Poradnik Pracownika

Atmosfera w miejscu pracy – jak ją naprawić?

Wśród czynników motywujących do pracy pracownicy często wymieniają dobrą atmosferę. Nic w tym dziwnego – w końcu w pracy spędzamy tak dużo czasu, że chcemy, aby był to czas miły, bezkonfliktowy, w którym możemy liczyć na współpracowników. To dlatego też zła atmosfera w miejscu pracy sprawia, że nierzadko pracownicy chcą nawet odejść z firmy. Co możemy zrobić, aby poprawić napiętą sytuację? Jakie kroki możemy podjąć, aby w przedsiębiorstwie wszyscy czuli się dobrze? Podpowiadamy!

Dobra atmosfera w miejscu pracy jako czynnik motywacyjny

Jak już wspominaliśmy, dobra atmosfera w miejscu pracy jest jednym z głównych czynników motywacyjnych dla pracowników. Jeśli coś jest nie tak, odczuwa to całe przedsiębiorstwo – zmniejsza się zaangażowanie w wykonywane zadania i życie firmy, efektywność, może dojść nawet do tego, że kluczowi pracownicy odejdą z pracy.

Co wpływa na atmosferę miejsca pracy?

Na atmosferę miejsca pracy wpływają głównie pracownicy i kadra zarządzająca. To, jak zachowujemy się względem siebie, ma bardzo duże znaczenie. Nieodpowiedni system motywacji, rozwijające się konflikty, brak umiejętności pracy w grupie mogą sprawić, że współpracownicy będą dla siebie jak wrogowie.

Niestety, jeśli do tego dopuścimy, ucierpi na tym cała firma. Wyścig szczurów, obrażanie się, cisza, kłótnie, plotki sprawiają, że pracownicy skupiają się na tym, by jakoś przetrwać godziny pracy, są zestresowani, zmęczeni, nierzadko sfrustrowani i wypaleni. Jak w takim przypadku mówić o produktywności czy koncentracji?

Dlatego też należy obserwować to, jak wygląda atmosfera w miejscu pracy i jeśli zauważamy jakieś nieprawidłowości, od razu wkraczać do akcji. Im dłużej będziemy zwlekać, tym trudniej będzie nam opanować trudną sytuację. Co możemy zrobić?

Skąd bierze się zła atmosfera?

Zła atmosfera w miejscu pracy może mieć wiele przyczyn. Przykładowo źle skonstruowany system motywacyjny może doprowadzić do niezdrowej rywalizacji i wyścigu szczurów. Na atmosferę może też wpłynąć nowy pracownik, który nie potrafi dopasować się do kultury przedsiębiorstwa. Nie wszyscy pracownicy muszą się lubić, jednak gdy dochodzi do jawnych konfliktów, z którymi nic się nie robi, można podzielić zespół na kilka obozów. Wszyscy mogą chodzić podenerwowani i źli, jeśli mają zbyt dużo obowiązków i trudno im się z nimi wyrobić…

Tak naprawdę powodów jest wiele i tylko wnikliwa analiza pozwoli nam ustalić, co trapi nasz zespół.

Jak naprawić złą atmosferę?

Z pewnością każdy pracodawca, który zauważa, że z zespołem dzieje się coś niedobrego, chce to zmienić. Aby jednak były to działania skuteczne, nie wystarczy jedno spotkanie czy szkolenie, które ma nauczyć pracowników pracy w grupie.

Znajdź źródło problemu

Widzisz, że coś się dzieje. Zauważasz, że pracownicy zwracają się do siebie inaczej, niż wcześniej? Przede wszystkim, jak już wspominaliśmy, analizuj i dowiedz się, co się dzieje. Być może ktoś plotkuje, ktoś się pokłócił, a może jest za dużo pracy, w związku z czym przemęczenie daje się we znaki. Obserwuj i wyciągaj wnioski.

Rozmawiaj z pracownikami

Jeśli zespół jest mały, możesz każdego z pracowników zaprosić na indywidualną rozmowę. Jak wiadomo jednak, w takim wypadku poznasz bardzo subiektywny i ułagodzony obraz sytuacji. Możesz także zdecydować się na spotkanie wszystkich pracowników i przedstawienie problemu. Jeżeli dowiesz się, co nim jest i dotyczy to na przykład mniejszej grupy pracowników, porozmawiaj z każdym z nich indywidualnie. Staraj się załagodzić powstałe konflikty.

Pozwól pracownikom wypowiedzieć się anonimowo

Jeśli rozmowy nie przynoszą efektu, skonstruuj ankietę, w której pracownicy będą mogli wypowiedzieć się anonimowo. W takim przypadku mogą się okazać bardziej szczerzy i powiedzieć, co naprawdę dzieje się w firmie. Pamiętajmy jednak, by tak sformułować ankiety, aby niczego nie sugerować.

Nauka pracy w grupie

Nieodpowiednio dobrane osoby w grupie lub brak pracy grupowej może spowodować, że atmosfera w miejscu pracy nie będzie najlepsza, ponieważ ludzie nie będą potrafili ze sobą współdziałać. W takim przypadku warto skonstruować dobrane zespoły, zainicjować wspólne projekty i rozpocząć naukę pracy w grupie. Może to sprawić, że pracownicy poznają swój punkt widzenia, poznają się lepiej i będzie im się przyjemniej pracować na co dzień.

Integracja

Jeśli wiemy już, dlaczego atmosfera w miejscu pracy nie jest najlepsza, możemy zacząć działać. Jeżeli przyczyną jest na przykład nadmiar obowiązków, przemęczenie albo fakt, że pracownicy po prostu się nie znają czy nie ufają sobie dostatecznie, zorganizujmy wyjazd integracyjny lub spotkanie po pracy. Pozwólmy pracownikom poznać się, porozmawiać o czymś innym niż codzienne obowiązku, zrelaksować. Może to sprawić, że znacznie lepiej zaczną dogadywać się w pracy, zwyczajnie się polubią, na czym zyska cała firma. Oczywiście jeśli przyczyną są konflikty, zanim rozpoczniemy integrację, postarajmy się je załagodzić.

Bez pracowników w dzisiejszych czasach właściwie nie ma firmy. Odpowiednio dobrany zespół osób, które potrafią i chcą ze sobą współpracować, to połowa sukcesu. Jeśli atmosfera w miejscu pracy będzie dobra, pracownicy będą chcieli pracować. Zaangażują się bardziej w projekty i życie firmy. Dobra atmosfera to same plusy, dlatego z całą pewnością warto o nią dbać. Jeśli coś nie idzie po naszej myśli, należy poszukać problemu i jak najszybciej go rozwiązać. Nie zawsze będzie to łatwe, ale na pewno w większości przypadków możliwe.