Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Jak stagnację przekształcić w rozwój osobisty?

Wiele badań przeprowadzonych w ostatnim czasie mówi o tym, że polscy pracownicy zdecydowanie bardziej cenią sobie rozwój osobisty niż wygodę i komfort pracy. Jednak po krótkim czasie wpadają w rutynę, która hamuje ich rozwój osobisty. Wtedy najczęściej decydują się na zmianę pracy. W takiej sytuacji ważniejsze od szukania przyczyn tego stanu jest przemyślenie, co możemy zrobić dla samorealizacji i własnej satysfakcji.

Rozwój osobisty a czas owocnej stagnacji

Wiele osób postrzega rutynę jako coś negatywnego. Często kojarzona jest z monotonią, nudą, stagnacją, zawodową wegetacją. Warto na to spojrzeć z innej strony. Rutynę można, a nawet należy rozpatrywać w kategorii jak najbardziej pozytywnej stabilizacji. Doskonałe opanowanie dotychczasowych obowiązków, przewidywalność zadań daje poczucie bezpieczeństwa, które z kolei jest, a przynajmniej powinno być, motorem napędowym zmian. Poczucie fachowości daje możliwość otwarcia się na nowe zadana, informacje, poszerzenie swoich kompetencji.

Wielu pracowników całą winą za brak rozwoju swojej kariery obarcza pracodawców. Głównymi zarzutami wobec nich jest brak angażowania w nowe projekty, brak szkoleń czy awansów. Pracodawcy zwracają natomiast uwagę na to, że przy postawie roszczeniowej, pracownicy zapominają o wkładzie własnym w rozwój firmy i samego siebie, a to właśnie te czynniki sprawiają, ze firma chętniej inwestuje w pracownika.

Sam wytycz swoja drogę

Świadome planowanie i realizowanie swojej ścieżki kariery powinno zacząć się od refleksji na temat swoich predyspozycji, obszaru zainteresowań i kolejnych etapów, przez które chce się przejść w życiu zawodowym. Jeśli chcesz się rozwijać w ramach obecnego stanowiska, wytycz swoje kamienie milowe, które będziesz zdobywał. Osiąganie kolejnych etapów z pewnością przybliży cię do zrealizowania wyznaczonego celu. Jeśli uważasz, że twoja kariera powinna się rozwijać w innym obszarze, zastanów się co będzie niezbędne do przekwalifikowania. Wystarczy literatura fachowa czy raczej studia podyplomowe?

Rozwój osobisty to proces

Rozwój osobisty czy inaczej udoskonalanie samego siebie rozumiemy jako nieustanny proces zmiany. Proces ten polega przede wszystkim na rozwijaniu swoich dotychczasowych umiejętności, poszerzania wiedzy i zdobywania nowych doświadczeń, korzystaniu ze szkoleń, które następnie wykorzystamy do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. W trakcie tworzenia tego procesu powinniśmy wykorzystać wszystkie możliwości, które są dostępne lub które możemy pozyskać. Rozwój osobisty nie może opierać się na jednorazowych zadaniach. Akcyjny charakter nie przyniesie nam porządnych rezultatów, a jedynie zniechęci do podejmowania kolejnych wysiłków. 

Zacznij od małych rzeczy, a duże przyjdą z czasem

Najlepszą odpowiedzią na pytanie: od czego zacząć w realizacji rozwoju osobistego?, jest cytat pisarza Roberta Colliera: Sukces jest sumą małych wysiłków, powtarzanych dzień w dzień. Zacznij od drobnych rzeczy, które z czasem przerodzą się w coś poważnego. W dobie internetu i ogólnodostępnych mediów, możliwości na dokształcanie się i rozwój zawodowy jest tyle, że zrzucanie odpowiedzialności na innych za brak perspektyw samorealizacji staje się co najmniej mało przekonujące.

Firmowy aktywista

Rozwój osobisty w miejscu pracy może przyjmować różne formy, w zależności od specyfiki przedsiębiorstwa. Ważne, aby mieć do tego pozytywne nastawienie dawania, a nie brania. Zgłoś się do nowych dodatkowych projektów, zrób coś poza godzinami pracy. Nie traktuj tego jako wykorzystywanie twojego wolnego czasu, a jako inwestycję w siebie - poznawanie i uczenie się czegoś nowego, pożytecznego. Zaprocentujesz w oczach swojego szefa, który widząc zaangażowanie z twojej strony, zacznie zlecać ci coraz ciekawsze zadania. Głośno mów o swoich pomysłach i gotowości do działania w celu rozwoju. Tylko taka postawa przybliży cię do objęcia nowej funkcji w firmie lub upragnionego awansu.

Rozbudź w sobie ciekawość

Jeśli zdefiniowałeś kierunek swojego rozwoju, znajdź jeden obszar, który interesuje cię szczególnie. Poszerz swoją wiedzę na ten temat, czytając prasę branżową, oglądając ciekawe programy, poszukaj interesujących pozycji literatury. Zostań ekspertem w jednym, nawet bardzo wąskim obszarze. To da ci poczucie satysfakcji, rozwoju, a przy okazji otworzy nowe perspektywy, poszerzy horyzonty, prawdopodobnie zainteresuje nowymi rzeczami, nakręcając spiralę samodoskonalenia. Możliwości jest naprawdę dużo, postaraj się je dostrzec i wykorzystać. Robisz to dla siebie!

Ostateczność

Większość pracodawców zdaje sobie sprawę z tego, że ich najcenniejszym zasobem są ludzie. Zmotywowani, zaangażowani pracownicy pragnący nieustannie poszerzać swoje kompetencje są wartością, której nie można przeliczyć na żadne pieniądze. Aczkolwiek zdarzają się firmy niedoceniające swoich pracowników. Praca w takim przedsiębiorstwie prędzej czy później kończy się szukaniem nowego pracodawcy. Takich sytuacji nie da się wyeliminować, jednak zanim podejmiesz decyzję o zmianie firmy, argumentując to brakiem możliwości rozwoju, upewnij się, że sam zrobiłeś wszystko, co mogłeś, aby osiągnąć swój cel.