, że ważny jest także odpowiedni strój. Najlepiej jeśli panowie zdecydują się na garnitur, a panie na garsonkę, jednak równie dobry będzie strój w stylu semi elegant czy business casual - przykładowo panowie mają na sobie eleganckie spodnie i koszule, panie zamiast marynarki nakładają sweterki. Przede wszystkim chodzi o to, żeby wyglądać elegancko, ale niekoniecznie tak bardzo, jak gdybyśmy zaraz po rozmowie brali ślub. Panie zawsze powinny mieć na sobie rajstopy, jeśli odsłaniają nogi, warto również zrezygnować z nadmiaru biżuterii, szczególnie takiej, która wydaje mnóstwo dźwięków. Musimy wyglądać na zadbanych - tłuste włosy, niewyprasowana koszulka czy rozmazany makijaż nie są najlepszym pomysłem. Wydawać nam się może, że wygląd nie jest najważniejszy, jednak tak naprawdę pierwsze wrażenie jest istotne i trudno je zmienić. Dlatego też warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej także w takim względzie.

Wydrukuj swoje portfolio i referencje 

Jeżeli posiadamy portfolio i referencje, w miarę możliwości należy je wydrukować i przynieść w formie fizycznej (podobnie jak nasze dokumenty aplikacyjne). Oczywiście najprawdopodobniej rekruter się już z nimi zapoznał, jednak jesteśmy jednym z wielu kandydatów i w ten sposób może sobie szybko przypomnieć, które prace były naszego autorstwa.

Przemyśl sobie pytania, które chcesz zadać pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną warto również przygotować sobie pytania, które chcemy zadać pracodawcy. Nie można pozostawić pytania - Czy ma pan(i) jakieś pytania? bez odpowiedzi. Jeśli obawiamy się, że ze stresu wszystkiego zapomnimy, weźmy ze sobą notatnik. Oczywiście nie chodzi o to, żebyśmy z niego przeczytali odpowiedzi na wszelkie pytania, jednak taka pomoc może nam się przydać, a rekruter na pewno nie będzie miał nic przeciwko. Poza tym to zmniejszy nasz stres i z pewnością zwiększy pewność siebie.

Pamiętaj z kim masz się spotkać

Przed rozmową koniecznie zapiszmy sobie numer telefonu i nazwisko osoby, z którą mamy się spotkać. Nie zapomnijmy również telefonu. Nawet jeśli wyjdziemy z domu odpowiednio wcześniej, co powinno być absolutną koniecznością, ponieważ spóźnianie się jest bardzo nie na miejscu, może wydarzyć się coś, co sprawi, że nie uda nam się dotrzeć na rozmowę na czas. Przykładowo możemy po prostu się zgubić, więc konieczna będzie telefoniczna nawigacja.

Bądź przed czasem - nie spóźnij się

Postarajmy się przyjść na miejsce spotkania kilka minut wcześniej (zbyt wczesne pojawienie się może nie być dobrze widziane), jeśli przekroczymy próg dokładnie o czasie rozmowy, możemy nie mieć nawet chwili by odetchnąć, odpocząć, wyciszyć się, co może być nam potrzebne.

Jak powinniśmy zachowywać się w trakcie rozmowy o pracę?

Warto również wiedzieć, jak zachowywać się podczas samej rozmowy - to rekruter/potencjalny pracodawca podaje nam pierwszy rękę, to on również wskazuje nam miejsce, gdzie mamy usiąść. Starajmy się opanować zdenerwowanie - nie skubać niewidocznych nitek na ubraniu, nie bawić się długopisem czy włosami. Siedźmy prosto, ale nie sztywno, przyjmijmy otwartą postawę. Odpowiadając na pytania, patrzmy rekruterowi w oczy, jednak nie bez przerwy - to bywa bowiem peszące. Nie uciekajmy jednak spojrzeniem, nie patrzmy w podłogę czy ścianę. Odpowiadajmy głośno i wyraźnie (jednak nie krzyczmy). Starajmy się mówić płynnie, ale niezbyt szybko.

Bardzo ważne jest również to, aby nie obrażać poprzedniego pracodawcy, nawet jeśli odejście było dla nas bardzo emocjonalne. Musimy pokazać, że potrafimy opanować emocje - płacz, nadmierny śmiech czy wybuch złości nie powinny mieć miejsca.

Humor jest mile widziany, jednak musimy wyczuć, czy możemy żartować, a jeśli już się na to zdecydujemy, nie przesadzajmy, ciągłe żarty i śmiech wcale nie świadczą o nas tak dobrze, jak mogłoby się to wydawać.