Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Praca bez doświadczenia – jak ją zdobyć?

Niemal każdy z nas w którymś momencie swojego życia wkracza na rynek pracy. Nie da się ukryć, że na początku nie możemy się pochwalić wspaniałym, bogatym doświadczeniem, a praca bez doświadczenia bywa niełatwa. Jak więc zdobyć pierwszą posadę lub jak szukać pracy po zmianie branży? Podpowiadamy w niniejszym artykule!

Praca bez doświadczenia – dlaczego?

Oczywiście pierwszym, co przychodzi nam na myśl, kiedy mówimy o pracy bez doświadczenia, jest wkraczanie młodych ludzi na rynek pracy. Jednak nie jest to jedyny moment, w którym zaczynamy poszukiwania z ubogim CV.

W życiu każdego z nas może przyjść moment, w którym poczujemy, że to, co robimy, nie sprawia nam już satysfakcji. W takim przypadku chcemy albo zmienić stanowisko, albo nawet branżę. Wtedy również rozpoczynamy pracę bez doświadczenia.

Dokumenty aplikacyjne

Praca bez doświadczenia wymaga odpowiedniego przygotowania dokumentów aplikacyjnych. Są one naszym pierwszym kontaktem z rekruterem i warto, by posiadały na tyle dużo informacji i były na tyle interesujące, żeby chciał zaprosić nas na rozmowę kwalifikacyjną.

Przede wszystkim pamiętajmy, by zarówno CV, jak i list motywacyjny były dostosowane do potencjalnego pracodawcy. Musimy pokazać nasze zaangażowanie i profesjonalizm. Kopiuj-wklej i zbyt dosłowne korzystanie z szablonów z pewnością nie jest dobrym pomysłem. Jak powinny wyglądać dokumenty aplikacyjne do pracy bez doświadczenia?

 

Kwestie formalne

Dokumenty aplikacyjne powinny być przejrzyste i intuicyjne. Rekruter musi szybko odnaleźć interesujące go informacje. Niektórzy mają ochotę nieco zwiększyć stopień pisma, by CV czy list wydawały się bogatsze – niestety tak nie jest, warto użyć standardowej wielkości 12 lub nieco mniejszej – 11 lub 10 – i odpowiednio rozmieścić na stronie sekcje. Ani nadmierne zwiększanie wielkości fontu, ani jego zmniejszanie nie jest zbyt dobrą praktyką. 

Jeśli chcemy coś podkreślić, najlepiej użyć pogrubienia. Starajmy się również nie nadużywać liczby fontów, podkreśleń i kolorów. Im prościej, tym lepiej. Są oczywiście wyjątki – jeśli zamierzamy znaleźć pracę bez doświadczenia w branży kreatywnej, niecodzienne, kolorowe, ciekawe graficzne CV mogą być naszą przepustką do zdobycia stanowiska.

CV

W CV warto podkreślić nasze wykształcenie (jeśli jest związane z tym, co chcemy robić) oraz umiejętności, zainteresowania i przebyte kursy. Na samej górze życiorysu zapiszmy nasz cel zawodowy – w 3–4 zdaniach napiszmy, co chcemy robić i jak chcemy to osiągnąć. To bardzo ważne w przypadku pracy bez doświadczenia – dzięki temu rekruter dowie się o nas więcej.

List motywacyjny

Nie zapominajmy o liście motywacyjnym. Praca bez doświadczenia nie jest prosta w znalezieniu, jednak list może być naszą przepustką do jej otrzymania. To tam możemy napisać, dlaczego dopiero rozpoczynamy swoje zawodowe doświadczenie, co potrafimy i dlaczego pracodawca zyska na tym, że nas zatrudni. Dlatego też, choć jego napisanie nie zawsze jest proste, warto poświęcić mu chwilę.

Praktyka jest bardzo ważna

Często już przed poszukiwaniem pracy wiemy, co chcielibyśmy robić, czym się zajmować. Równie często jednak nie mamy o tym zielonego pojęcia. Dlatego jeszcze przed wejściem na rynek pracy – jeśli kończymy edukację i będziemy szukać pierwszego zatrudnienia – postarajmy się dostać na bezpłatne staże, praktyki czy wolontariaty. Zazwyczaj pracodawcy chętnie przyjmują takie osoby, a my w tym czasie możemy zdobywać swoje pierwsze doświadczenia. Nawet jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się na pracę w takiej branży czy na takim stanowisku – zyskamy umiejętności miękkie, które przydadzą się nam w każdej pracy, np. dobrą organizację czasu, radzenie sobie w stresie, umiejętność współpracy w grupie, komunikatywność itd.

Samodzielna nauka

Jeśli wiemy, co chcemy robić, starajmy się dowiedzieć o tym jak najwięcej. O wielu zawodach możemy naprawdę dużo przeczytać w internecie. Tym samym możemy wyszukać kursy, które pomogą się nam przygotować do objęcia stanowiska, przeróżne szkolenia – także online, czytać książki z literatury branżowej, śledzić portale i aktualność. Możemy także uczyć się umiejętności miękkich oraz takich, które przydać się mogą w każdej branży – na przykład języków obcych.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Odpowiednie przygotowanie dokumentów aplikacyjnych to nie wszystko. Musimy także jak najlepiej przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, by zrobić jak najlepsze wrażenie na rekruterach.

Pamiętajmy o pierwszym wrażeniu – włóżmy odpowiedni strój. Nie musi być on przesadnie szykowny, ale zdecydowanie warto postawić na elegancję. Nie wkładajmy zbyt dużo biżuterii – przy poruszaniu może wydawać dźwięki, które będą przeszkadzać nie tylko nam, lecz także rekruterowi. Pamiętajmy o tym, że ubrania powinny być wyprostowane, fryzura świeża, a jeśli decydujemy się na makijaż – raczej „no make-up” niż wieczorowy.

Musimy wiedzieć jak najwięcej o firmie – przeczytajmy o jej misji, wizji, dowiedzmy się, jaka jest historia działalności, cel stawiany przez organizację, jej wartości itd. Dodatkowo przygotujmy odpowiedzi na pytania, które najczęściej pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych – na przykład o naszych mocnych i słabych stronach. Bardzo prawdopodobne jest również, że rekruter zapyta nas o nasz brak doświadczenia. Na nic nie powinniśmy odpowiadać „nie wiem” – jest to często dyskwalifikujące.

Praca bez doświadczenia i jej poszukiwania mogą nas stresować. To nic dziwnego, nie zadręczaj się tym, każdy kiedyś zaczynał. Bardzo ważne jest twoje zaangażowanie, przygotowanie i profesjonalizm. Jeśli się nimi wykażesz, niekoniecznie musisz mieć udokumentowane lata pracy. Warto uwierzyć w siebie i szukać swojej pracy marzeń!