Poradnik Pracownika
Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych Header oprogramowania dla biur rachunkowych

Opanować stres w pracy – czy to takie proste?

Stres wydaje się przekleństwem naszych czasów. Wielu z nas z nim walczy, często jest to walka nierówna. Żyjemy szybko, robimy dużo, brakuje nam czasu na wyciszenie i odpoczynek, często – nawet bez świadomości – uczestniczymy w wyścigu szczurów i sami nie wiemy, kiedy stres opanowuje nasze życie. Oczywiście bywa on potrzebny i w małych dawkach działa na nas motywująco, a pojawienie się tremy może nas uratować przed kompromitacją. Jednak im go więcej w naszym życiu, tym bardziej odchorowuje to cały nasz organizm. Często przyczynkiem do niego jest praca. Jak opanować stres w pracy? Co możemy zrobić? Podpowiadamy w naszym artykule!

Objawy stresu

Nadmierny stres może spowodować, że zachoruje cały nasz organizm. To, jak może na nas oddziaływać jest indywidualne i często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że nasze dolegliwości mogą z niego wynikać. 

Jego objawami są bowiem nie tylko uścisk w żołądku czy szybsze bicie serca. Mogą być to także między innymi problemy z żołądkiem, trawieniem, oddychaniem, suchość w gardle (a w konsekwencji chrypka), permanentne zmęczenie czy ból głowy.

Wszystkie te objawy mogą sprawić, że zabraknie nam siły na motywację, zaangażowanie w powierzane zadania, efektywność czy produktywność.

Praca przyczyną stresu

Tak jak już wspominaliśmy, często przyczyną stresu jest właśnie praca. Trudno jednoznacznie powiedzieć, dlaczego tak się dzieje, ponieważ przyczyn może być wiele i często jest to sprawa bardzo indywidualna. 

Stres może pojawiać się, kiedy mamy zbyt dużo pracy, odpowiedzialności, wszystko bierzemy na siebie lub jest nam delegowane i już sami nie wiemy, jak poradzić sobie ze wszystkim. 

Nie pomaga również na pewno zła atmosfera miejsca pracy, konflikty, plotki, kłótnie, niezdrowa rywalizacja. Spędzamy w pracy wiele godzin i jeśli nie możemy dogadać się ze współpracownikami, może być nam bardzo trudno. 

Stresujący jest również brak informacji, kiepski przepływ dokumentów, niejasne komunikaty. Nie wiemy tak naprawdę, co się dzieje w firmie, jaka jest jej sytuacja, co jest priorytetem i nikt nie chce przekazać nam tych wiadomości. 

Stresować nas może również praca, do której nie mamy już serca. Decydujemy się w niej pozostać z różnych powodów – boimy się zmian, czujemy się bezpiecznie, kiedy sytuacja jest stabilna, jednak jednocześnie wykonywanie naszych obowiązków jest coraz trudniejsze.

Opanować stres – czy to łatwe?

Kiedy stres zaczyna dominować w naszej codzienności, często podejmujemy z nim walkę. Jeśli cierpi na tym cały nasz organizm, to oczywiste, że chcemy go zminimalizować. Czy łatwo jest opanować stres? Niestety nie zawsze. Warto jednak próbować, ponieważ mnogość sposobów sprawia, że każdy może trafić na coś odpowiedniego dla siebie. 

Po pierwsze – dlaczego?

Pierwszą kwestią, którą warto przemyśleć, jest przyczyna naszego stresu. Dlaczego właściwie się pojawia? W jakich sytuacjach? Kiedy jest nam z nim najtrudniej? Z pewnością znalezienie punktu, w którym wszystko się zaczyna, pomoże nam w walce. 

Zdarza się, że staramy się trzymać w sobie nasze emocje, nie pozwolić dojść im do głosu, jednak na dłuższą metę ukrywane uczucia wracają z większą mocą, więc uświadomienie sobie, że w tym momencie jesteśmy zestresowani i pozwolenie sobie na to, może pomóc. Zastanówmy się wtedy, w jakiej sytuacji jesteśmy, dlaczego się on pojawił, co go spowodowało.

Jeśli uda nam się odnaleźć przyczynę, możemy znaleźć skuteczną metodę na opanowanie stresu. 

Aktywność

Bardzo pomocna w opanowaniu stresu może być aktywność fizyczna. Nie chodzi tutaj o długie godziny na siłowni, ale chociażby długi spacer, jazda na rolkach czy rowerze. Ruch pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, poziom szczęścia, pozwala też nam uwolnić emocje i uspokoić się. 

Chwile dla siebie

W codziennym pędzie bardzo często zapominamy o chwili dla siebie. Potrzebujemy relaksu, by naładować baterie, odpocząć, mieć siły do działania. Jeśli ciągle działamy na podwyższonych obrotach w końcu staniemy się przemęczeni, a jednocześnie podatniejsi na negatywne emocje. 

Dlatego też każdego dnia powinniśmy znaleźć choć krótką chwilę na odpoczynek, by móc uspokoić myśli i zregenerować się. 

Sen

Im bardziej zmęczeni jesteśmy, tym łatwiejszą drogę ma stres do opanowania naszego organizmu. Dlatego też tak ważny jest sen! Zdrowy sen może nam pomóc opanować stres. Postarajmy się więc każdego wieczoru przynajmniej godzinę przed położeniem się do łóżka przestać korzystać z elektroniki i dbać o odpowiednią długość snu. 

Nie zawsze łatwo jest opanować stres. Czasami żadne znane nam metody nie są w stanie nam pomóc. W takiej sytuacji warto poważnie pomyśleć o wizycie u specjalisty, który pomoże nam odnaleźć przyczynę i spokój.