Pierwsza praca - co zrobić żeby ją dostać?
Każdy, albo prawie każdy, dochodzi w swoim życiu do momentu, kiedy musi zacząć szukać pierwszej pracy. Większość ludzi na tym etapie życia ma podobne problemy i wątpliwości. Najczęstsze to brak doświadczenia i konkretnego celu w życiu zawodowym, co może sprawić, że pierwsza praca staje się przerastającym nas wyzwaniem. Jest jednak na to kilka sposobów.
Studia to nie tylko imprezy
Ogólnie rzecz ujmując, studentów można podzielić na dwie grupy. Tych postrzegających ten czas jako najlepszy w życiu, który w maksymalnym stopniu trzeba wykorzystać na zabawę i zawieranie nowych znajomości, najlepiej w późnych godzinach nocnych, oraz na tych, którzy za cel wyznaczyli sobie średnią na dyplomie wynoszącą 5,0. Żadnej z grup nie oceniamy, bo tak naprawdę dla pracodawcy są w bardzo zbliżonych pozycjach, czyli bez doświadczenia. Warto czas studiów wykorzystać na kilka dodatkowych rzeczy.
Pozostawienie szukania pierwszej pracy na po studiach nie jest najlepszym pomysłem. Najprawdopodobniej twoi konkurenci na rynku pracy oprócz skończonych studiów będą mieli już doświadczenie, co stanie się niewątpliwie ich przewagą w staraniach o dane stanowisko. Podjęcie pracy nawet w części wymiaru etatu, bez względu na jej rodzaj, pozwoli zorientować się, co sprawia ci największą satysfakcję, a czego nigdy więcej nie chciałbyś robić. Pierwsza praca zazwyczaj zaczyna się od najniższych stanowisk w firmie, co również daje cenne doświadczenie. Każda kolejna praca czy awans sprawią, że twoja pozycja na rynku pracy będzie rosła.
Pierwsza praca - a może staże i praktyki
W trakcie nauki lub w czasie szukania pierwszej pracy zaangażuj się w projekty non profit. Wszelkiego rodzaju staże czy praktyki, mimo iż najczęściej są wynagradzane w symboliczny sposób, dają możliwość zdobycia doświadczenia, pomogą wybrać i zaplanować ścieżkę kariery, a często też jest to początek współpracy z firmą. Ambitni i zaangażowani praktykanci czy stażyści często dostają ofertę zatrudnienia. Udział w wolontariacie również pomoże ci poznać ciekawych ludzi, a informacja o tym w twoim CV będzie wskazywała pracodawcy, że potrafisz pracować dla innych również za darmo. Taką postawą dajesz do rozumienia potencjalnym pracodawcom, że potrafisz się zaangażować, jesteś aktywny, co dobrze rokuje na przyszłość.
Pierwsza praca - wykorzystaj sieć kontaktów
W trakcie szukania pierwszej pracy warto zdawać sobie sprawę, że tradycyjne sposoby szukania pracy na tablicy ogłoszeń, w gazetach czy na portalach z ofertami pracy, już dawno przeszły do lamusa. W celu skutecznego szukania pierwszej pracy musisz przyjąć postawę aktywną. Wykorzystuj swoją siatkę kontaktów. W dzisiejszych czasach mówienie o tym, że poszukuje się pracy, nie jest niczym wstydliwym. Pytaj rodziny i znajomych, czy nie wiedzą gdzie szukają pracowników. Poproś, żeby polecali twoją osobę lub przekazywali kontakt do ciebie. Zorientuj się, w których firmach chciałbyś pracować i wyślij swoje CV nawet, jeśli aktualnie nie prowadzą rekrutacji. Jeśli to możliwe spróbuj umówić się z osobą rekrutującą i zaproponować swoją kandydaturę podczas rozmowy. Warto również udać się do urzędu pracy. Nawet jeśli nie będzie tam oferty pracy dla osoby z twoim wykształceniem, może będziesz mógł skorzystać z jakiegoś szkolenia. Doskonałym pomysłem jest udział w targach pracy. Spotykają się tam pracodawcy, a także pracownicy. Jest to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o swojej branży, o wymaganiach pracodawców, a z drugiej strony zaprezentować swoją osobę.
Pierwsza praca a social media
Na co dzień wszyscy poruszają się w świecie social mediów, ale mało kto patrzy na nie pod kątem kreowania w nich naszego wizerunku pracownika. Nie powinno być zaskoczeniem, że pracodawcy sprawdzają przyszłych pracowników w sieci. Profile bardzo wiele o nas mówią, czasami nawet rzeczy, których nie chcielibyśmy pokazać w CV. Oczywiście nie warto udawać kogoś innego i kreować nieprawdziwy obraz swojej osoby, jednak warto zastanowić się, kto będzie oglądał nasz profil, zanim wrzucimy zdjęcia z ostatniej imprezy czy sesji aktów. Oprócz Facebooka czy Twittera warto zadbać o profesjonalny profil na portalach typu Goldenline czy Linkedin. Tam pracodawcy szukają specjalistów, ludzi z określonym doświadczeniem lub umiejętnościami.
Pierwsza praca - CV i rozmowa kwalifikacyjna
Zanim znajdziemy pierwszą pracę najprawdopodobniej doświadczymy kilku, czasami kilkunastu rozmów kwalifikacyjnych. W dużej mierze od tego jak zaprezentujemy się przed pracodawcą w połączeniu z naszym CV zależy, czy dostaniemy pracę na danym stanowisku, czy nie. Warto dobrze się przygotować do tych spotkań. Na rozmowę ubierz się w standardowy oficjalny dress code (bez względu na to na jakie stanowisko aplikujesz) - dla mężczyzn jest to garnitur koszula i krawat, dla kobiet garsonka ze spodniami lub spódnicą (koniecznie długość do kolana, zawsze obowiązkowo rajstopy (nawet latem) oraz buty z zakrytymi palcami). Przed rozmową dowiedz się jak najwięcej o firmie, jej produktach, historii, specyfice. Zastanów się nad odpowiedziami na najczęściej stawiane pytania. Przygotuj również profesjonalne CV. Mimo braku doświadczenia możesz wypisać rzeczy dodatkowe, takie jak wspomniane już staże, praktyki czy wolontariat, lecz także przebyte kursy i szkolenia. Nigdy nie kłam w CV - kłamstwa zawsze łatwo rozpoznać, co z miejsca dyskwalifikuje kandydata.
Pierwsza praca - najważniejsze jest nastawienie
Na koniec chyba najważniejsza rada. Podczas szukania pierwszej pracy kluczowe jest twoje nastawienie. Zweryfikuj swoje oczekiwania zarówno co do stanowiska, jak i wynagrodzenia. Postawa roszczeniowa może zniechęcić pracodawcę, nawet jeśli spełniasz wymagania na danym stanowisku. Ukończenie studiów i kursu menedżerskiego nie daje ci gwarancji, że jedynym odpowiednim stanowiskiem dla ciebie jest stanowisko kierownika zespołu. Samochód służbowy i wysokie wynagrodzenie także przyjdą z czasem. Na początku swojej kariery nastaw się na dawanie od siebie zaangażowania i czerpanie doświadczenia, to z pewnością zaprocentuje w przyszłości.
Jak się pisze podanie o pracę?
Najczęściej popełniane błędy w pierwszych 10 minutach pracy - jak ich unikać!
Moja pierwsza praca jako pracownika młodocianego - jaka umowa będzie najlepsza?
Pierwsza praca - sprawdź, o czym warto pamiętać!
Pierwsza praca – co warto wiedzieć przed podjęciem zatrudnienia?
Moja pierwsza praca jako pracownika młodocianego – czas pracy i urlop
Moja pierwsza praca jako pracownika młodocianego – wynagrodzenie
Pierwsza praca - o czym należy pamiętać?